Magazyn koscian.net

2006-03-29 10:26:50

W hołdzie Janowi Pawłowi II

W najbliższą niedzielę o godzinie 20.00 w kościańskiej farze wystąpi Polska Orkiestra Barokowa

Koncert z okazji pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II został zorganizowany przez Starostę Kościańskiego przy współpracy z Parafią Farną pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Podczas koncertu muzyka przeplatana będzie fragmentami tekstów papieża w wykonaniu Janusza Dodota z kościańskiego Teatru 112. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory Bacha, Telemenna oraz Mozarta, którego 250 rocznice urodzin obchodzimy w tym roku.


Krzysztof Czerwiński, Dyrektor Artystyczny i Dyrygent Polskiej Orkiestry Barokowej który podczas kościańskiego koncert, wykona także dwa utwory na organy solo, specjalnie dla „Gazety Kościańskiej” zgodził się udzielić krótkiego wywiadu:

 - Mimo młodego wieku występował Pan już w wielu salach koncertowych na całym świecie. Czy jednak koncert Polskiej Orkiestry Barokowej w kościańskiej farze, odbywający się w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II, jest dla Pana czymś wyjątkowym?
 - Oczywiście. Staram się, żeby każdy koncert był wyjątkowym przeżyciem i wielkim świętem dla publiczności i dla nas jako zespołu. W tym przypadku znaczenie ma przede wszystkim okazja, jaką jest rocznica śmierci wielkiego Polaka - Jana Pawła II. Jest to również nasz pierwszy występ w Kościanie, który dodatkowo odbędzie się w tak pięknej i zabytkowej architekturze sakralnej, jak kościańska fara.

 - Czy program koncertu został skonstruowany specjalnie z myślą o występie w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II?
 - Na program złożą się utwory podniosłe i uroczyste wielkich kompozytorów epoki baroku. Żaden z nich jednak nie został skomponowany z myślą o uroczystości żałobnej, czy wspomnieniu zmarłych. Celowo jednak dobrałem repertuar tak, aby muzyka nie kojarzyła się ze śmiercią, cierpieniem, smutkiem, czy przemijaniem. Słowa papieża niosą optymistyczne i pełne głębokiej radości przesłanie, więc myślę, że prezentowane pomiędzy utworami fragmenty tekstów połączą się z cechami języka muzycznego i będą dobrze współgrały z wybranymi przeze mnie utworami.

 - Czy jest w programie utwór szczególnie Panu bliski, który chciałby Pan osobiście złożyć w hołdzie polskiemu papieżowi?
 - Jeśli miałby to być osobisty hołd to z pewnością byłby to utwór na organy solo - Fuga-Bolero - wybitnego polskiego kompozytora muzyki kościelnej, Mariana Sawy. Kompozycja ta będzie jedynym utworem współczesnym, który zabrzmi tego wieczoru a do programu włączona została dlatego, że pierwsza rocznica śmierci Mariana Sawy przypada również w kwietniu i pokrywa się z rocznicą śmierci Ojca Świętego.

 - Jak pod kątem możliwości koncertowych ocenia Pan wnętrze kościańskiej fary oraz organy?
 - Wnętrze kościoła farnego ma znakomite walory akustyczno-brzmieniowe, a parafia poszczycić się może sprawnymi technicznie organami o unikalnym brzmieniu i dużych możliwościach, na których wykonywać można praktycznie każdy rodzaj repertuaru, od muzyki dawnej do utworów współczesnych.

 - Przez pewien okres czasu mieszkał Pan i występował w Stanach Zjednoczonych, obecnie kontynuuje Pan swoją karierę muzyczną w Anglii. Czy publiczność koncertowa w Polsce różni się od tej w Europie Zachodniej i USA?
 - Każda publiczność jest zarazem inna i taka sama. Meloman idący na koncert zawsze oczekuje, że będzie to dla niego piękne przeżycie. Muzyka jest uniwersalnym, czytelnym pod każdą szerokością geograficzną językiem. Oczywiście każdy naród ma swoją specyfikę. Anglików na przykład cechuje pewien charakterystyczny dystans. Polska publiczność jest na pewno bardziej spontaniczna, żywo i emocjonalnie reaguje na muzykę. Ludzie są bardzo zainteresowani, przychodzą po koncercie, oglądają instrumenty, mówią, czy im się podoba. I czynią to z ogromną pasją. Występy w Polsce to dla mnie zawsze wielka przyjemność.

 - Jak określiłby pan muzykę, którą wykonuje Polska Orkiestra Barokowa?
 - To z założenia przede wszystkim dawna muzyka instrumentalna. Sięgamy do spuścizny najwybitniejszych kompozytorów takich jak Bach, Haendel czy Telemann. Wszyscy w orkiestrze jesteśmy wielkimi pasjonatami tego rodzaju muzyki i wszyscy czerpiemy wielką radość i przyjemność z wykonywania dzieł epoki baroku. Warto dodać, że zapotrzebowanie publiczności na ten coraz bardziej popularny w Polsce gatunek klasyki stale rośnie.
Rozmawiał: Łukasz Pikosz
 

KONCERT W I ROCZNICĘ ŚMIERCI OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
Niedziela, 2 kwietnia 2005 r., godz. 20.00 - Kościół Farny p.w. NMP w Kościanie

Wystąpi: Polska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Krzysztofa Czerwińskiego
Recytacje i wizualizacja teatralna: Janusz Dodot
Organizatorzy: Starosta Kościański i Proboszczowie Parafii Kościańskich

Program koncertu:
Georg Philip Telemann (1681-1767) - koncert na trzy trąbki, kotły i orkiestrę D-dur
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) - Adagio i Fuga c-moll
Marian Sawa (1937-2005) - Fuga-Bolero
Jan Sebastian Bach (1685-1750) - Toccata d-moll, BWV 565,  III Suita Orkiestrowa D-dur, BWV 1068


Polska Orkiestra Barokowa powstała w 2005 roku z inicjatywy dyrygenta Krzysztofa Czerwińskiego oraz skrzypka Radosława Kamieniarza. Zespół jest grupą wybitnych artystów młodego pokolenia specjalizujących się  w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Znaczna większość składu to czołówka polskiej sceny muzycznej; absolwenci „Poznańskiej Szkoły Talentów”, laureaci wielu konkursów muzycznych, członkowie takich zespołów jak „Sinfonia Varsovia” czy „Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej”.

Krzysztof Czerwiński, Dyrektor Artystyczny i Dyrygent Polskiej Orkiestry Barokowej, organista i pedagog obecnie mieszkający w Wielkiej Brytanii. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego (tzw. „Poznańskiej Szkoły Talentów”). Odbył studia muzyczne w Eastman School of Music w Nowym Jorku, w klasie dyrygentury orkiestrowej dyrygentury chóralnej, organów, śpiewu solowego, pedagogiki wokalnej i muzyki kościelnej. Obecnie jest stypendystą Birmingham Conservatoire w Anglii, gdzie na zaproszenie Katedralnej Szkoły Chóralnej, od września 2004 r. objął stanowisko asystenta dyrektora muzycznego szkoły chóralnej i asystenta dyrektora profesjonalnego chłopięco-męskiego chóru katedralnego. Równolegle rozpoczął studia drugiego stopnia w klasie dyrygentury chóralnej, dyrygentury orkiestrowej, śpiewu i dawnej praktyki wykonawczej. Krzysztof Czerwiński odbył szereg zagranicznych podróży artystycznych (koncertował m.in. w Austrii, Francji, Holandii, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii). Jego repertuar obejmuje utwory od średniowiecza do współczesności.

GK nr 13/2006

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.118.252.87

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.