Historia

13 października 2020

Rynek zmieni oblicze

Fot. Piotr Nędzewicz

Rusza kolejny etap rewitalizacji centrum miasta. Opisujemy szczegóły tego przedsięwzięcia.

Zakończony w połowie 2020 roku remont kościańskiego ratusza to część dużego projektu obejmującego rewitalizację Rynku i ulicy Wrocławskiej. W ramach inwestycji, która rozpocznie się w listopadzie 2020 roku na Rynku ułożona zostanie granitowa nawierzchnia a przed ratuszem wybudowana zostanie fontanna. Powstanie nowe oświetlenie i iluminacja ratusza. W dwóch miejscach zamontowane zostaną tablice multimedialne, na których będą wyświetlane informacje o wydarzeniach w mieście. Na ulicy Wrocławskiej ułożona zostanie taka sama kostka granitowa jak na Rynku, a w kilku miejscach pozostawiona zostanie zabytkowa kostka brukowa. Na ulicy pojawi się zieleń oraz ławki i lampy. Całe przedsięwzięcie, łącznie z ratuszem, kosztować miało osiem i pół miliona złotych, z czego pięć milionów pochodzi z unijnej dotacji pozyskanej w ramach konkursu „Rewitalizacja terenów miejskich, poprzemysłowych i powojskowych”, przeprowadzonego przez samorząd województwa wielkopolskiego. Po rozstrzygnięciu przetargu na rewitalizację ratusza koszty projektu wzrosły o dwa miliony złotych.

„Betonoza”?

Przypomniana przez portal koscian.net wizualizacja Rynku po rewitalizacji, która jest dostępna w przestrzeni publicznej od dwóch lat, wywołała gorącą dyskusję. Kilkadziesiąt osób komentując wizualizację oburzało się na „betonozę”, czyli zamianę Rynku na szczelnie wyłożony granitem plac. Krytycy domagają się zieleni w centrum miasta.

- Zieleni nie ubędzie – zapewnia burmistrz Piotr Ruszkiewicz. - Trudno też mówić o „betonozie” nowego rozwiązania. Rynek wraz z przyległymi ulicami wpisany jest do rejestru zabytków i wszelkie prace wymagają pozwolenia konserwatorskiego. I właśnie mając na względzie uwarunkowania historyczne, Rynek jest i będzie w całości utwardzony. Cała zmiana polega wyłącznie na zrównaniu jezdni i chodzików do jednego poziomu, usunięciu asfaltu i płyt chodnikowych, i zastąpienie ich jednolitą nawierzchnią.

Burmistrz nie zgadza się także z opinią, że miasto nie dba o rozwój terenów zielonych, i przypomina realizowany od lat projekt rewitalizacji terenów nad Obrą.

- Z Rynku mamy kilka kroków na bulwar. Niedaleko są Łazienki, których rewitalizację na dniach rozpoczniemy. Ponadto projekt rewitalizacji płyty Rynku i ulicy Wrocławskiej zakłada nasadzenia. Na deptaku pojawią się drzewa, a na Rynku poza drzewami będą rabaty z koszczką i rośliny w donicach – mówi burmistrz Ruszkiewicz. - Będzie ładnie, funkcjonalnie i nowocześnie, przy zachowaniu wszystkich walorów historycznych. Rynek będzie uporządkowany, z mniejszą liczbą samochodów, z pełną dostępnością dla osób niepełnosprawnych ruchowo, z terenami pod działalność gastronomiczną i organizację imprez.

Kiedy i za ile?

24 września 2020 r. w Urzędzie Miejskim w Kościanie otwarte zostały oferty złożone w ramach przetargu na rewitalizację centrum miasta. W miejskim budżecie zabezpieczono na ten cel dziewięć milionów złotych – osiem milionów na przebudowę Rynku i ul. Wrocławskiej oraz milion na wykonanie nowej sieci wodociągowej i sanitarnej w tej części miasta. Konkurencja była duża. Do przetargu przystąpiło dziesięć firm.

Przebudowa płyty Rynku i ul. Wrocławskiej powierzona zostanie firmie Polskie Surowce Skalne Sp. z o. o. z Bielan Wrocławskich, która złożyła ofertę na kwotę 6 446 228 złotych. Sieć wodociągową i sanitarną za 504 177 złotych wykona firma Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych EKOBUD Jerzy Marciniak z Czempinia.

Prace w centrum miasta ruszą w listopadzie. Na przebudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wykonawca będzie miał trzy miesiące. Przebudowa płyty Rynku i ulicy Wrocławskiej potrwa dziesięć miesięcy.

Cel i zakres prac

Celem rewitalizacji Rynku jest uporządkowanie przestrzeni, podkreślenie bryły ratusza, usunięcie ruchu samochodowego, uzupełnienie zieleni oraz stworzenie posadzki nasyconej infrastrukturą umożliwiającą organizację imprez masowych. Rewitalizacja poza przebudową nawierzchni, obejmuje przebudowę sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej, budowę oświetlenia ulicznego, budowę oświetlenia iluminacyjnego Rynku i ratusza, budowę linii zasilających i kanalizacji teletechnicznej wraz z monitoringiem i nagłośnieniem.

Płyta Rynku i deptaku

Dzisiejsze chodniki i jezdnie zostaną zrównane do jednego poziomu i wyłożone posadzką z szarych płyt granitowych ułożonych skośnie, co ma stanowić odniesienie do koszczki – rośliny, od której pochodzi nazwa miasta. Aby udostępnić ratusz osobom niepełnosprawnym ruchowo, obok istniejących schodów powstaną dwie, umieszczone symetrycznie, pochylnie z płyt granitowych, wokół których posadzona będzie prawdziwa koszczka.

W posadzce zamontowanych będzie 16 gniazd elektrycznych umożliwiających podpięcie do czterech stoisk targowych do każdego gniazda. W posadzce umieszczone zostaną także dwa punkty zasilające z wodą umożliwiające mycie nawierzchni i zwilżanie powietrza w miesiącach letnich. Zaplanowano także gniazdo do montażu choinki bożonarodzeniowej wyposażone w gniazdo elektryczne. Z tyłu ratusza, w posadzce Rynku zamontowany będzie punkt poboru wody i odprowadzenia kanalizacji umożliwiający ustawienie ogródka letniego.

Deptak na ul. Wrocławskiej podzielony zostanie na jedenaście prostokątów, w których umieszczone będą obecnie znajdujące się tam kamienie polne z czerwonego granitu. Wokół ułożone będą, takie same jak na Rynku, granitowe płyty.

Zieleń

Z Rynku usunięte zostaną rosnące tam drzewa i posadzone w równych odstępach lipy holenderskie. Łącznie szesnaście lip, po cztery na każdej pierzei Rynku. Będą to kilkunastoletnie drzewa o wysokości od dwóch do trzech metrów, i obwodzie pnia dwanaście-czternaście centymetrów. Stare drzewa, o ile pozwolą na to warunki techniczne, zostaną przesadzone w inne miejsce.

Bezpośrednio przy ratuszu, w czterech polach przy wejściu głównym i dwóch przy wejściu tylnym, posadzona zostanie prawdziwa koszczka. W polach tych przewidziano rozprowadzenie nawodnienia kropelkowego z automatycznym sterowaniem i czujnikiem deszczu. Na płycie Rynku pojawią się donice z roślinnością, a na lampach zawisną donice z kwiatami.

Na ulicy Wrocławskiej, w równych odstępach, w osi ulicy posadzonych zostanie pięć głogów.

Oświetlenie

Na Rynku stanie szesnaście lamp ustawionych w regularnych odstępach. Na deptaku będzie pięć takich lamp. Wszystkie będą wyposażone w gniazdka, pod które będzie można podłączyć okolicznościowe ozdoby świąteczne. Dodatkowo na Rynku pojawi się punktowe oświetlenie wbudowane w posadzkę. Wszystkie elewacje ratusza będą oświetlone na biało oprawami wbudowanymi w posadzkę. W czasie świąt państwowych i lokalnych elewacja południowo-zachodnia (z tablicami pamiątkowymi) będzie podświetlona na biało-czerwono.

Nagłośnienie i multimedia

Rynek zostanie wyposażony w system nagłośnienia. Głośniki umieszczone będą na słupach oświetleniowych. System sterowania umieszczony będzie w ratuszu. Będzie można do niego podłączyć cztery mikrofony bezprzewodowe i dwa odtwarzacze audio. System wyposażony będzie w mobilne monitory odsłuchowe, które będą rozstawiane na Rynku podczas wydarzeń kulturalnych i patriotycznych. Całość będzie obsługiwana tabletem z dedykowaną aplikacją.
W pobliżu północnego i południowego narożnika Rynku umieszczone zostaną multimedialne tablice informujące o wydarzeniach w mieście. Taka sama tablica stanie na deptaku.

Fontanna

Przy wejściu do ratusza powstanie kwadratowa fontanna z szarego granitu wyposażona w siedziska pokryte pasami drewna. W centrum niecki będą zainstalowane dysze wyrzucające wodę w górę i generujące mgłę. Strumienie wody będą sterowane i aranżowane w różne układy przestrzenno-czasowe. Woda w niecce będzie podświetlona na biało. Pompy pracować będą w obiegu zamkniętym, a całością sterować będzie program komputerowy.

Meble miejskie

Na wszystkich obrzeżach Rynku ustawione zostaną w regularnych odstępach kosze na śmieci, stojaki na rowery i ławki z bloków granitowych pokrytych pasami drewna. Takie same ławki, kosze i stojaki na rowery staną na ulicy Wrocławskiej. Na Rynku, po lewej stronie od głównego wejścia do ratusza, staną trzy maszty do wieszania flag.

Parking i komunikacja

Projekt zakłada przebudowę przestrzeni przede wszystkim z myślą o pieszych, z której samochody korzystać będą w ograniczony sposób. Przejazd przez Rynek zostanie zachowany z ul. Kościelnej do ul. Szczepanowskiego. Trasa ta zostanie wyznaczona elementami zieleni lub słupkami. Dostęp do pozostałej części Rynku będą miały samochody dostawcze w wyznaczonych godzinach, samochody uprzywilejowane i samochód państwa młodych biorących ślub w ratuszu.

Dostęp do deptaku będą miały samochody dostawcze w wyznaczonych godzinach oraz samochody uprzywilejowane.

Miejsca postojowe powstaną tylko w północno-wschodniej części Rynku (przy ulicy Szczepanowskiego). Miejsca postojowe będą wyznaczone ćwiekami ze stali nierdzewnej instalowanymi w płytach granitowych lub donicami z zielenią. Przypomnijmy, że w związku ze zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych na Rynku miasto wybudowało nowy parking przy ulicy Wyszyńskiego. (s)

 

Fot. Piotr Nędzewicz Fot. Piotr Nędzewicz

Fot. Piotr Nędzewicz Fot. Piotr Nędzewicz

Przed ratuszem stanie fontanna z miejscami do  siedzenia. Przed ratuszem stanie fontanna z miejscami do siedzenia.

Wizualizacja fontanny - widok z góy. Wizualizacja fontanny - widok z góy.

Już głosowałeś!

Komentarze (12)

w dniu 15-10-2020 15:35:37 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Dodatkowo proponuję jeszcze bardziej zawęzić miejsca parkingowe, aby już całkiem nie można było otworzyć drzwi aut. To dodatkowo zniechęci kogokolwiek od odwiedzania tej części miasta.

Dodatkowo proponuję jeszcze bardziej zawęzić miejsca parkingowe, aby już całkiem nie można było otworzyć drzwi aut. To dodatkowo zniechęci kogokolwiek od odwiedzania tej części miasta.

w dniu 15-10-2020 19:53:30 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A gdzie parkingi?

A gdzie parkingi?

w dniu 16-10-2020 00:04:30 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

xxx - przeczytaj tekst, to się dowiesz.

xxx - przeczytaj tekst, to się dowiesz.

w dniu 18-10-2020 16:48:03 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Gdzie parkingi dla mieszkańców?????

Gdzie parkingi dla mieszkańców?????

w dniu 18-10-2020 16:55:18 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Ktoś z urzędników sprawdził ile jest miejsc parkingowych a ile aut mieszkańców centrum??? To jest jakaś kpina z ludzi. Byle na stołek...

Ktoś z urzędników sprawdził ile jest miejsc parkingowych a ile aut mieszkańców centrum??? To jest jakaś kpina z ludzi. Byle na stołek...

w dniu 18-10-2020 19:23:41 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Proponuję znacjonalizować parking kościelny przy Wyszyńskiego. Nie stać Nas by dotować kościół z kasy mieszkańców. Tym bardziej pod wodzą proboszcza, któremu bez zahamowań - przychodzi obrażanie Mieszkańców (czytaj - Wyborców). Wszak zapłaciliśmy już raz za jego budowę. (przy okazji. Organizacja ruch na tym parkingu jest wysoce niefunkcjonalna).

Proponuję znacjonalizować parking kościelny przy Wyszyńskiego. Nie stać Nas by dotować kościół z kasy mieszkańców. Tym bardziej pod wodzą proboszcza, któremu bez zahamowań - przychodzi obrażanie Mieszkańców (czytaj - Wyborców). Wszak zapłaciliśmy już raz za jego budowę. (przy okazji. Organizacja ruch na tym parkingu jest wysoce niefunkcjonalna).

w dniu 30-10-2020 20:00:08 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

dlaczego ulica Szewska jest wyłączona z wszystkiego, nie ma tam parkingów, nie można przejechać oprócz mieszkanców.Żyja tam jak na wsi- cisza, spokój w samym śródmieściu

dlaczego ulica Szewska jest wyłączona z wszystkiego, nie ma tam parkingów, nie można przejechać oprócz mieszkanców.Żyja tam jak na wsi- cisza, spokój w samym śródmieściu

w dniu 04-10-2023 07:46:12 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Rynek umiera, a po remoncie to już całkiem, gratulacje. Po co żyć w mieście jeżeli natrafia się stale na jakieś utrudnienia?

Rynek umiera, a po remoncie to już całkiem, gratulacje. Po co żyć w mieście jeżeli natrafia się stale na jakieś utrudnienia?

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.17.162.250

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.