Magazyn koscian.net

2005-04-20 12:43:23

Ten pomnik będzie co roku większy

Nie stawiajmy Janowi Pawłowi II kamiennych monumentów.

Postawmy Ojcu Świętemu pomnik, który co rok będzie większy. Postawmy pomnik, który będzie  żył  i jednocześnie uosabiał ,,co może jeden człowiek i jak działa świętość’’.  Pomnik, który symbolizował będzie wiarę,  nieśmiertelność, siłę, cnotę, odwagę. Posadźmy dąb. 
 
W Polsce jest już 250 pomników Ojca Świętego Jana Pawła II. Dotychczas budowę kolejnych już zadeklarowały: Chełm, Dzierżoniów, Głogów, Kraków, Krotoszyn, Olsztyn, Ozorków, Piekary Śląskie, Rybnik, Sandomierz, Toruń, Wadowice, Warszawa.  Imieniem Jana Pawła od lat nazywa się ulice, teraz imię to nosić ma Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wrocław ma budować ,,papieską bramę’’, a w Krakowie ku pamięci papieża wznieść ma się  największy z kopców (infor. za ,,Gazetą Wyborczą’’).  Ile pomników stanie z inicjatyw społecznych, trudno zliczyć.
W Lesznie wspólną budowę monumentu planują miejskie parafie. W Kościanie, o czym już pisaliśmy, mogą stanąć aż dwa  pomniki Ojca Świętego. Jeden zadeklarował postawić starosta Andrzej Jęcz, a drugi - kilka dni później - burmistrz Jerzy Bartkowiak. Jakie  pomniki do tej pory postawili papieżowi Polacy? Od wybitnych, genialnych i pięknych, po szkaradne. Jest ich tak dużo, że są tematem pracy doktorskiej historyka sztuki Kazimierza Ożóga (absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego).
- Są niezwykle różnorodne - duże i małe, kamienne i brązowe, profesjonalne i amatorskie. W większości jednak przeciętne, robione szybko i tanio. Niektóre mogą naprawdę przestraszyć lub rozbawić. Nie zawsze ich poziom odpowiada randze upamiętnianej osoby - napisał  Ożóg w ,,Gazecie Wyborczej’’  - Dobry moment powinien zawsze łączyć - nigdy dzielić. Szczególnie pomnik Jana Pawła II powinien być mądry, trwały, piękny i potrzebny.

Redakcja ,,Gazety Kościańskiej’’ apeluje:  panie i panowie, radni Kościana i powiatu kościańskiego, nie stawiajmy kolejnych, kamiennych  monumentów.  Abp Józef Życiński wnosi  byśmy nie stawiali pomników  i nie  szli na łatwiznę: ,,Piękniej uczcijmy pamięć zmarłego Papieża przez tworzenia kuchni dla ubogich, świetlic dla dzieci, hospicjów dla chorych czy młodzieżowych ośrodków kultury im. Jana Pawła II’’ - napisał w dekrecie. Jeśli więc jednak chcemy postawić Ojcu Świętemu monument, niech będzie żywy i niepodważalnie piękny. Niech to będzie Dąb Jana Pawła II.  Nikomu nie będzie przeszkadzać, jeśli staną obok siebie nawet dwa, trzy i cztery takie pomniki. To jedyny pomnik, który będzie kwitł, pachniał i rósł.  Z roku na rok będzie silniejszy, wyższy, trwalszy i piękniejszy. Artyzm jego kształtu i wykonania nie będzie podlegać krytyce nawet wtedy, gdy zmienią się mody.  Będzie to pomnik, jak go Bóg stworzył.

 - Jesteśmy gotowi dostarczyć i przygotować do nasadzenia dwumetrowy, kilkuletni dąb  - deklaruje Stanisław Trendewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Kościan. -  Zrobimy to bezkosztowo. Byłby to i nasz wkład w pomnik Ojca Świętego. Wspaniałe dęby rosną w szkółce w Kórniku. Drzewa stamtąd można sadzić o każdej porze roku. Są wytrzymałe i mogą rosnąć nawet setki lat. 

Radni Kościana już w przyszłym tygodniu - 28 kwietnia - będą podejmować na sesji uchwałę w sprawie budowy pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II.  W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano: ,,Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud’’ To on sprawił , że  odmienił się  duch ziemi. Tej ziemi. Jego misja i dzieło zmieniły historię, przeobraziły nas samych. Treści Jego nauczania docierały do wszystkich, krzepiły serca i poruszały sumienia. Niósł całej ludzkości przesłanie:
,,Z ciemności do światła;
Z niewoli do wolności;
Ze zła do dobra;
Ze śmierci do ZMARTWYCHWSTANIA’’
 Odszedł ostatni z wielkich narodowych wieszczów, romantycznych proroków zbawienia, głosicieli nadziei i odnowy duchowej.
 Ojcze Święty, wierni Twej pamięci, mając w sercach nauki głoszone w czasie trwania Pontyfikatu, oddajemy Ci hołd – trwały ślad obecności wśród nas. Twój pomnik co dzień nam przypomni
co może jeden człowiek
i jak działa świętość”

Głazy bywają nieme. Drzewa są świadkami historii. 
Redakcja ,,Gazety Kościańskiej’’
 
Dlaczego dąb?
Dąb  (łac. robur.) symbolizuje między innymi: oś świata, punkt zwrotny, drzwi do nieba, świętość, wyrocznię, wiarę, człowieka, wytrzymałość, trwałość, długowieczność, nieśmiertelność, płodność, siłę fizyczną i moralną, cnotę, odwagę, królewskość, wzniosłość, tryumf, chwałę, honor, niepodległość, nagrodę.
,,Dąb jest w najwyższym stopniu aspektem drzewa, osi świata, narzędziem komunikacji między niebem a ziemią, uważany za najstarsze z drzew’’. Symbol świadectwa. Upoważniony przez bóstwa świadek najważniejszych wydarzeń wymagających współudziału mocy niebieskich, jak koronacja, sądy, składanie ofiar, wytyczanie granic czy głośne czytanie Ewangelii. Dąb to drzewo święte. Po dębem Jozue postawił wielki kamień na pamiątkę odrzucenia przez jego lód obcych bogów. Dąb to król drzew. ,,Królewskie drzewa! Wy pomniki żywe ubiegłych czasów, dęby miłościwe’’ – pisał  Wincenty Pol. W heraldyce dąb znaczy siłę, potęgę, piękno. W starożytnym Rzymie wieniec z liści dębowych  (łac. corona civica) dawano żołnierzom, którzy w czasie bitwy uratowali życie współobywatelowi: emblemat wolności, siły, potęgi, odwagi. W mitologiach dąb bywał postrzegany jako ojciec człowieka. Wcześni chrześcijanie często grzebali zmarłych w trumnie z wydrążonego pnia dębowego. W chrześcijańskiej tradycji tak jak trzcina i lilia symbolizują ludzka słabość, tak dąb, liść dębu – słabość, która przeradza się w siłę.
Za ,,Słownikiem symboli’’ Władysława Kopalińskiego

GK nr 16/2005
Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.194.57

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.