Magazyn koscian.net

2005-01-11 15:49:21

Uwaga, kontrol idzie!

Edward Szudra, pełniący obowiązki kierownika Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kościanie domaga się zewnętrznej kontroli ostatnich dwóch lat działalności zakładu

Trwa kontrola odbiorców wody i oddających ścieki do kanalizacji. - Już są efekty - mówi Szudra.
 
 ,,Z wodociągu w Kościanie znika około 24 procent wody.  Burmistrz Jerzy Bartkowiak zapowiada zwolnienie kierownika Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Marka Szymańskiego. - Była tam niewłaściwa polityka gospodarcza dotycząca zużywania wody - wyjaśnia włodarz. Kontrola czeka każdego  odbiorcę wody i każdego oddającego ścieki do kanalizacji’’ - pisaliśmy 17 listopada 2004 roku (,,Przecieki w mieście’’). Informowaliśmy wówczas również, że w zakładzie trwa druga już kontrola. Pierwszą, przeprowadził Urząd Miejski, drugą  prowadził zastępujący Szymańskiego - Edward Szudra.  Szymański od października jest na zwolnieniu lekarskim. Burmistrz zapowiedział już wówczas, że jak tylko Szymański wyzdrowieje, otrzyma zwolnienie z pracy.
 - Ja to potwierdzam oficjalnie: pan Szymański po prostu stracił moje zaufanie - powiedział wówczas ,,GK’’  włodarz.

Dotychczasowe wyniki kontroli prowadzonej przez kierownika Szudrę są takie, że ten chce, by działalność zakładu w ostatnich dwóch latach zbadała niezależna, zewnętrzna komisja biegłych. Będzie to już trzecia kontrola w Zakładzie. Na dniach prawdopodobnie burmistrz podejmie w tej sprawie decyzję.  Tymczasem cały czas trwają wyrywkowe kontrole mieszkańców miasta. Dwóch pracowników, uzbrojonych w plakietki i pisemne upoważnienia wystawione przez kierownika Szudrę (z pieczątkami Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji), sprawdza czy nie ma dzikich przyłączy do kanalizacji i czy użytkownicy płacą za wodę. Efekty pracy już są.

- Straty wody spadły o połowę - informuje Szudra. - Ubytek 12% wody mieści się już w granicach normy. Może wynikać chociażby ze sposobu rozliczania się z indywidualnymi klientami raz na dwa miesiące.

Od listopada, kiedy to podaliśmy informację o kontrolach MZWiK, ilość podpisywanych umów w Zakładzie wzrosła. Większość z nich dotyczy kanalizacji, ale zmotywowani do działania poczuli się też użytkownicy wody. W samym tylko Kiełczewie (część przed obwodnicą od strony miasta), gdzie kontrolę przeprowadził Urząd Gminy  stwierdzono, że na 77 odbiorców wody aż 17 nie ma wykonanego przyłącza, a jedna trzecia z pozostałych po kontroli podpisała umowy z WZWiK na odbiór nieczystości.  W grudniu, po latach sporów, MZWiK podpisał wreszcie umowy z mieszkańcami TBS-u.  Tymczasem Zakład boryka się jeszcze ze spłatą zadłużenia względem Urzędu Marszałkowskiego na ochronę środowiska. W listopadzie dług sięgał 500 tysięcy złotych, a obecnie wynosi 320 tysięcy.  (Al)

GK nr 2/2005
Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.225.36.146

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.