menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 listopada 2017, czwartek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

07 Lis 2017

Szansa dla gminy

Lada dzień ruszy realizacja największego przedsięwzięcia w ramach budowy Czempińskiego Węzła Przesiadkowego. W ciągu kilku miesięcy powstaną parkingi w pobliżu dworca i przedłużenie tunelu pod linią kolejową. - Ta inwestycja to szansa na rozwój gminy – uważa Konrad Malicki, burmistrz Czempinia


12 milionów dla gminy

    Czempiński Węzeł Przesiadkowy budowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To nowa forma współpracy z samorządami, współfinansowana z funduszy europejskich. Jednym z takich obszarów jest Metropolia Poznań obejmująca stolicę Wielkopolski, siedemnaście gmin z powiatu poznańskiego i cztery gminy z powiatów ościennych.
    Gmina Czempiń złożyła wniosek o dofinansowanie zakrojonej na szeroką skalę inwestycji. Projekt zyskał dofinansowanie w wysokości ponad 10 milionów złotych, czyli 85 procent wartości zadania. To środki z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Kosztorys Czempińskiego Węzła Przesiadkowego to blisko 12 milionów złotych.
    - Zabiegaliśmy o to, żeby znaleźć się wśród gmin spoza Metropolii Poznań, które mogą skorzystać ze środków przewidziany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Była to dość luźna decyzja zarządu województwa. Zadecydował argument bezpośredniego sąsiedztwa z powiatem poznańskim i fakt, że w Czempiniu jest stacja węzłowa – mówi burmistrz Czempinia Konrad Malicki. - Zdawaliśmy sobie sprawę z naszych potrzeb. Wiedzieliśmy, na jakie prace można uzyskać dofinansowanie.
    W projekt udało się wpisać przedłużenie tunelu pod linią kolejową. Wcześniej włodarz gminy zabiegał w PKP o jego budowę. Odpowiedź była jednoznaczna. Nie ma możliwości, żeby kolej sfinansowała tego typu zadanie. PKP dało jednak zielone światło gminie.
    Rok 2015 upłynął na opracowaniu projektu Czempińskiego Węzła Przesiadkowego.
    - O samodzielnej realizacji takiego zadania nie mogliśmy nawet pomarzyć. Na inwestycje w skali roku z budżetu gminy możemy przeznaczyć trzy – cztery miliony złotych – podkreśla włodarz Czempinia.
    Główną ideą projektu jest wybudowanie infrastruktury przy linii kolejowej. Ma to zwiększyć atrakcyjność komunikacji publicznej i spowodować, że mieszkańcy gminy przesiądą się z samochodów do pociągów. To z kolei przyczyni się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do środowiska. Również w drodze na dworzec pasażerowie mają rezygnować z aut. Ma się do tego przyczynić sieć ścieżek pieszych i rowerowych.

Wszystkie drogi prowadzą do dworca

    Projekt Czempińskiego Węzła Przesiadkowego obejmuje blisko pięć kilometrów ciągów komunikacyjnych dla pieszych i rowerzystów. Ich zdecydowana większość zlokalizowana jest w samym Czempiniu. Na ukończeniu są już ścieżki realizowane w systemie „buduj”. Budowę większości ciągów pieszo-rowerowych zlecono jednak w formule „projektuj i buduj”. Niektóre z przetargów gmina musiała kilkakrotnie powtarzać, żeby uzyskać cenę możliwą do zaakceptowania.
    - Założenie jest takie, żeby w miarę możliwości ruch pieszy i rowerowy do dworca sprowadzić ze wszystkich kierunków – tłumaczy burmistrz Malicki. - Praktycznie jedynym miejscem, gdzie wychodzimy poza miasto jest Piechanin. Jest tam ścieżka rowerowa, ale mocno zdegradowana. Zostanie wybudowana na nowo. Powstanie tam nowoczesny ciąg pieszo-rowerowy.
    Jedna ze ścieżek rowerowych będzie biegła od Nowego Borówka przez ul. Wybickiego i Chłapowskiego. Dalej będzie łączyła się z nową ścieżką budowaną wzdłuż Olszynki, a następnie z ul. Kolejową. Ruch pieszy i rowerowy z ul. Poznańskie Przedmieście i ul. Śremskiej zostanie sprowadzony na Zielony Rynek, a dalej nad Olszynkę. Ścieżka rowerowa powstanie na ul. Kolejowej oraz na ul. Kościańskie Przedmieście do ul. Spółdzielców. W fazie projektowania jest dalszy ciąg do Jasienia. Na ul. Towarowej poszerzony zostanie chodnik. To umożliwi wprowadzenie tam ruchu rowerów.
    - Mamy nadzieję, że uda nam się dalej wyciągnąć ścieżki do sołectw na drogi powiatowe i wojewódzkie – mówi Malicki. - W fazie projektowania nie udało nam się przeforsować niektórych rozwiązań. Najczęściej na przeszkodzie stały bariery administracyjne związane z szerokością pasa i brakiem miejsca na tego typu infrastrukturę.

Trzy parkingi i tunel

    Drugim kluczowym elementem projektu są parkingi. Gruntowną przebudowę przejdzie parking znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca. Będzie tam 86 miejsc, w tym 7 dla osób niepełnosprawnych. Na parkingu A zostaną zainstalowane toalety, automat do zakupu biletów i tablica informacji pasażerskiej. Będą także ławki, stojaki na rowery i wiata mogąca pomieścić 40 jednośladów.
    Parking B zostanie wybudowany naprzeciwko Urzędu Gminy. Już dziś kierowcy korzystają z nieutwardzonego placu. Powstanie tam 31 miejsc parkingowych i niezbędna infrastruktura. Od podstaw wybudowany zostanie parking C przy ul. Krańcowej z 30 miejscami dla samochodów. Ulica Krańcowa zostanie przebudowana.
    - Nie jest to długa ulica, ale pamiętajmy, że dofinansowanie to 85 procent tej inwestycji. Grzechem byłoby nie sięgnąć po te środki – uważa burmistrz Czempinia.
    Na wjazdach do miasta zamontowane zostaną tablice informujące o liczbie wolnych miejsc na parkingach. Wszystkie parkingi będą oświetlone i monitorowane.
    Blisko 3,5 miliona złotych kosztować będzie budowa tunelu pod torowiskiem od peronu do ul. Krańcowej.
    - To bardzo ważne dla nas zadanie. Ma związek nie tylko z Czempińskim Węzłem Przesiadkowym. Miasto zyska przejście przez linię kolejową niezależne od przejazdu kolejowego, który jest zamykany bardzo często – mówi włodarz gminy. - Na rozlicznych spotkaniach związany z tą inwestycją spotykałem się ze zdumieniem. Czempiń był pokazywany jako najbardziej pokrzywdzone miasto przy przebudowie linii kolejowej. W ramach tego przedsięwzięcia nie zaplanowano żadnego bezkolizyjnego skrzyżowania. To duża bariera komunikacyjna i utrudnienie dla każdego mieszkańca miasta.
    Parkingi i tunel wybuduje firma Alusta S. A. Wcześniej realizowała tunel od ul. Kolejowej na peron.

Odrobina cierpliwości

    Budowa Czempińskiego Węzła Przesiadkowego trwa już prawie rok. Lokalny samorząd zawarł umowy na realizację poszczególnych elementów infrastruktury. Oczekuje na pozwolenia na budowę od organów administracji, starostwa powiatowego i wojewody. W połowie listopada można spodziewać się pozwoleń dotyczących budowy przejścia podziemnego i parkingów. Wszystkie prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku.
    - Największe utrudnienia będą związane z wyłączeniem parkingów A i B. Nasz parking buforowy przy ulicy Chłapowskiego na razie świeci pustkami, ale spodziewamy się, że zapełni się gdy wykonawca rozpocznie prace – mówi burmistrz Konrad Malicki. - Staramy się wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców. Zwolniliśmy parking przy Urzędzie Gminy. Pracownicy magistratu i przedszkola parkują samochody na terenie dawnej tlenowni. Pracownicy szkoły będą parkować w miejscu, gdzie kiedyś składowano opał. Utrudnienia potrwają kilka miesięcy. Żywię nadzieję, że mieszkańcy wykażą zrozumienie i cierpliwość.

Inwestycja w przyszłość

    Zdaniem burmistrza infrastruktura, która powstanie w Czempiniu będzie służyła nie tylko podróżnym. Zyska na tym cała lokalna społeczność.
    - Bardzo cieszę się z tej inwestycji – podkreśla włodarz Czempinia. - Mieszkańcy gminy zadają czasem pytanie, dlaczego wydajemy tyle środków w mieście, dlaczego nie zbudujemy chodnika czy kawałka kanalizacji na wsi. Staram się tłumaczyć, że jest to inwestycja w przyszłość. W mojej ocenie ma ogromne walory nie tylko dla rozwoju miasta, ale całej gminy. Kwestie komunikacyjne są jednym z głównych aspektów przy szukaniu miejsca do zamieszkania. Doskonała infrastruktura i wyremontowana linia kolejowa Poznań – Wrocław może być argumentem za osiedleniem się w gminie. Im więcej nas tutaj jest, tym większa szansa na wyjście naprzeciw innym potrzebom i na rozwój lokalnego biznesu. Zależy mi na tym, żeby Czempiń w tym kierunku mógł podążać. To jest jedna ze strategicznych inwestycji, która przez kolejne lata będzie służyła jako potencjał rozwojowy. Dla wszystkich nas mieszkańców będzie ogromnym udogodnieniem mimo przejściowych utrudnień, z którymi za chwilę będziemy się spotykać na etapie wykonawczym.     (h)

GK 44/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (5) zobacz

  • 0 (0)

  obserwator, w dniu 09-11-2017 23:46:58 napisał:

  No szkoda ze dwie panie pracujace w gminie i tak nadal parkuja przy urzędzie taka lancia i toyota pewnie przez zasiedzenie

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Ja, w dniu 12-11-2017 21:10:23 napisał:

  Piszecie o luksusie który powstanie w Czempiniu a ja i moi sąsiedzi ledwo możemy przejechać samochodami po drogach gruntowych w gminie takie dziury że maksymalna prędkość 15 km/h i co pół roku końcówki drązków kierowniczych do wymiany. Rowniarka przyjeżdża raz do roku i wielkie święto na wsi, po pierwszym deszczu dziury takie same. Dlaczego na terenie tej samej gminy jednym dostarcza się luksusy a innym ledwo zapewni się podstawowe elementy jakim jest przejezdność dróg.....

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Meryl, w dniu 13-11-2017 15:08:00 napisał:

  Wystarczyło to 10 milionów z węzła zainwestować w drogi o których pisze "Ja". Z kolei chodnik na Przylesiu, gdzie mieszka radny- teraz super, ale gdy będzie droga robiona to chodnik cały do rozbiórki. Mosty na rzeczce Olszynce- raczej mosty jak na Wiśle- czy ktoś ma wyobraźnię? Czy ktoś dba o gminne fundusze?

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Piotr, w dniu 13-11-2017 16:57:46 napisał:

  Nic się nie dzieje - źle . Dzieje się - źle . No cóż Polska.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Mieszkaniec , w dniu 20-11-2017 16:59:37 napisał:

  Piotr nie wiesz co piszesz na dzień dzisiejszy z drogami osiedlowymi to masakra . Zapraszam po deszczu na ul. Mickiewicza . Teraz trochę kruszywa wysypali ale to tylko chwilowa prowizorka.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.158.214.111

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Zraz wołowy z nadzieniem po staropolsku
20PLN
HIT CENA !!!! WIENERBERGER KLINKIER POMERANIA GAT.I
2,20PLN 1,40 sztukaPLN
Węgiel drobny kl.25
710zł/tona lub worek 25kg/20,50złTRANSFER WIDZISZEWOPLN
czynne codziennie od 12.00-do 21.30

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie