Magazyn koscian.net

30 listopada 2011

Wzięli sprawy w swoje ręce

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia nie biorą pod uwagę opinii specjalistów, to może posłuchają nas, zwykłych chorych - mówi Marta Furmania, mieszkanka gminy Śmigiel. Wspólnie z bratem Piotrem Dąbrowskim rozpoczęła ogólnopolską akcję „Cukrzycy Walczymy o Swoje”. Chcą w ten sposób wymusić zmianę ustawy o lekach refundowanych

 

Nigdy cię nie opuści
   
Marta była pierwsza. Dziś ma 27 lat. Przed sześcioma laty dowiedziała się, że choruje na pierwszy typ cukrzycy. Jej lekarz rodzinny zlekceważył pierwsze objawy: senność, częste picie i częste oddawanie moczu. Że coś jest „nie tak” przyznał, gdy trafiła do niego praktycznie w stanie śpiączki. Najpierw był szpital w Kościanie, potem w Poznaniu. Obecnie jest pacjentką oddziału diabetologicznego Szpitala im. Raszei w Poznaniu. Od blisko trzech lat leczy się tam także jej 22-letni brat Piotr.
   
- To ja przez przypadek wykryłam u brata cukrzycę. W święta Bożego Narodzenia siedzieliśmy z rodziną przy stole. Regularnie badamy sobie poziom cukru. W ruch poszedł glukometr. Wszyscy mieli cukier w normie, a u brata wyszło trzysta jednostek – wspomina Marta Furmaniak. - Jako drugi miał łatwiej. Był już obeznany z chorobą.
   
- Dopiero później zacząłem kojarzyć wcześniejsze objawy. Cukrzyca jest najlepszą kobietą. Nigdy mnie nie zdradzi i nie opuści – żartuje Piotr Dąbrowski. To żart przez łzy, bo cukrzykom wcale nie jest do śmiechu.

Lista leków refundowanych
   
Sen z powiek rodzeństwu mieszkającemu w gminie Śmigiel spędza ustawa o refundacji leków, która wejdzie w życie z początkiem stycznia. Wówczas ceny pasków do glukometrów służących do badania poziomu cukru we krwi oraz insuliny skoczą w górę. Marta i Piotr nie mogą pogodzić się również z faktem, że na liście leków refundowanych, wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie ma analogów insulin długodziałających.
   
Zgodnie mówią, że w tej chorobie najważniejsza jest samokontrola. W codziennym życiu potrzebna jest im zarówno insulina, jak i paski do glukometrów. Podkreślają, że nawet lekarze nie mówią o paskach jako o materiałach pomocniczych, tylko jak o lekach. Tych, chory na cukrzycę pierwszego typu zużywa dziennie około 10 – 13. Znacznie częściej poziom cukru trzeba badać u kobiet w ciąży, dzieci, osób aktywnych fizycznie, a także podczas choroby.
   
- Mówienie, że jako chorzy na cukrzycę marnujemy paski, jest grubo przesadzone. Gdybyśmy tego nie robili, to połowa z nas, o ile nie trzy czwarte, byłaby już po amputacji stopy, miałaby nerki do wymiany albo straciłaby wzrok. To jest podstawa, którą musimy mieć – stwierdza Marta Furmaniak.
- Samokontrola jest w tej chorobie najważniejsza – dodaje Piotr.
   
Na opakowania pasków do glukometrów płacą obecnie od 3,20 do 4,80 złotych. Po nowym roku mają one kosztować około 15 złotych. Jeżeli w opakowaniu jest 50 sztuk to wystarcza ono na około pięć dni.
    - Dla mnie koszt samych pasków będzie wynosił około stu złotych. Do tego dochodzi jeszcze insulina. Każdy z nas na leki będzie wydawał około trzystu złotych miesięcznie – wylicza Marta.
   
Trzysta złotych miesięcznie wystarczy, jeżeli rodzeństwo używać będzie insuliny bazowej. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby dla nich insulina analogowa, która przez cały czas działania utrzymuje się na stałym poziomie. W ten sposób łatwiej wyeliminować wahania poziomu cukru we krwi oraz częstotliwość podawania leku. Niestety, nie znalazła się ona na liście leków refundowanych.
    - Brak analogów na tych listach powoduje, że jesteśmy sparaliżowani w życiu codziennym. Jest ciągły strach o niedocukrzenie. Nie twierdzę, że insulina bazowa jest zła, ale trzeba ją podawać dużo częściej. W niektórych sytuacjach jest to kłopotliwe. Czasami jest to wręcz niemożliwe – wyjaśnia Marta. - Chociażby kino, czy spacer. Człowiek nie myślałby, że musi wrócić na określoną godzinę. Chodzi też o samopoczucie pacjenta. Jeżeli czuje się psychicznie dobrze, to organizm lepiej reaguje na leki.
   
Nowe rozwiązania zrodziły sprzeciw. Rodzeństwo postanowiło nie siedzieć z założonymi rękami.
    - Jeżeli Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia nie biorą pod uwagę opinii specjalistów, to może posłuchają nas, zwykłych chorych – stwierdza Marta. Wspólnie z bratem uruchomiła akcję „Cukrzycy Walczymy o Swoje”

Apel i petycja
   
Strona internetowa oraz profile na portalach społecznościowych Facebook i Nasza Klasa pomogły rozpropagować akcję. Apel i petycja do Ministerstwa Zdrowia i NFZ zostały rozesłane do ogólnopolskich mediów, organizacji, stowarzyszeń, specjalistycznych pism i portali.
   
„Wprowadzenie w życie ustawy o odpłatności za paski testowe spowoduje, iż chorzy na cukrzycę (bez względu na wiek, staż czy sposób leczenia) będziemy zmuszeni do diametralnego obniżenia liczby dokonywanych pomiarów stężenia cukru we krwi. Tym samym jak zdaje sobie Pani Minister sprawę większość z pacjentów będzie zmuszona poprzez warunki finansowe oszczędzać na leczeniu, co bardzo odbije się na stanie zdrowia diabetyków (chociażby poprzez nie wyrównanie hemoglobiny glikowanej skutkującej pojawieniem się powikłań) w wyniku podawania „ślepych” dawek insuliny, czyli na tzw. „oko”. (…) Wprowadzenie wyżej wymienionej ustawy bezapelacyjnie przyczyni się do pogorszenia sytuacji finansowej chorych, ale przede wszystkim będzie przyczyną do pojawienia się powikłań, lub nawet śmierci pacjentów (efekt hiper i hipo glikemii). A jak dobrze wiemy leczenie powikłań wiąże się z dużo większymi wydatkami Państwa Polskiego niżeli z ich zapobieganiem. Dlatego też, nie może nam Pani Minister zabierać praw do całkowitej refundacji pasków do gleukometrów, ponieważ stanowią one podstawę naszego egzystowania i funkcjonowania. Bez potrzebnej liczby samokontroli cała praca lekarzy diabetologów oraz innych specjalizacji okaże się daremna i nieefektywna.” - czytamy w petycji.  
   
Rodzeńśtwu już udało się zebrać blisko pięć tysięcy podpisów. Na tym jednak nie koniec. 13 listopada podpisy zbierano podczas marszu cukrzyków w Krakowie. Ile ich potrzeba?
    - Odzew jest ogromny. Będziemy zbierać do bólu, aż uznamy, że tyle podpisów powinno otworzyć oczy Ministerstwu Zdrowia – deklaruje Marta.
   
Zainteresowanie akcją już przerosło oczekiwania jej inicjatorów. Akcję poparły największe stowarzyszenia i fundacje zajmujące się problemem cukrzycy, także koła diabetyków z różnych miejscowości. Wszyscy zamieszczają informacje o akcji. Zgłaszają się również osoby indywidualne, które opowiadają historie swojej choroby i chętni do zbierania podpisów.
    
Szpitale będą pełne

   
- Ludzi nie będzie stać na leczenie – mówią wprost Marta i Piotr. Zaprzestanie leczenia przez chorych spowoduje, ich zdaniem, że szpitalne oddziały wypełnią się po brzegi.
   
Szacuje się, że w Polce na cukrzycę choruje około 2,5 miliona osób. Nie wszyscy mają cukrzycę pierwszego typu. Dla osób starszych, u których stwierdzono tzw. „dwójkę”, koszt zakupu leków, to i tak spory wydatek.
   
- Naoglądaliśmy się w szpitalu wielu różnych przypadków, wielu powikłań. To wcale nie jest przyjemny widok. Każdy kto ma cukrzycę, wie czego się boi – przekonuje inicjatorka akcji „Cukrzycy Walczymy o Swoje”. - Ministerstwo Zdrowia prowadzi teraz akcję uświadamiania społeczeństwa. Rozumiemy i pochwalamy to, bo świadomość ludzi dotyczącą cukrzycy trzeba podnieść. Tylko skoro już zaczynają się takie działania, to dlaczego jesteśmy tłamszeni my, chorzy?
   
Marta i Piotr nie są członkami żadnej organizacji, czy stowarzyszenia zajmującego się walką z cukrzycą.  Mają jednak świadomość, że nie działają tylko dla siebie.
   
- To nie jest tak, że my robimy wielkie „halo” o nic. To jest „halo” o bardzo ważną sprawę, o godne życie, o to żebyśmy mogli się leczyć. Insulina i paski do glukometrów to podstawa naszego leczenia – mówi Marta.
    - Cukrzycy nie wyleczysz. Ona będzie z tobą do końca życia – przypomina Piotr.

HANNA DANEL

* * *
Informacje o akcji „Cukrzycy Walczymy o Swoje” oraz petycję i list Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia dostępne są na stronie internetowej: www.sites.google.com/site/cukrzycywalczymyoswoje. Akcję można także śledzić na portalu Facebook www.facebook.com/cukrzycywalczymyoswoje

47/2011

Już głosowałeś!

Komentarze (7)

w dniu 30-11-2011 09:27:29 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Komuno wróć

Komuno wróć

w dniu 03-12-2011 20:59:00 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Artykol bardzo dobry i jaknajbardziej zasadny. bo sam biore 4x dziennie insulne i jestem aktywnym fizycznie wiec wiem ile paskow zuzywam tygodniowo. Tez nie wiem co zrobie po wejsciu w zycie proponowanych zmian. Radze wszystkim tworca wspomnianej ustawy o refundacji lekow miec na uwadze ,ze kazdego moze spotkac cukrzyca i wtedy bedzie przeklinal ustawe ktora sam ustanowil. Mnie cukrzyca dopadla w wieku 48 lat ,tak wiec nikt nie moze powiedziec ,ze jest i bedzie do konca zycia zdrowym.

Artykol bardzo dobry i jaknajbardziej zasadny. bo sam biore 4x dziennie insulne i jestem aktywnym fizycznie wiec wiem ile paskow zuzywam tygodniowo. Tez nie wiem co zrobie po wejsciu w zycie proponowanych zmian. Radze wszystkim tworca wspomnianej ustawy o refundacji lekow miec na uwadze ,ze kazdego moze spotkac cukrzyca i wtedy bedzie przeklinal ustawe ktora sam ustanowil. Mnie cukrzyca dopadla w wieku 48 lat ,tak wiec nikt nie moze powiedziec ,ze jest i bedzie do konca zycia zdrowym.

w dniu 04-12-2011 17:39:34 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Całkowicie zgadzam się z przedmówcami mam 36 lat i od 7-miu jestem chory na cukrzycę , insulina i paski są nam potrzebne do tego aby przeżyć kolejne lata bez powikłań. Ludzie którzy stworzyli tą chorą ustawę nawet nie zdają sobie sprawy ilu chorych w naszym kraju nie będzie stać na kupno insuliny a tm samym skazani są oni na śmierć. Życzę z całego serca ustawodawcom aby ich lub kogoś z ich bliskich dotknęła ta choroba i ciekaw jestem co wtedy powiedzą, my chorzy nie wybieraliśmy tej choroby , więc pozwólcie nam do jasnej cholery żyć to chyba niewiele prawda? Pragnę jeszcze nadmienić że nasz kraj nasza ukochana Polska jest jedynym krajem w unii europejskiej w którym insulina i paski są płatne , wstyd mi że jestem obywatelem tego kraju.

Całkowicie zgadzam się z przedmówcami mam 36 lat i od 7-miu jestem chory na cukrzycę , insulina i paski są nam potrzebne do tego aby przeżyć kolejne lata bez powikłań. Ludzie którzy stworzyli tą chorą ustawę nawet nie zdają sobie sprawy ilu chorych w naszym kraju nie będzie stać na kupno insuliny a tm samym skazani są oni na śmierć. Życzę z całego serca ustawodawcom aby ich lub kogoś z ich bliskich dotknęła ta choroba i ciekaw jestem co wtedy powiedzą, my chorzy nie wybieraliśmy tej choroby , więc pozwólcie nam do jasnej cholery żyć to chyba niewiele prawda? Pragnę jeszcze nadmienić że nasz kraj nasza ukochana Polska jest jedynym krajem w unii europejskiej w którym insulina i paski są płatne , wstyd mi że jestem obywatelem tego kraju.

w dniu 08-12-2011 14:38:08 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

dobrze ze ktos sie podjal tego tematu tez choruje na ta chorobe od 20 lat i juz mam powiklania [niewydolnosc nerek] ale czy to kogos obchodzi pobierajac ministerialna pensje jemu by starczylo na leki ale mysle ze nowy minister [dobrze mu z oczu patrzy]nie pozwoli na to moze przypomni sobie ze byl w sld i walczyl o dobro zwyklych ludzi chyba ze PO mu oczy zawiazalo i nie zobaczy naszego protestu podpisalem juz liste w mojej poradni diabetologicznej w lesznie zeby dzisiaj miec na leczenie musze jezdzic na zachod sobie dorobic bo nasza kochana POLSKA daje tyle renty ze kiepsko na zycie starcza oczywiscie ryzykuje zyciem jadac . tam nikt nie wie o mojej chorobie

dobrze ze ktos sie podjal tego tematu tez choruje na ta chorobe od 20 lat i juz mam powiklania [niewydolnosc nerek] ale czy to kogos obchodzi pobierajac ministerialna pensje jemu by starczylo na leki ale mysle ze nowy minister [dobrze mu z oczu patrzy]nie pozwoli na to moze przypomni sobie ze byl w sld i walczyl o dobro zwyklych ludzi chyba ze PO mu oczy zawiazalo i nie zobaczy naszego protestu podpisalem juz liste w mojej poradni diabetologicznej w lesznie zeby dzisiaj miec na leczenie musze jezdzic na zachod sobie dorobic bo nasza kochana POLSKA daje tyle renty ze kiepsko na zycie starcza oczywiscie ryzykuje zyciem jadac . tam nikt nie wie o mojej chorobie

w dniu 08-12-2011 16:33:43 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

PRZEKROCZYLIŚMY MAGICZNE 10 TYSIĘCY.. DOKŁADNIE MAMY : 10,237 ;DDDD

PRZEKROCZYLIŚMY MAGICZNE 10 TYSIĘCY.. DOKŁADNIE MAMY : 10,237 ;DDDD

w dniu 15-12-2011 10:17:51 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Podwyższanie cen leków prowadzi chorych do kalectwa a Państwo poniesie wielkie koszty na leczenie i na renty, Chorzy ludzie będą wyłączeni z produkcji i tu też jest strata. A przecież dobrze prowadzony diabetyk jest zdatny do pracy, do przysparzania dochodu. Oszczędzanie na zdrowiu ludzkim prowadzi do nikąd.

Podwyższanie cen leków prowadzi chorych do kalectwa a Państwo poniesie wielkie koszty na leczenie i na renty, Chorzy ludzie będą wyłączeni z produkcji i tu też jest strata. A przecież dobrze prowadzony diabetyk jest zdatny do pracy, do przysparzania dochodu. Oszczędzanie na zdrowiu ludzkim prowadzi do nikąd.

w dniu 15-12-2011 10:33:16 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Coś się w tym kraju dziwnego dzieje- likwidacja przedszkoli, szkół, podwyższanie cen nie tylko leków powodujące coraz dokuczliwsze umniejszenie otrzymywanych zarobków. Bieda coraz bardziej zaczyna nas dołować. Oj ten sznurek kiedyś pęknie!

Coś się w tym kraju dziwnego dzieje- likwidacja przedszkoli, szkół, podwyższanie cen nie tylko leków powodujące coraz dokuczliwsze umniejszenie otrzymywanych zarobków. Bieda coraz bardziej zaczyna nas dołować. Oj ten sznurek kiedyś pęknie!

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.226.4.206

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.