Magazyn koscian.net

2007-11-05 09:10:10

Rekordowy Półmaraton

354 biegaczy wystartowało i z sukcesem ukończyło III Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego

Półmaraton rozegrano w niedzielę 4 listopada. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał prof. Wojciech Florkowski, syn patrona imprezy. W trzeciej edycji pólmaratonu wystartowało o stu zawodników więcej niż w rtoku ubiegłym.

Dystans 21 kilometrów i 975 metrów (trzy siedmiokilometrowe rundy) najszybciej pokonał reprezentant Ukrainy Mikhaylo Iveruk z czasem godzina, cztery minuty i 46 sekund. Zawodnik pobił rekord trasy Kościańskiego Półnaratonu. W roku ubiegłym zwycięzcy biegli trzy minuty dłużej. Drugi na mecie był Karol Rzeszkiewicz z czasem 01:04:47, reprezentujący Klub SKLA Sopot, trzecie był również reprezentant Polski Jan Białk. Na pokonanie dystansu Półmaratonu potrzebował godziny, czterech minut i 57 sekund.

Najszybszą zawodniczką była Dorota Ustianowska, uzyskała czas 01:13:59. Drugi czas wśród pań uzyskała Edyta Lewandowska z Klubu RKS Łódź (01:15:07). Trzecie miejsce zajęła reprezentantka Ukrainy, Angelika Awerkowa (01:16:12).

W kategorii mieszkańców Powiatu Kościańskiego, wśród panów najszybszy był Łukasz Złotkowski z Klubu UKS JUNIOR z Nietążkowa (01:19:09). Najszybszą mieszkanką Powiatu Kościńskiego została Małgorzata Nowak (01:32:18) z LKS SANA Kościan.

W kategorii weteranów najszybszy był Jerzy Kulczyk, reprezentujący Pommernfisch Tychowo (01:11:47). Ze względu na to iż, patronem biegu był doktor nauk medycznych została wyszczególniona kategoria „Służba zdrowia”. W niej najlepszy wynik wśród pań uzyskała Agnieszka Janasiak, z LKS Sana Kościan (01:16:23), wśród panów najszybszy był Krzysztof Borowski (01:17:51).

Oprócz głównego biegu w ramach imprezy zawodnicy mogli sprawdzić się na dystansie siedmiu kilometrów. W tym biegu pierwsze miejsce zajął Tomasz Zając z UKS JUNIOR Nietążkowo (00:23:47). Drugi na metę z czasem 00:25:17 przybiegł Adam Chudzicki z Lubonia, a trzeci był Tomasz Dobrzycki, reprezentujący KS 64-sto z Leszna (00:25:18). Kolejną dodatkową atrakcją był bieg na dystansie 2 km dla dziewcząt i chłopców, oraz pierwszy raz w Kościanie zawody w chodzie sportowym na dystansie 2 km.

Organizatorami imprezy było Starostwo Powiatowe w Kościanie, wszystkie gminy powiatu kościańskiego. Za sportowe przygotowanie imprezy odpowiadał Ludowy Klub Sportowy „Sana” w Kościanie, Stowarzyszenie LZS w Kościanie, Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Kościanie, KS Sztafeta Ateńska i Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie. Sponsorem imprezy była firma Coccodrillo z Kościana.