Magazyn koscian.net

12 lutego 2013

Woda i ścieki w górę

O 3,86% wzrośnie opłata za dostarczanie wody, i odprowadzanie ścieków w Kościanie. Od 1. marca 2013 gospodarstwa domowe za metr sześcienny wody zapłacą netto 2,74 złotych, a za taką samą ilość odprowadzonych ścieków 3,99. Mimo podwyżki, to i tak najniższe stawki w powiecie kościańskim


   
Nowe taryfy za wodę i ścieki zatwierdzono podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Kościana. Burmistrz Michał Jurga argumentował podwyżki wzrostem inflacji oraz cen zakupu materiałów i energii. Przypomniał także o konieczności realizacji zaplanowanych inwestycji. Zgodnie z wnioskiem taryfowym przedłożonym przez Wodociągi Kościańskie Spółka z o. o. zaproponował podwyższenie ceny netto metra sześciennego wody, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu z 2,70 do 2,74 złotych (1,48%). W przypadku ścieków proponował podwyżkę z 3,78 do 3,99 złotych netto za metr sześcienny dla gospodarstw domowych (5,56%) oraz z 4,12 do 4,37 złotych netto za metr sześcienny dla przemysłu (6,07%). Podwyżkę ogółem dla gospodarstw domowych wyliczono na poziomie 3,86%.
   
- Podwyżka pozwoli na utrzymanie tempa inwestowania i dostarczanie mieszkańcom dobrej jakości wody – podkreślał włodarz miasta.
   
Argumenty burmistrza nie trafiały do radnego Bronisława Frąckowiaka. Wnioskował on o zastosowanie podwyżki ceny za ścieki na poziomie 2%. Wodociągom Kościańskim zarzucił niegospodarność. Jego zdaniem spółka za 160 tysięcy złotych kupiła program komputerowy do księgowości, który nie działa.
   
- Taryfa może być podwyższana lub obniżana bez względu na wymogi, które są określone w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Gdyby była dowolność w określaniu taryf, to wodociągi stosowałyby monopolistyczne praktykami – ocenił burmistrz Jurga. - Stąd ustawa mówi, że te taryfy muszą wynikać z określonych kalkulacji kosztów, które zakład ponosi i ponosić będzie. Wniosek taryfowy jest przyjmowany poprzez uchwałę rady. Tylko zakład, bądź spółka może ten wniosek taryfowy zmienić.
   
Włodarz miasta sugerował przyjrzenie się stawkom za wodę i ścieki, które obowiązują w sąsiednich gminach.
    - Każda podwyżka jest bolesna dla mieszkańców. Podwyżka za wodę i ścieki nie jest ogromna. To groszowe sprawy – zauważył radny Wiktor Rudawski. -  Mieszkańcy ościennych miast płacą drożej.  
   
Radny Karol Pawlak miał pytanie nie do burmistrza, a do przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Ruszkiewicza. Prosił o wyjaśnienie, dlaczego zrezygnowano z zasięgnięcia opinii mieszkańców osiedli w sprawie taryf.
   
- Nie ma takiego obowiązku – wyjaśnił przewodniczący Ruszkiewicz powołując się na statut gminy. - Te konsultacje różnie wyglądały. Opinie zwykle były negatywne. Nikt nie chce podwyżki. Rozmawiałem na ten temat z przewodniczącymi zarządów osiedli. Stwierdziliśmy, że konsultacje tracą sens. To radni ponoszą odpowiedzialność za wysokość taryf. Musimy wziąć to na siebie.
   
- Ta sprawa dotyczy dwudziestu pięciu tysięcy ludzi. Nie można uciekać od tych spotkań. Będę wnioskował o to, żeby do tego powrócić. Kilkanaście razy uczestniczyłem w tych spotkaniach i zawsze było kworum – podkreślił radny Pawlak.
   
- Pan może poinformować członków rady osiedla jaka jest podwyżka i jakie są jej przesłanki – stwierdził przewodniczący Rady Miejskiej Kościana.
  
 - Wychodzi na to, że radny niewiele może – ocenił Bronisław Frąckowiak odnosząc się do wyjaśnień burmistrza w kwestii taryfy za wodę.
   
Za przyjęciem stawek zaproponowanych przez Wodociągi Kościańskie Spółka z o. o. opowiedziało się szesnastu radnych. Trzech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
   
Już po głosowaniu włodarz zdementował informację o rzekomej niegospodarności w spółce wodociągowej. Poinformował, że zamówiony w drodze przetargu program nie został wdrożony. Nie wydano na ten cel ani złotówki. Zgodnie z zawartą umową miał kosztować nie 160, a 70 tysięcy złotych.
   
Łącznie za wodę i ścieki mieszkańcy Kościana zapłacą 6,73 złote netto. Mimo podwyżki, to najniższe stawki w powiecie kościańskim. W pozostałych gminach cena oscyluje wokół ośmiu złotych. Najwyższe stawki ma Zakład Wodociągowo-Kanalizacyjny Spółka z o. o. w Śmiglu – 11,39 złotych netto (3,14 złotych – woda i 8,25 złotych ścieki). Władze samorządowe gminy zdecydowały o wprowadzeniu dopłat do ścieków. (h)

06/2013

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.147.85.175

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.