Magazyn koscian.net

2008-11-26

W Czempiniu badają i kultywują tradycje

- Jest rzeczą oczywistą, nie wymagającą szerszego uzasadnienia jak wielką rolę wniosła ta placówka w rozwój i kształtowanie polskiego łowiectwa. Dołożymy wszelkich starań, aby praca ludzi skupionych wokół tej stacji nieustannie owocowała i przynosiła efekty zarówno teraz, jak i w przyszłości – mówił kierownik Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu, Maciej Budny. W czwartek placówka świętowała 50-lecia działalności

Jubileuszowa uroczystość była okazją do podsumowania dokonań placówki. W spotkaniu, które w zorganizowano Ośrodku Szkoleniowym wzięli udział m.in.: przedstawiciel kancelarii sejmu Mirosław Gwiazdowicz, dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Bolesław Maćkowiak, członkowie Zarządu Głównego oraz zarządów okręgowych PZŁ, wicestarosta kościański Edward Strzymiński i burmistrz Czempinia Dorota Lew.

O pięćdziesięcioletniej historii czempińskiej Stacji Badawczej mówił Robert Kamieniarz. Stacja została założona przez PZŁ w 1958 roku. Jej głównym zadaniem było prowadzenie badań nad zwierzętami łownymi, które zasiedlały tereny rolnicze. Placówkę celowo usytuowano w regionie intensywnej gospodarki rolnej. Założono, że charakter rolnictwa ma wpływ na stan zwierzyny.

Pracę stacji organizował prof. dr hab. Włodzimierz Jezierki. Najdłużej kierował nią prof. dr hab. Zygmunt Pielowski (1964 – 1994). Od 1991 roku główny zadaniem stacji jest monitoring populacji zwierząt łownych w kraju. Z opracowanych danych korzystają myśliwi, naukowcy, studenci, samorządowcy, instytucje naukowe, a także Główny Urząd Statystyczny. Czempińska placówka szuka też rozwiązań konkretnych problemów z zakresu łowiectwa i ochrony przyrody. Badanie prowadzone są w Ośrodku Zwierzyn Łownej „Czempiń”. Liczebność zwierząt w wolierach zmienia się. Część z nich jest wypuszczana na wolność. Dotyczy to także ptaków drapieżnych leczonych i hodowanych w utworzonym przy placówce Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych i Hodowli Sokoła Wędrownego. Ośrodek ma już na swoim koncie znaczne sukcesy. Co roku wypuszczanych jest około 10 młodych sokołów. Pracownikom stacji udało się także rozmnożyć w warunkach niewoli orły przednie.

Ważnym elementem działalności stacji jest edukacja myśliwych i młodzieży. Ośrodek Szkoleniowy PZŁ jest miejscem ogólnopolskich kursów dla wykładowców, którzy następnie szkolą myśliwych.

Czempińska Stacja Badawcza dużą wagę przywiązuje do kultywowania tradycji łowieckich. Jest miejscem spotkań miłośników łowów z sokołami. Zrodziła się tam także idea powołania do życia Klubu Sygnalistów Myśliwskich.

W przyszłości Stacja nadal kontynuować będzie badania nad zwierzyną drobną, która jest w regresie. Planowane jest również rozwinięcie działalności edukacyjnej.

Podczas obchodów odbyło się wręczenie odznaczeń przyznanych przez kapitułę odznaczeń łowieckich przy PZŁ. Wśród niemyśliwych odznaczenie za zasługi łowieckie przyznano staroście kościańskiemu Andrzejowi Jęczowi. Odznaką uhonorowano także dr. Marka Panka, który od 25 lat współpracuje z czempińską placówką. Z grona myśliwych wyróżniono Danutę Kamieniarz, która w czempińskiej placówce odpowiedzialna jest za szkolenia. Przyznano jej Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej.

- Jubileusz stacji zbiegł się z jubileuszem Polskiego Związku Łowieckiego, dlatego było możliwe wystąpienie o szczególne wyróżnienie, które nadawane jest tylko z okazji jubileuszu. Jest to medal Świętego Huberta przyznawany za zasługi na polu kultywowania tradycji łowieckich i popularyzacji wiedzy łowieckiej. Odznaczenie to otrzymuje Henryk Mąka – zakomunikował Robert Kamieniarz.

Na ręce kierownika czempińskiej Stacji Macieja Budnego złożono życzenia i gratulacje.
- Współpracuję ze stacją od czterdziestu lat. Pamiętam dobre czasy, gdy stacja zatrudniająca dwudziestu pięciu pracowników miała swoją rangę w nauce polskiej i uczelniach międzynarodowych. Pamiętam też czasy smutne, kiedy dało się wyczuwać powolną stagnację - mówił wznosząc toast za pomyślność placówki prof. Andrzej Kryński. - Dzisiaj są uwarunkowania umożliwiające zajęcie stacji odpowiedniego miejsca w nauce polskiej i w skali europejskiej.

Jubileuszową uroczystość zakończyła konferencja naukowa poświęcona zwierzynie łownej na progu XXI wieku. (h)

GK 48/2008

Już głosowałeś!

Komentarze (1)

w dniu 03-12-2008 00:19:21 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

K.K. też?

K.K. też?

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.226.87.83

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.