Wiadomości
24 czerwca 2026Nowa siedziba Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
W środę, 24 czerwca, oficjalnie otwarto nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy SP ZOZ w Kościanie. To największa inwestycja budowlana zrealizowana przez Powiat Kościański w ostatnich latach. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 15,4 mln zł.
Nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy powstał na terenie szpitala powiatowego w miejscu poprzedniej siedziby, w której ZOL działał od 1999 roku. Obiekt został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu komfortowych warunków opieki dla pacjentów wymagających długoterminowego leczenia i rehabilitacji. Posiada dwie kondygnacje nadziemne, piwnicę oraz nieużytkowe poddasze. Powierzchnia użytkowa wynosi około 1700 metrów kwadratowych.
Placówka oferuje łącznie 27 miejsc dla pacjentów. Do ich dyspozycji przygotowano 12 pokoi dwuosobowych oraz trzy pokoje jednoosobowe.
ZOL otrzymał nazwę „Lawendowy domek”, nawiązującą do wartości takich jak spokój, bezpieczeństwo, troska i nadzieja. Ma być miejscem, w którym pacjenci będą czuli się komfortowo, otoczeni życzliwością, szacunkiem i godną opieką.
Realizacja tak dużej inwestycji była możliwa dzięki wsparciu zewnętrznemu. Powiat Kościański pozyskał na ten cel blisko 10 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. Ponad 4 mln zł pochodziło z budżetu powiatu.
W uroczystym otwarciu Zakładu uczestniczyli m.in. I Wicewojewoda Wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc, Starosta Kościański Artur Opas, Przewodniczący Rady Powiatu Kościańskiego Bartosz Kobus, przedstawicielka Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Machulska, i dyrektor szpitala SP ZOZ w Kościanie Wojciech Maćkowiak.
Uroczystość zwieńczyło symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali przedstawiciele administracji rządowej, samorządu, służby zdrowia oraz wykonawcy inwestycji.

Zgłaszasz poniższy komentarz:
a są poczekalnie i pokoiki VIP ?