Ekologia

Ogrzewasz mieszkanie „kopciuchem”? Możesz to robić tylko do końca roku

Zgodnie z obowiązującą w Wielkopolsce uchwałą „antysmogową” z końcem roku trzeba będzie wyłączyć z eksploatacji kotły bezklasowe. Problem ten dotyczy tysięcy rodzin. W samym Kościanie „kopciuchy” są jedynym źródłem ogrzewania w ponad 500 mieszkaniach i domach.

Ekologia 21 kwietnia 2023
Wysiano nową łąkę kwietną w Kościanie

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Dróg w Kościanie zlecił przygotowanie łąki kwietnej na Skwerze Jana Pawła II. Efekty prac zobaczymy jeszcze w tym roku.

Ekologia 19 kwietnia 2023
Kościan i Nowy Dębiec: społeczne sprzątanie z okazji Dnia Ziemi

W najbliższą sobotę, 22 kwietnia, obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jego celem jest promowanie ochrony środowiska, rozszerzenie świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Z tej okazji samorządy miasta i gminy Kościan, po raz kolejny organizują akcje sprzątania terenów zielonych.

Ekologia 17 kwietnia 2023
Życie nad kanałem Obry. Wiosna

Prezentujemy kolejną odsłonę projektu „Życie nad kanałem Obry.”

Ekologia 28 marca 2023
Uwaga na wilki! Burmistrz zaleca mieszkańcom zachowanie ostrożności

W związku z pojawiającymi się sygnałami wystąpienia wilka w okolicy Lubinia, Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń zalecił mieszkańcom zachowanie szczególnej ostrożności.

Ekologia 25 marca 2023
Godzina dla Ziemi z WWF. Petycja do premiera

W sobotę, 25 marca, miliony ludzi na całym świecie uczestniczyły w społecznej akcji „Godzina dla Ziemi WWF”. Na 60 minut wyłączano oświetlenie oraz iluminacje budynków. W Kościanie zgasła Wieża Ciśnień.

Ekologia 25 Mar 2023
Dzięki UV mniej chloru w kościańskiej wodzie

Wodociągi Kościańskie poinformowały o obniżeniu dawek chloru dodawanych do wody. „Kranówka” z Łazienek w ogóle nie jest chlorowana.

Ekologia 15 lutego 2023
Jesienią oczyszczalnia zacznie produkować prąd

Wodociągi Kościańskie podpisały umowę z firmą, która wbuduje na oczyszczalni ścieków instalację kogeneracyjną. Podczas spalania biogazu wytwarzana będzie równocześnie energia elektryczna i cieplna.

Ekologia 07 lutego 2023
Uratowali Benedykta – ozdobę opactwa i pomnik przyrody

Zakończyło się trwające kilka lat przedsięwzięcie mające na celu ocalenie, najprawdopodobniej najstarszego w Polsce kasztanowca, który od niemal 300 lat rośnie na terenie Opactwa Benedyktynów w Lubiniu.

Ekologia 25 stycznia 2023
W Wielkopolsce kleszcze można spotkać już przez cały rok

W Polsce przybywa gatunków kleszczy i przenoszonych przez nie chorób. W Wielkopolsce można je spotkać już przez cały rok, a wcześniej były to pasożyty sezonowe. Dzieje się tak z powodu zmian klimatycznych. Jak zaznacza leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Anna Wierzbicka, największym zagrożeniem jest fakt, że coraz lepiej czują się w Polsce kleszcze z Afryki i obszaru Morza Śródziemnego. Niektóre są w stanie wywołać u człowieka gorączkę zachodniego Nilu.

Ekologia 05 stycznia 2023
Prąd z kościańskiej oczyszczalni

Wodociągi Kościańskie ogłosiły przetarg na budowę instalacji kogeneracyjnej. Podczas spalania biogazu wytwarzana będzie równocześnie energia elektryczna i cieplna.

Ekologia 20 grudnia 2022
Jesienne nasadzenia

Na ulicach Kościana dosadzono w tym tygodniu trzydzieści siedem drzew.

Ekologia 25 listopada 2022
Do zobaczenia w parku!

Fotograficzny spacer po jesiennym Parku Miejskim im. Kajetana Morawskiego w Kościanie.

Ekologia 30 października 2022
Oczywiste? Nie dla wszystkich

Plastikowe doniczki i konary drzew nie są odpadami bio – oczywiste? Nie dla wszystkich.

Ekologia 04 Sie 2022
Grozi nam kolejna przyducha?

Istnieje groźba, że po raz kolejny w Kościańskim Kanale Obry pojawi się przyducha spowodowana wysoką temperaturą i brakiem wody.

Ekologia 19 lipca 2022
Potrzeba deszczu

Susza hydrologiczna doskwiera już znacznej części Wielkopolski. Mocno obniżył się poziom wody w kanałach Obry. Na szczęście nie brakuje wody pitnej.

Ekologia 06 lipca 2022
Siejmy łąki!

Po co w mieście łąki? Zastępując nimi trawniki oszczędzamy czas, energię i pieniądze. Metr kwadratowy łąki wyłapuje z powietrza tyle pyłu co 5-letnie drzewo.

Ekologia 09 czerwca 2022
Cuda na naszym niebie

Tylko w tym roku w Nadleśnictwie Kościan przystąpiły do lęgów trzy pary bielików, trzy pary kań rudych oraz dwie pary bocianów czarnych. Siedliska tych niezwykłych ptaków objęte są specjalną ochroną strefową. To działa. Z roku na rok obserwujemy stopniowy wzrost liczebności tych ptaków. Jesteśmy z tego bardzo dumni – mówi nadleśniczy Maciej Cudak. Jakie ptaki bywają i gniazdują w Nadleśnictwie Kościan?

Ekologia 08 listopada 2021
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.