Magazyn koscian.net

2009-10-28

Sto lat na rynku

1909 roku sięgają początki działalności Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Czempiniu. Spółdzielnia powstała jako forma oporu przeciwko niemieckiemu zaborcy. Jej złoty okres przypadł na lata PRL-u. Przemiany ustrojowe i gospodarcze wymusiły restrukturyzację spółdzielni. Dostosowanie do nowych reguł rynkowych wyszło jej na dobre. Spółdzielnia wyspecjalizowała się w obrocie nawozami

Początki działalności Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” to rok 1909. Wówczas to dzięki staraniom miejscowego proboszcza ks. Karola Kiełczewskiego i Antoniego Jezierskiego utworzono Spółdzielnię Rolniczo-Handlową „Rolnik”. 11 lutego 1909 roku została ona zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Kościanie. Była to trzecie organizacja spółdzielcza w Czempiniu. Wcześniej rozpoczęły działalność Towarzystwo Rolnicze Czempiń i Bank Ludowy. Spółdzielnia za cel stawiała sobie przede wszystkim handel ziemiopłodami i zaopatrzenie rolników w środki do ich produkcji.

Działalność Spółdzielni przerwała druga wojna światowa, jednak już w kwietniu 1945 roku została ona reaktywowana. Trzy lata później Spółdzielnia „Rolnik” została połączona z Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska”. Nowa jednostka zrzeszała 736 członków i zatrudniała 66 osób. Okres najbardziej dymnamicznego rozwoju przypadł na lata 1949 – 1990. Wówczas powstały zakłady produkcyjne – piekarnia i masarnia, usługowe, baza obrotu rolnego oraz placówki handlowe. W latach 80-tych Spółdzielnia zrzeszała 1500 członków i zatrudniała około 250 pracowników.

- Spółdzielnia prowadziła sześćdziesiąt sklepów. Handlowała wszystkim: obuwiem, tekstyliami, artykułami spożywczymi. Zaopatrywała we wszystko, co było potrzebne na wsi – wspomina prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” Adam Szymalak. Pracę w Spółdzielni rozpoczął w 1988 roku. Siedem lat wcześniej ukończył studia na kierunku ekonomika i organizacja rolnictwa na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Lata 90-te ubiegłego wieku nie należały do najłatwiejszych. Zmiany ustrojowe i gospodarcze wymusiły restrukturyzację spółdzielni.

- Celem podstawowym było przetrwać. Podrożały kredyty. Trzeba było je spłacić. Sprzedaż została ograniczona. Obiekty, które wynajmowaliśmy zostały nam wymówione. Konieczne było ograniczenie zatrudnienia - wyjaśnia Adam Szymalak. - To były trudne czasy, ale nasza spółdzielnia nigdy nie była na minusie. Spółdzielnia szybko dostosowała się do reguł wolnego rynku. Jako podstawową działalność wybrała sobie obrót materiałami rolniczymi, głównie sprzedaż nawozów.

- Z jednostki rozdzielnictwa centralnego staliśmy się podmiotem handlowym – dodaje Szymalak. - Na początku lat dziewięćdziesiątych mieliśmy podpisane umowy dilerskie z wszystkimi producentami nawozów w Polsce.

Z czasem Spółdzielnia postawiła na współpracę z niemiecką firmą Kali und Salz GmbH Kassel – producentem nawozów potasowych i magnezowych. Sprzedaż prowadzi na terenie całego kraju. W tym roku oprócz jubileuszu 100-lecia Spółdzielnia obchodzi 20-lecie współpracy z niemieckim partnerem.

- Spółdzielnia powstała jako forma oporu przeciwko Niemcom. Teraz z Niemcami współpracujemy – stwierdza Adam Szymalak. - To jeden z największych producentów nawozów na świecie. Zaczynaliśmy od sprzedaży paruset ton rocznie. Teraz sprzedajemy rocznie około piętnastu – osiemnastu ton nawozów tej firmy.

Spółdzielnia zatrudnia 23 osoby. Zrzesza 33 członków. Dzierżawi piekarnię oraz 10 placówek handlowych. Prowadzi usługi spedycyjne. W bazie przy ul. Kolejowej 34 w Czempiniu prowadzona jest sprzedaż detaliczna i hurtowa: opału, materiałów budowlanych, siarczanu potasu, siarczanu magnezu, kamexu, kainitu, kizerytu, patentkali i soli potasowej.

Od 1992 roku funkcję prezesa zarządu Spółdzielni pełni Adam Szymalak. Od 1997 roku zarząd jest jednoosobowy. Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest Kazimierz Lasik. Podmiot jest członkiem Wielkopolskiej Spółdzielni „Rolnik” w Poznaniu, Banku Spółdzielczego w Poniecu, Ośrodka Sanatoryjno-Wypoczynkowego „LECH” w Kołobrzegu i Handlowo-Usługowej Spółdzielni Osób Prawnych w Warszawie.

- Wystawiamy się na targach i pokazach rolniczych, organizujemy szkolenia dla rolników. Przekazujemy dotacje na imprezy kulturalne na terenie gminy. Dbamy o nasz majątek i dokonujemy remontów inwestycyjnych. W ostatnim roku przeznaczyliśmy na ten cel około trzystu tysięcy złotych – podkreśla prezes czempińskiej Spółdzielni.

***

Jubileusz 100-lecia działalności Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” świętowała w czwartek (22 października). W jubileuszowych obchodach wzięło udział blisko 120 osób. Wśród nich byli m.in.: przedstawiciele władz samorządowych gminy oraz byli i obecni pracownicy spółdzielni. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się mszą w czempińskim kościele. Dalsza cześć uroczystości odbyła się w czempińskiej Restauracji ,,Kogucik”. Historię Gminnej Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska” przedstawił jej prezes Adam Szymalak. Uroczystość była okazją do złożenia gratulacji i wręczenia wyróżnień. Gminna Spółdzielnia została uhonorowana Medalem Honorowym ,,Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Jej działalność doceniło także poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznając statuetkę. Ponadto Adam Szymalak, Bronisław Michalak i Bolesław Buchert zostali przez Towarzystwo uhonorowani medalami. Pięciu osobom wręczono Odznaki ,,Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez ministra rolnictwa. Otrzymali je: Adam Szymalak, Krystyna Przedwojska, Bolesław Konieczny, Kazimierz Lasik i Piotr Wyrwa. Gratulacje na ręce prezesa Szymalaka złożyli także burmistrz Czempinia Dorota Lew-Pilarska i przewodniczący Rady Miejskiej Czempinia Krzysztof Sankiewicz. (h)



Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.219.73.146

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.