Magazyn koscian.net

10 października 2012

Turystyczny potencjał

Sporym zainteresowaniem cieszył się pierwszy po wakacyjnej przerwie wykład Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej. Podczas wtorkowego spotkania 507. referat wygłosiła Ewa Przydrożny, dyrektor Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Tematem były atrakcje turystyczne Ziemi Kościańskiej

 


- Turystami nazywam wszystkich tych, którzy wyjeżdżają, by coś zobaczyć, przeżyć  i czegoś się nauczyć – zaznaczyła prelegentka.
   
Było co nieco o historii i dużo więcej o współczesności. Prelegentka ,,oprowadzała’’ słuchaczy po poszczególnych gminach powiatu. Zaczęła od Kościana, krótko charakteryzowała zabytkowe kościoły, dawny klasztor bernardynów, Ratusz, kamieniczki przy ul. Szewskiej, wiatrak koźlak i Nenufar Club. Potem przyszedł czas na gminę Kościan z XVIII-wiecznym pałacem w Racocie, letniskiem w Nowym Dębcu, Turwią Chłapowskich, Chorynią i Bonikowem, gminę Czempiń z zabytkowymi kościołami, pałacami w Borowie, Gorzyczkach, Jarogniewicach i Głuchowie oraz gminę Śmigiel z kościołem cmentarnym św. Wita, kompleksem dawnego browaru, stacją kolejki wąskotorowej, nieczynną gazownią i wykopaliskami w Bruszczewie.
   
- To przyszłość Ziemi Śmigielskiej, bo po zakończeniu prac archeologicznych może powstać tu skansen, w którym będzie się działo tak wiele jak w Biskupinie. To będzie perełka Ziemi Kościańskiej, Wielkopolski, a nawet kraju – podkreśliła Ewa Przydrożny, przyznając, że powiat kościański jest jednym z trzynastu w Wielkopolsce, które mają dobre warunki do rozwoju turystyki. – Macie państwo potencjał.
   
Gminę Krzywiń dyrektor Przydrożna nazwała prawdziwą perełką turystyczną, zachęcając m.in. do odwiedzenia Kopaszewa, w którym gościli Adam Mickiewicz i Helena Modrzejewska, Lubinia z opactwem benedyktynów, i skosztowania leczniczej benedyktynki, skorzystania z przejażdżek drezynami, atrakcji Skansenu Filmowego Soplicowo w Cichowie, a także pokonania Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej.
   
Do ponadregionalnych atrakcji zaliczyła m.in. Park Krajobrazowy gen. Dezyderego Chłapowskiego mający powierzchnię ponad 17 tys. ha, Europejski Szlak św. Jakuba przebiegający z Gniezna, przez Poznań, Lubiń i Głogów, Szlak Piastowski – uznany za jeden z najlepszych produktów turystycznych tego roku. Była też mowa o imprezach – produktach turystycznych: zawodach sikawek konnych w Cichowie, motorowych mistrzostwach świata w Cichowie, półmaratonie w Kościanie. Pochwaliła LGD Gościnna Wielkopolska za działania na rzecz podnoszenia atrakcyjności regionu i coraz skuteczniejsze ściąganie turystów, omawiając nowy projekt, który ma stać się hitem turystycznym zatytułowany ,,Podróże z Panem Tadeuszem’’.
   
- To komercjalizacja turystyki do bólu. Zabrakło mi w tym wykładzie tego, co najważniejsze. Mówiła pani o śmigielskiej kolejce, która nie istnieje, Śmiglu, który za chwilę zasłynie, ale z innych wiatraków, bo powstanie ciąg turbin, sięgający granicy obszaru Natura 2000, który zniszczy harmonię krajobrazu. Bez problemu znajdę ciekawsze przykłady turystycznych atrakcji – stwierdził Grzegorz Nowak, zwracając uwagę na dużą ilość błędów. Za pomyłki prelegentka przeprosiła, przyznając, że jej celem było wzbudzenie zainteresowania omawianym terenem. – Jeśli kogoś to zainteresuje, to sam zejdzie na poziom regionalny.
   
Dyskusję zakończył prezes TMZK Zdzisław Witkowski, przyznając, że spojrzenie historyka jest zupełnie inne.
   
Ewa Przydrożna przywiozła ze sobą różne przewodniki po Wielkopolsce wydane przez Wielkopolską Organizację Turystyczną. Oprócz papierowych wersji były też elektroniczne, zapisane na płytach CD. Cieszyły się sporym zainteresowaniem.   (kar)

41/2012

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.21.230.135

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.