Magazyn koscian.net

2006-03-15 10:12:43

Trzydzieści lat minęło

15 czerwca parafia pod wezwaniem Świętego Stanisława Kostki obchodzić będzie trzydzieści lat istnienia

- Chcielibyśmy z tej okazji dokonać konsekracji kościoła – mówi proboszcz Marian Szymański.

Nową wspólnotę działająca na prawach parafii ustanowiono dekretem Metropolity Poznańskiego z 14 czerwca 1976 roku, który w życie wszedł dzień później. Regularne msze święte nowej parafii wprowadzono 15 sierpnia tego roku (od poniedziałku do czwartku o godz. 6.45, w piątki i soboty o godz. 18.15 a w niedziele o 8., 10. i 11.30) i tego dnia rozpoczęło pracę biuro parafialne. Osobowość prawną parafia uzyskała dopiero pięć lat później (kanoniczna erekcja – 11 kwietnia 1981 roku). Dopiero też 27 lutego 1990 roku parafia nieodpłatnie stała się właścicielem świątyni. Do tej pory korzystała z niej na zasadzie użyczenia. A świątynia pod wezwaniem Stanisława Kostki jest niezwykła. W 1830 roku (po wielkim pożarze, który strawił drewnianą świątynię) wznieśli ją ewangelicy. Modlili się tam do 1945 roku. Po wojnie, jako majątek poniemiecki,  przejęło ją na własność państwo. Wywieziono z niej niemal wszystko. Dostojne organy trafiły do kościoła św. Trójcy na Dębcu w Poznaniu. Służą tam do dziś. Piękne gazowe kotły, które ogrzewały ewangelickie miejsce modlitw trafiły do jednego z poznańskich muzeów. W 1947 roku opiekę nad świątynią przejęła rzymskokatolicka parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śmiglu.  Do 1976 roku w kościele odbywały się msze dla młodzieży szkolnej. 
  
 - Pewnie dlatego nadano temu kościołowi jako patrona Świętego Stanisława Kostkę – patrona młodzieży – wyjaśnia Zygfryd Budzyński.

Wspólnotę parafialną tworzył od podstaw i 28 lat rozwijał ks. Zbigniew Dawidziak. Remontował świątynię, wybudował dom katechetyczny razem z probostwem, a nade wszystko wspomagał aktywnych parafian w działalności na rzecz wspólnoty.  Wikariuszami w parafii byli kolejno: Piotr Zawidzki (19992-1995), Zbigniew Rzeźnik (1995-1999), Jarosław Klupś (2000-2002). Dziś proboszcza wspiera wikary Marcin Jóźwiak (od 2002 roku).

Co wyjątkowe, historia parafii św. Stanisława Kostki spisana jest w kilku woluminach kronik. Rok po roku. A jest o czym pisać. W parafii działa Akcja Katolicka, swój przyczółek ma Caritas. Są zrzeszenia matek różańcowych  i – co dziś rzadko spotykane – ojców różańcowych. Od 1999 roku w parafii jest dwóch nadzwyczajnych szafarzy (osoby świeckie uprawnione do udzielania komunii): Zygfryd Budzyński i Mieczysław Nawrot.  Od jesieni ubiegłego roku działa chór dziecięcy. Od piętnastu lat, co roku 6 lipca, spod kościoła pod wezwaniem  św. Stanisława Kostki wyrusza śmigielska grupa Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Parafianie pielgrzymują i do innych sanktuariów. W 2000 roku pojechali nawet do Rzymu. Spotkali się z  Janem Pawłem II. Od 1997 roku Akcja Katolicka organizuje dwutygodniowe półkolonie w czasie letnich wakacji. W parafii wiele lat temu uaktywniono ruchy oazowe, Krucjatę Eucharystyczną  i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.  

 - Kiedy przyjechałem do tej parafii dwa lata temu, martwiłem się, czy znajdę tu zrozumienie, czy uda mi się włączyć parafian w życie parafii. Niepotrzebnie. To wspaniała parafia – ocenia ks. dziekan Marian Szymański.

Pierwszego lipca 2004 roku przejął obowiązki proboszcza. Za skromność, pracowitość, oddanie i wiarę w parafii honoruje się nadaniem tytułu ,,Parafianina Roku’’.  Parafianami roku 2004  są: Zygmunt Konieczny, Wincenty Wypych, Aldona Wleklik, Urban Konieczny i Florian Kasperski. Tytuł za rok 2005 otrzymali: Władysław Szczerbal, Stefan Szymański, Urszula Stam, Gabriela Rzepecka i Zygfryd Budzyński.  Teraz przed parafią poważna praca – przygotowania do obchodów trzydziestolecia wspólnoty.

 - W zawirowaniach historii zdarzyło się, że kościół nie był konsekrowany. Takich świątyń jest w Polsce jeszcze wiele. Chciałbym, by przy okazji rocznicy, biskup dokonał konsekracji – stwierdził proboszcz. - Mam nadzieję, że uda nam się do tego przygotować.   (Al)

GK nr 11/2006

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.194.57

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.