Magazyn koscian.net

29 grudnia 2014

Wuchta wiary to lubi!

Aby uchronić od zapomnienia mowę przodków samorząd Kościana zebrał w tym miejscu dźwięki niezwykłe: odtworzoną mowę kościańskich podwórek i pierwsze na świecie nagrania bluesów zaśpiewanych wielkopolską gwarą.

Posłuchacie tu gwary poznańskiej w jej kościańskim odcieniu – przedstawia się gościom dźwiękowy serwis gwarowy z Kościana. W październiku projektowi „stuknął” roczek.

Dźwiękowy serwis gwarowy „Dawniej tutej wew Kościanie” składa się z trzech części: audiobooka, czyli mówionej książki, bluesowego albumu zaśpiewanego gwarą i podręcznego słowniczka, w którym można odszukać znaczeń słów z pozostałych części serwisu.  

Czytana przez Arkadiusza Wesołka książka, to zbiór opowiadań Mariana Antoniego Bartkowiaka, kościańskiego specjalisty od wielkopolskiej gwary. W części muzycznej króluje zespół Jaromi zez Ekom, który za darmo dzieli się ze światem nagraniami ze swej wyjątkowej płyty  „Blubrana migana zez Kościana”. Na wydanym przez miasto krążku znalazły się bluesy zagrane przez muzyków z Kościana, z tekstami przetłumaczonymi na gwarę poznańską przez Mariana A. Bartkowiaka. Zespół tworzą doświadczeni artyści znani z wielu projektów muzycznych: Jarek Jaromi Drażewski, Asia Dudkowska i Tomek Boguś.

- Mam nadzieję, że gwarowy serwis dźwiękowy spotka się z życzliwym przyjęciem nie tylko wśród mieszkańców Kościana i Wielkopolski, ale i mieszkańców innych stron – mówił podczas inauguracji projektu, w październiku ubiegłego roku, burmistrz Michał Jurga.

Nadzieje burmistrza spełniły się, o czym świadczy licznik odwiedzin serwisu i lawinowo rosnąca popularność profilu, który „dawniejtutej.pl” założył na społecznościowym portalu Facebook.

- Przez rok gwarowy profil z Kościana polubiło ponad dziesięć tysięcy ludzi – mówi Maciej Kasprzak, wiceburmistrz Kościana. - Umieszczane na nim gwarowe słowa, powiedzonka i ciekawostki robią w Internecie prawdziwą karierę, promując nie tylko naszą tradycję, ale i miasto.

- Choć gwarą wielkopolską nikt już na co dzień nie mówi, to do potocznej mowy przeszły z niej liczne słowa i zwroty. O ich wielkopolskim pochodzeniu wielu z nas nawet nie wie, o czym świadczą wpisy zaskoczonych gości portalu – mówi Paweł Sałacki z „Gazety Kościańskiej”, któremu rok temu powierzono redagowanie gwarowego serwisu Kościana. - Przecież tylko my nie ścielimy łóżka, ale je codziennie robimy, tylko u nas nie naciska się na przyciski ale dusi się na guziki, tylko tu odbija się bilety i kładzie coś nie na górę, lecz do góry.

Umieszczane codziennie w sieci przykłady wielkopolskiej mowy budzą nie tylko odzew, ale wywołują czasem spory o wyższości jakieś formy językowej nad inną. Bywa, że do dyskusji Wielkopolan dołączają Ślązacy, wskazując na podobieństwa niektórych zwrotów gwarowych, lub górale dzielący się swoimi językowymi ciekawostkami. Jednym słowem strona tętni życiem.

- Warto pielęgnować to co lokalne, to co nas wyróżnia w unifikującym się świecie. Nie ma niczego wstydliwego w mowie przodków. Warto poznać choćby kilkanaście słów z gwary i umieć je odpowiednio zastosować – przekonuje Kasprzak.

Po zyskaniu dziesięciu tysięcy fanów twórcy projektu planują kolejne etapy rozwoju serwisu. Chcą zwiększyć stopień identyfikacji portalu z Kościanem – miastem w sercu Wielkopolski. Pomysłów na promocję strony, a za jej pośrednictwem miasta i jego mieszkańców, jest wiele, choć okryte są jeszcze tajemnicą. Aby ich nie przegapić warto codziennie zaglądać na stronę www.facebook.com/dawniejtutej. Tym, którzy jeszcze nie słyszeli Jaromiego z Eką lub Wesołka czytającego Bartkowiaka polecamy adres www.dawniejtutej.pl. (z)

*Wuchta wiary - to dużo ludzi

 Partner projektu Dawniej Tutej

Już głosowałeś!

Komentarze (6)

w dniu 29-12-2014 14:08:56 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Od roku zaglądam tam codziennie :)

Od roku zaglądam tam codziennie :)

w dniu 29-12-2014 15:00:17 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

wstyd gwara mowic

wstyd gwara mowic

w dniu 29-12-2014 15:21:51 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Tu nikt nie namawia do mówienia gwara, tylko do zapamiętania kilku, kilkunastu a jak kto da radę to kilkudziesięciu słów i zwrotów, którymi mówiono w Wielkopolsce przed wielu laty. To kultywowanie tradycji.

Tu nikt nie namawia do mówienia gwara, tylko do zapamiętania kilku, kilkunastu a jak kto da radę to kilkudziesięciu słów i zwrotów, którymi mówiono w Wielkopolsce przed wielu laty. To kultywowanie tradycji.

w dniu 30-12-2014 01:48:56 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Nie podoba mi się takie kultywowanie tradycji. Nie cierpię gwary.

Nie podoba mi się takie kultywowanie tradycji. Nie cierpię gwary.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.119.28.237

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.