Magazyn koscian.net

2005-12-22 13:00:32

Z honorami dla Mariana Koszewskiego

Na sesji Rady Miejskiej Kościana Marian Koszewski odebrał akt nadania honorowego obywatelstwa Kościana

- Dziękuję za zaufanie, jakim mnie obdarzyliście - powiedział honorowy kościaniak i przypomniał tych, których uhonorowano przed nm: dr Henryka Florkowskiego, Adama Tomaszewskiego i Edmunda Stróżyka. 

 Przypomnijmy, wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa Marianowi Koszewskiemu podpisało kilkanaście znamienitych osób w mieście. Na poprzedniej sesji Rada Miejska Kościana jednogłośnie przyznała mu zaszczytny tytuł. Akt nadania honorowego obywatelstwa wręczył honorowemu kościaniakowi Bronisław Frąckowiak, przewodniczący Rady Miejskiej Kościana. Gratulacjom nie było końca. 
 - Ojciec mój, Józef, mistrz stolarski, kupił na początku minionego wieku działkę budowlaną w Kościanie przy obecnej Poznańskiej.  Na tej działce zbudował dom i pierwszego kwietnia tysiąc dziewięćset piątego roku - czyli dokładnie sto lat temu - sprowadził się do Kościana - opowiadał rajcom swe kościańskie korzenie honorowy mieszkaniec miasta. W domu tym urodził się w 1923 roku. - To był znamienny rok dla Kościana. Wtedy po raz pierwszy w Kościanie odbyła się matura. Zdało ją jedenastu uczniów. Wśród nich byli moi późniejsi profesorowie - Bolesław Igłowicz i Edmund Szulz - wyjaśniał.
 W 1936 roku rozpoczął naukę w gimnazjum, ale przerwała ją wojna. Do sierpnia 1941 roku pracował jako prosty robotnik, najpierw przy magistracie, potem w firmie budowlanej (budował domy przy gazowni i przy straży pożarnej). 
 - W sierpniu tysiąc dziewięćset czterdziestego pierwszego roku zostałem razem z kolegami  aresztowany przez Gestapo - opowiadał dalej Koszewski.  -  Więziono nas w Forcie VII w Poznaniu, potem na Młyńskiej, znów w Forcie VII i pierwszego maja tysiąc dziewięćset czterdziestego drugiego roku trafiliśmy do Auschwitz - skąd po dwóch miesiącach do Mauthausen-  Guzen i tam doczekałem wyzwolenia w maju tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego roku.
 Jako jedyny z grupy wyzwolonych postanowił wrócić do Polski. Wrócił  w lipcu 1945 roku. We wrześniu rozpoczął naukę w gimnazjum, a w  1947 zdał maturę w kościańskim gimnazjum.
 - To by było tyle - zakończył opowieść o osobie.
 Koszewski jest współzałożycielem konspiracyjnego ,,Paktu Czterech’’, współtwórcą Związku Więźniów Politycznych, współzałożycielem i członkiem honorowym Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej oraz Stowarzyszenia Absolwentów Kościańskiego Gimnazjum i Liceum. Działa też w Związku Inwalidów Wojennych. Niestrudzony badacz historii, pasjonat regionalista, autor wielu publikacji poświęconych Kościanowi, kościołowi katolickiemu i historii oręża polskiego. Zawsze otwarty na innych, gotowy bezinteresownie dzielić się wiedzą.
 Podczas piątkowej uroczystości obdarował wszystkich rajców dwoma swymi ostatnimi publikacjami.    (Al)

GK nr 51/2005

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.117.152.26

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.