Magazyn koscian.net

12 kwietnia 2011

W oczekiwaniu na dziecko

Gdy kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą jej świat wywraca się do góry nogami. Pojawia się ogromna radość, ale i niepewność dotycząca przyszłości. Lęk przed porodem i obawy dotyczące pielęgnacji noworodka to główne przyczyny stresu ciężarnych kobiet. Warto wówczas udać się do szkoły rodzenia, aby poszukać odpowiedzi na wszystkie dręczące pytania



    Wraz z ciążą pojawia się nie tylko radość, ale i wiele obaw. Idealnym miejscem, gdzie można porozmawiać o swoich lękach jest między innymi działająca w kościańskim szpitalu szkoła rodzenia.

    - Szkoła powstała w marcu 1986 roku. Jej  założycielem był doktor Michał Dworczak - ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego i  Danuta Bączkowska, ówczesna oddziałowa. W tym roku obchodzimy jubileusz ćwierćwiecza szkoły. Pan doktor Dworczak ukierunkowywał położnictwo na porody naturalne i rodzinne. Wzorował  się na szkole profesora Włodzimierza Fijałkowskiego, twórcy polskiego modelu szkoły rodzenia – wyjaśnia Jolanta Nowak, pielęgniarka naczelna Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kościanie.

Kto może przyjść na zajęcia?

     Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. W poniedziałki o godz. 13., i w czwartki o godz. 18. Spotkania popołudniowe kierowane są głównie do kobiet aktywnych zawodowo  oraz do mężczyzn, którzy chcą wspierać swoje partnerki. Szkoła jest bezpłatna i może z niej skorzystać każda kobieta.

    - Zapraszamy od trzydziestego tygodnia ciąży, aby zdążyć zapoznać się z wszystkimi tematami. Jeśli ktoś chce, może przyjść wcześniej - zaprasza Jolanta Hoffmann, która prowadzi wykłady w szkole rodzenia.

Program zajęć

    Zajęcia dzielą się na wykłady i warsztaty. Żeby wziąć udział w części praktycznej niezbędna jest opinia lekarza, który stwierdzi, że nie ma u kobiety żadnych zdrowotnych przeciwwskazań. W pierwszym etapie spotkań uczestnicy nabywają wiadomości na temat  przebiegu ciąży. A także jak kobieta powinna dbać o siebie  i co dzieje się z jej ciałem. Kolejna część dotyczy samego porodu.

    - Mówimy o tym, że poród to nie tylko samo urodzenie dziecka, ale i skurcze, i faza po porodzie. Rozmawiamy o tym jaka jest rola tatusia w tym akcie. O tym, że ciężarne w tym trudnym momencie powinny dużo spacerować, korzystać z piłek czy innych pomocnych gadżetów – tłumaczy Jolanta Hoffmann.

    Na zajęcia zapraszani są także lekarze, którzy mówią na temat chorób związanych z ciążą, zabiegów chirurgicznych, kleszczy, a także o cesarskim cięciu czy  płodności po urodzeniu dziecka.

    - Zajęcia prowadzone są przez położne, fizjoterapeutę i lekarzy różnych specjalności. Program ustalany jest na początku zajęć z uczestniczkami spotkań – tłumaczy Hoffmann.

    Podczas spotkań w szkole rodzenia przyszłe mamy uczą się także pielęgnacji noworodka. O tym w jaki sposób je chwytać,  kąpać, kiedy szczepić, jak karmić piersią.

    - Celem naszej szkoły jest przygotowanie pacjentek do porodu i do  rodzicielstwa. Na zajęciach poruszamy dwanaście podstawowych tematów. Wyświetlamy filmy, a także uczymy ćwiczeń relaksacyjnych, które ułatwią przebieg porodu -  kontynuuje Jolanta Hoffmann.

Zwiedzanie porodówki

    Strach ma wielkie oczy, a najbardziej boimy się tego czego nie znamy.
    - Nigdy nie zapomnę ostatniego tygodnia przed „terminem”. Z dnia na dzień strach stawał się coraz większy – wspomina mama dwumiesięcznej Leny.

    Żeby uniknąć niepotrzebnego stresu, szkoła rodzenia organizuje „wycieczki” na odział położniczy i na porodówkę. W ten sposób  przyszłe mamy mogą zobaczyć jak wyglądają pokoje i sala porodowa.

    - Dowiadują się  też jak mają się przygotować na pobyt w szpitalu. Chodzi o to, żeby jak najbardziej zredukować stres przyszłych mam - wyjaśnia Anna Grześkowiak, pielęgniarka oddziałowa, pracująca na oddziale położniczo-ginekologicznego w kościańskim szpitalu.

Czy są chętne?


    Zajęcia w szkole rodzenia są bardzo popularne. Obecnie grupa liczy około 20 osób. Coraz częściej przychodzą także mężczyźni. Na ostatnich zajęciach było 8 par.

    - Kobiety chętnie chodzą na zajęcia, ale nie wszystkie mają taką potrzebę. Mamy wrażenie, że z roku na rok jest ich więcej. Wiele jest kobiet spoza miasta, które musiałyby dojeżdżać, a to bywa kłopotliwe. Poza tym są panie, które rodzą już któryś raz i wychodzą z założenia, że szkoła rodzenia jest im niepotrzebna – stwierdza Jolanta Nowak.

    Dziś świadomość kobiet w ciąży jest  zdecydowanie większa niż było to w przeszłości. Przyszłe mamy chcą  dowiedzieć się wszystkiego co pozwoli im na poznanie siebie, swojego ciała i dziecka, które ma przyjść na świat. Poza tym szkoła rodzenia to idealne miejsce do zwykłych rozmów z kobietami, które przeżywają podobne radości i rozterki.

    - Pamiętam, jak bardzo bałam się porodu. Kiedy przyszłam  na zajęcia  i poznałam inne dziewczyny, które odczuwały strach tak samo jak ja, spojrzałam na to wszystko z innej strony. Do dziś, kiedy widzimy się na ulicy przystajemy i rozmawiamy o naszych dzieciach – wspomina Ania, mama sześciolatka.

Co dalej ze szkołą?


    Szkoła rodzenia od dziewięciu lat finansowana jest przez szpital. Kiedyś prowadzące zajęcia otrzymywały środki z Kasy Chorych. Dziś szkoły rodzenia nie są dotowane.

    - Od 2002 roku nie otrzymujemy żadnych dotacji. Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje zajęć w szkole rodzenia, dlatego musimy radzić sobie sami. Prowadzenie zajęć to koszt szpitala, ale uważamy, że spotkania są bardzo potrzebne. Przygotowują kobiety do świadomego i aktywnego porodu, uczą jak zajmować się noworodkiem, pomagają pozbyć się stresu. To dużo paniom daje. Położne widzą różnicę między kobietą rodzącą, która wcześniej uczęszczała na zajęcia, a tą która nie była do porodu przygotowana -  wyjaśnia Jolanta Nowak

    W Kościanie oprócz szkoły rodzenia działającej przy szpitalu, przyszłe mamy mają do dyspozycji także komercyjną szkołę ,,Szczęśliwy Początek’’, która poza podstawowymi zajęciami poświęconymi ciąży i porodowi oferuje również kursy chustonoszenia, różnych form masażu i zajęcia na basenie.

Katarzyna Zaworska

nr 14/2011

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.118.205.165

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.