Magazyn koscian.net

2010-09-07

Śmigiel w objęciach kamer

Kilkanaście kamer rejestruje, co dzieje się w Śmiglu. Pierwsze urządzenia w mieście wiatraków pojawiły się w 2008 roku. System monitoringu systematycznie rozbudowywano. Czy kolejne kamery pojawią się w mieście? Niewykluczone

„Miasto monitorowane” - tablice z taką treścią od niedawno witają osoby wjeżdżające do Śmigla. A pierwsze kamery w Śmiglu zainstalowano w 2008 roku. Rozpoczęto od kompleksu boisk Orlik i zabytkowych wiatraków. W ten sposób miasto postanowiło bronić się przed osobami, które lubują się w niszczeniu gminnego mienia. Tych nie brakuje, czego dowodem jest chociażby działanie dwóch nastolatków, którzy w 2008 roku używając kamieni i tłuczonych butelek wyryli na ścianach śmigielskich wiatraków wulgarne hasła. Wówczas straty oszacowano na dwa tysiące złotych.

System monitoringu rozbudowywano. Postawiono na rejestrowanie tego, co dzieje się w obiektach sportowych. W tym roku kamery pojawiły się przy kortach tenisowych przy ul. Kościuszki oraz na Rynku. To co dzieje się na Rynku rejestrują dwie kamery. Obrotowa zainstalowana jest na słupie w jego centralnym punkcie. Obejmuje praktycznie cały plac. Druga, stacjonarna, znajduje się na wieży ratuszowej. Kamera zainstalowana jest także na miejskim targowisku.

Rozbudowę systemu umożliwił radiowy przekaźnik sygnału. Początkowo rejestratorów było kilka. Od niedawana sygnał z wszystkich kamer trafia do śmigielskiego Urzędu Miejskiego. Zapisy z kamer przechowywane są przez około trzydzieści dni. Z czasem centrum monitoringu zostanie przeniesiony do siedziby policji i straży miejskiej. Służby już wykorzystywały nagrania w dzianiach operacyjnych.

- Nie chodzi o to, żeby obserwować mieszkańców i robić Big Brothera, ale żeby odstraszać potencjalnych wandali i wywoływać moment zastanowienia – wyjaśnia burmistrz Śmigla Wiktor Snela.

W przypadku obiektów sportowych takie rozwiązanie sprawdziło się. Nie zanotowano tam przypadków niszczenia mienia. Budowa systemu monitoringu na przestrzeni trzech lat kosztowała blisko 50 tys. zł. Możliwa jest jego rozbudowa.

- Sygnały może być zbierany z terenu całego miasta. Życie pokaże gdzie kamery mogą się przydać. Takim miejscem są na przykład rejon kolejki wąskotorowej, czy targowiska, gdzie monitoring ułatwiłby zapanowanie nad sposobem parkowania pojazdów – podkreśla burmistrz Snela. (h)

GK 35/2010

Już głosowałeś!

Komentarze (1)

w dniu 18-09-2010 21:12:53 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

oj na kolejce przydałby się monitoring ,ciemno tam że strach ,bezpieczniej byłoby.

oj na kolejce przydałby się monitoring ,ciemno tam że strach ,bezpieczniej byłoby.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.118.252.87

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.