Historia

Pod osłoną nocy rozbroili pruski garnizon

Niebywała to rzecz. Sto pięć lat temu, Kościan strzeżony przez garnizon liczący tysiąc pruskich mundurowych, bez jednego wystrzału wyzwolili skauci. - Byliśmy zbłoceni i brudni – za to serca nasze uradowane były, że sprawa się udała – wspominał po latach Józef Kamiński, drużynowy bohaterskich chłopaków.

Historia 29 grudnia 2023
Historia krzyża w Borowie

Każda przydrożna kapliczka i krzyż mają swoją historię i fundatora. Przy okazji poświęcenia nowego krzyża w Borowie jedna z mieszkanek spisała historię krzyży stawianych we wsi.

Historia 29 listopada 2023
HISTORIA. O zwycięstwie okupionym krwawym odwetem

368 lat temu, 4 października 1655 roku, Szwedzi dostali w Kościanie potężnego łupnia. Niestety, było to pyrrusowe zwycięstwo.

Historia 25 Lis 2023
Gdyby nie oddolny sprzeciw mieszkalibyśmy na skraju wielkiej dziury w ziemi

Czempiń, a wraz z nim 31 wsi, Kościan i Krzywiń mogły zamienić się w wielką dziurę w ziemi, nad którą przetaczałby się wiatr halny. Bogate złoża węgla brunatnego w tej części Polski kusiły komunistów i kuszą pewnie kapitalistów. Czy nas jeszcze rozkopią?

Historia 29 października 2023
Dekadę temu w Kościanie przegrodzili Obrę

Dziesięć lat temu, latem 2013 roku, na obrzeżach parku miejskiego Obra omijała fragment swego kanału. W osuszonym fragmencie budowano jaz, przez który miała przebiegać ścieżka rowerowa.

Historia 15 sierpnia 2023
HISTORIA. Wzruszony Chruszczow na Ziemi Kościańskiej

Jeśli wierzyć doniesieniom prasy z 1959 roku, to sobota, 18 lipca, była niezwykłym dniem dla całej Wielkopolski, a szczególnie dla miejsc, które zaszczycił swą obecnością sowiecki przywódca Nikita Chruszczow. Pierwszy sekretarz odwiedził tego dnia między innymi Manieczki, Racot, Jerkę i Stary Gołębin. Wzdłuż całej drogi witały go wiwatujące tłumy. Także w Kościanie.

Historia 16 Lip 2023
Historia nieodległa: remont kościańskiego dworca

Dziesięć lat temu, na początku lipca 2013 roku, rozpoczął się remont dworca kolejowego w Kościanie.

Historia 06 lipca 2023
Dwadzieścia lat temu w Kościanie powstał SOR

Mija 20 lat od uruchomienia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SP ZOZ Kościan. Stanowi on centralne miejsce w strukturze organizacyjnej szpitala. Na jego otwarcie przybyli samorządowcy powiatu kościańskiego i okolicznych gmin, pełnomocnik wojewody do spraw ratownictwa medycznego, przedstawiciele policji, straży pożarnej, lekarze i pielęgniarki. Wstęgę przecinał poseł Tadeusz Myler.

Historia 18 czerwca 2023
Opustoszała kościańska lokomotywownia

Wybudowana na początku lat czterdziestych XX wieku kościańska lokomotywownia to jeden z nielicznych w mieście obiektów powstałych podczas niemieckiej okupacji. Od dziesięcioleci nie pełni swojej roli. Dłużej funkcjonowała część mieszkalna budynku. Dziś całość niszczeje tuż przy wyremontowanej linii kolejowej Poznań - Wrocław.

Historia 06 Maj 2023
Kościańskie pochody 1-majowe. Fotografie sprzed lat

Przypominamy zmontowaną przed dwoma laty kompilację zdjęć z lat 50- i 70-tch minionego wieku.

Historia 01 Maj 2023
Willa Izakiewicza. Dom honorowego obywatela Kościana

Gdy oplatające dom pnącza tracą liście można dostrzec piękno, mocno nadgryzionej zębem czasu willi wzniesionej na początku XX wieku przez honorowego obywatela Kościana, niemieckiego ewangelika Juljusa Teopfila Izakiewicza.

Historia 23 Kwi 2023
Koniec z mitem? Tajemnice kościańskiej fary (IV)

Z redaktorem Jerzym Zielonką rozmawia Teresa Masłowska.

Historia 16 kwietnia 2023
Klucz w Księdze Ezechiela. Tajemnice kościańskiej fary (III)

– Wiem z wiarygodnego źródła, że przy trwającej modernizacji Starego Miasta na wlocie do Rynku ulic Szpitalnej i Kościelnej natrafiono na podziemne przejście – pisze czytelniczka. – Ale po cichu i szybko to zakopano, aby nie przedłużać prac. Czytelniczka ta – słuchaczka miejscowego Uniwersytetu III Wieku – dołącza do tego odręczny szkic, który znalazła w rzeczach swojej babci i pyta: - Co wy na to? Na te i podobne pytania odpowiada wznawiany cykl wywiadów, które ukazały się na łamach Gazety Kościańskiej ponad dwanaście lat temu. Dzięki uprzejmości redaktora Jerzego Zielonki przypominamy go także na łamach koscian.net. Za tydzień opublikujemy komentarze i nowy, niebulikowemu wywiad na ten temat.

Historia 08 kwietnia 2023
„Zawróćcie z waszych złych dróg”. Tajemnice kościańskiej fary (II)

Co pewien czas jak bumerang wracają pytania o podziemne przejścia w Kościanie. Ludzie snują różne domysły i w oparciu o opowieści przodków tworzą liczne hipotezy, kreślą na kartkach i przesyłają do redakcji szkice domniemanego przebiegu tunelu, który – wykopany w wiekach średnich – miał chronić od złego mieszkańców i skarby naszego zamożnego ongiś miasta.

Historia 01 kwietnia 2023
Ziemia gromadzi prochy. Tajemnice kościańskiej fary (I)

Dzięki uprzejmości redaktora Jerzego Zielonki przypominamy cykl „Tajemnice kościańskiej fary”, w którego powstaniu miał swój udział także portal koscian.net. Publikowany poniżej fragment ukazał się w Gazecie Kościańskiej i portalu koscian.net w roku 2010.

Historia 23 marca 2023
Smak Zachodu ze Śmigla: Tonic Water i Tonic 76

Pół wieku temu w Śmiglu rozpoczęto produkcję licencyjnego napoju o nazwie Tonic Water. Zachwycano się nim w całej Polsce.

Historia 19 lutego 2023
78 lat temu przez ziemię kościańską przetoczył się front

W styczniu 1945 roku przez ziemię kościańską przetoczył się front. Przez blisko pół wieku nazywano to wyzwoleniem. Pięć lat temu zmieniono nazwy ulic przypominające te wydarzenia.

Historia 27 stycznia 2023
Pomniki Historii – opactwo w Lubiniu

Przypominamy odcinek serii "Pomniki Hisotrii: realizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa poświęcony opactwu benedytktynów w Lubiniu.

Historia 24 Sty 2023
XIX-wieczne ogłoszenia prasowe z Kościana

Ciekawostki historyczne…

Historia 17 Sty 2023
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.