Magazyn koscian.net

2007-05-02 11:15:28

Uciekną z Kościana?

Kościan nie jest miastem, z którym młodzi ludzie wiążą swoją przyszłość...

Taki wniosek  wyłania się z wyników badania przeprowadzonego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej wśród tegorocznych kościańskich maturzystów. Ankiety dotyczące wizji Kościana i planów na przyszłość młodych ludzi wypełniło 440 osób.

 - Myślę, że może to  być podstawa do bardzo ciekawych konkluzji, ale przede wszystkim do pewnych działań na przyszłość, które pozwolą w jakiś racjonalny sposób spojrzeć na przyszłość tego miasta - mówił otwierając konferencję „Przyszłość Kościana – perspektywy miasta w oczach młodzieży” prezes TMZK Zdzisław Witkowski.

Wyniki badań podsumowano podczas spotkania zorganizowanego w poprzedni czwartek w kościańskim I Liceum Ogólnokształcącym. O przyszłości Kościana dyskutowali Zdzisław Witkowski i prof. Kazimierz Ziemniewicz reprezentujący TMZK, burmistrz Kościana Michał Jurga, starosta Andrzej Jęcz, dyrektor I LO Czesława Albińska, dyrektor kościańskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych Sławomir Górny oraz licealiści.

 - Moje zadowolenie budzi fakt, że studiować pragnie sto procent trzecioklasistów. Z pełną satysfakcją przyjęłam fakt, że trzyletni pobyt w naszej szkole otwiera im drogę do spełnienia dalszych planów - podsumowała wyniki ankiet dyrektor I LO Czesława Albińska. Nie zmienia to jednak tego, że 62 procent maturzystów deklaruje, iż po ukończeniu studiów nie zamierza wracać do Kościana. Przede wszystkim ze względu na małe szanse znalezienia interesującej pracy.  -  Uczniowie „kolberga” to ludzie pełni energii i inicjatywy, osiągający znaczne sukcesy w wielu dziedzinach na arenie międzyszkolnej, może więc wypełniając ankietę przez chwilę zapomnieli o możliwościach i zdolnościach do kreowania nowej rzeczywistości.

Podobnego zdania są też uczniowie ostatnich klas liceum i technikum w kościańskiego Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.
 - Pomad 78 procent maturzystów wybiera się na studia. Jest to liczba mniejsza niż w przypadku liceum. Wynika to z faktu, że cześć z nich uzyska kwalifikacje do zawodu technik - mechanik, technik - ekonomista. Co drugi ankietowany deklaruje chęć powrotu do Kościana po skończeniu studiów. Jednak na pytanie: czy Kościan jest miastem,  w którym chciałbyś spędzić swoje dorosłe życie „tak” odpowiada niecałe 34 procent  – mówił dyrektor Sławomir Górny. Za pozytywną rzecz uznał chęć szybkiego usamodzielnienia się młodych ludzi. -  Podjęliśmy szereg  działań, które zmierzają do zachęcaniu młodzieży do podejmowania nauki w tych kierunkach, które dają możliwość podjęcia pracy również na terenie Kościana.  

Z przeprowadzonego badania wynika, że  90 procent maturzystów wybiera się na studia.
 Po ich ukończeniu powrót do Kościana deklaruje tylko 35 procent respondentów. 87 procent uważa, że nie znajdzie tu interesującej pracy. 90 procent deklaruje, że pracy szukać będzie poza Kościanem, a 75 procent w ogóle nie chce wiązać z tym miastem dorosłego życia. Nieco lepiej wygląda ocena poziomu bezpieczeństwa. 60 procent uważa, że Kościan jest miastem bezpiecznym. Ponad 70 procent uważa, że w Kościanie nie ma zabytków godnych zwiedzenia.

Jedno z  pytań zawartych w ankiecie było opisowe. Dotyczyło propozycji zmian, które mogłyby wpłynąć na poprawę atrakcyjności miasta. Prof. Ziemniewicz usystematyzował odpowiedzi. Propozycje przedstawione przez maturzystów podzielił na pięć kategorii. Pierwsza dotyczyła sfery kultury i wypoczynku. Młodzież najczęściej wskazywała na zbyt ubogą ofertę kulturalną. Postulowała zwiększenie ilości imprez plenerowych i powstania większej ilości pubów. Kolejna kategoria dotyczyła sportu. Maturzyści zwracali uwagę  na konieczność przywrócenia mu dawnego blasku. Opowiedzieli się za powstaniem centrum sportu na terenie Łazienek,  a także  stworzeniem warunków do rozwoju nowych dyscyplin m.in. wspinaczki, sportów wodnych. Jeżeli chodzi o gospodarkę najczęściej zwracano uwagę na konieczność tworzenia nowych miejsc pracy. Respondenci Kościan postrzegają jako miasto marketów i aptek. Szansę rozwoju widzą w wykorzystaniu złóż gazu, a także przyciągnięciu zagranicznych inwestorów. Sporą ilość mankamentów wskazali także w sferze organizacji życia społecznego, ładu i czystości. Zwracali uwagę na zły stan dróg i chodników. Zmiana wizerunku miasta powinna według nich rozpocząć się od modernizacji dworca, który jest wizytówką Kościana. Kolejnym krokiem powinno być wyeksponowanie zabytkowych budynków, zagospodarowania terenu po Cukrowni i zorganizowanie dodatkowych terenów zielonych. Na poprawę warunków życia wpłynęłoby według nich wybudowanie tunelów pod przejazdami kolejowymi i uruchomienie komunikacji miejskiej. Nieliczni ankietowani postulowali natomiast konieczność poprawy bezpieczeństwa w mieście.

Zarówno burmistrz Jurga, jak i starosta Andrzej Jęcz podkreślali, że podejmowane przez nich działania często pokrywają się z postulatami wysuniętymi przez maturzystów w ankietach.
 - Ciągle mówi się o przyszłości. Te drogi, inwestycje mogą być, ale nie muszą. A co miasto zrobiło do tej pory? – dopytywał jeden z licealistów Kamil Matyja.

Młodzież interesowało jak władze miasta zamierzają wykorzystać fakt, że w Poznaniu będą odbywać się rozgrywki w ramach mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Pytali również o sposoby przyciągania do Kościana inwestorów. (h)

GK 18/2007

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.33.153

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.