Materiały partnerów

20 lutego 2024

PIT-28 – kto powinien z niego skorzystać?

PIT-28 to jeden z formularzy, w ramach którego składa się roczne zeznanie podatkowe. Dla kogo jest przeznaczony i jakie ulgi można na nim odliczyć? Oto najważniejsze informacje o opodatkowaniu w formie ryczałtu!

PIT-28 – co to jest?

PIT-28 jest przeznaczony dla osób, które opodatkowują swoje dochody przez ryczałt. Dodatkowo muszą to być przychody z działalności innej niż rolnicza np. z umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych podobnych zobowiązań rozliczanych w ramach działalności gospodarczej.

Oznacza to, że osoby, które np. posiadają mieszkanie na wynajem i czynnie uzyskują z tego tytułu przychody, powinny wypełnić formularz PIT-28.

Tak jak w przypadku innych dokumentów PIT-28 należy rozliczyć do 30 kwietnia 2024 roku. Z kolei podatek ryczałtowy i za ostatni kwartał 2023 roku powinno się uregulować nie później niż 20 stycznia 2024 roku.

Ryczałt jako forma opodatkowania

Czym jest ryczałt? To sposób uproszczonego ustalania podatku na podstawie stałych stawek. Z tego powodu podatnik płaci z góry znaną i określoną kwotę należności, bez konieczności szczegółowego wykazywania swoich dochodów i kosztów ich uzyskania.

Ze względu na prostotę związanych z nią formalności zarówno z wypełnianiem dokumentów, jak i podliczaniem wysokości składki jest to opcja wybierana przez wiele osób.

Dzięki temu można zaoszczędzić czas, a także da się przewidzieć, ile wyniesie podatek, co przy prowadzeniu działalności znacznie ułatwia planowanie wydatków.

Dodatkowo ryczałt ogranicza szanse na popełnienie błędów podatkowych, ponieważ podatnik ma obowiązek jedynie zapłacić stałą, wyznaczoną kwotę. W ten sposób maleje ryzyko naliczenia kar czy pojawienia się kontroli podatkowych.

Kiedy skorzystać z ryczałtu?

Z ryczałtu warto skorzystać, gdy chce się zastosować uproszczoną formę opodatkowania, szczególnie że wysokość należności da się wcześniej przeliczyć i sprawdzić, czy będzie ona bardziej opłacalna od podatku liniowego.

Co więcej, osoby uzyskujące w roku rozliczeniowym przychody z najmu lub dzierżawy prywatnej automatycznie otrzymają podatek w formie PIT-28.

Aby z tego skorzystać, konieczne jest złożenie wniosku w tej sprawie, najpóźniej 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu. Prawo do ryczałtu obowiązuje przez cały rok, chyba że zostanie przekroczony maksymalny limit przychodu (wynosi on 2 miliony euro). Także w tym wypadku podatnik musi złożyć zeznanie za miesiące, w których kwota nie uległa przekroczeniu.

Przychody a ryczałt

Zależnie od sposobu uzyskiwania przychodu może zdarzyć się, że rozliczenie przy pomocy PIT-28 będzie niemożliwe. Jakich sytuacji to dotyczy? W przypadku przynależenia do spółki cywilnej lub jawnej nie może wystąpić więcej niż jedna forma opodatkowania.

Oznacza to, że wszyscy wspólnicy muszą być obciążeni podatkiem w ten sam sposób – każdy z nich ma obowiązek rozliczać się ryczałtem. W innym wypadku skorzystanie z tej opcji jest niemożliwe.

Co więcej, nie da się skorzystać z podatku zryczałtowanego, jeśli prowadzona jest działalność w formie innej spółki niż jawna lub cywilna.

W sytuacji uzyskiwania przychodów z najmu (realizowane prywatnie lub w ramach działalności) konieczne jest rozliczenie ryczałtowe przy pomocy PIT-28.

Gdy osiąga się przychody z innych źródeł, PIT-28 można złożyć wraz z innymi deklaracjami. W takim wypadku do urzędu należy przesłać więcej niż jeden formularz. Zazwyczaj są to:

  • PIT-36,
  • PIT-37,
  • PIT-38.

PIT-28 – ulgi

Podobnie jak w innych przypadkach podatnikom PIT-28 przysługuje wiele ulg, dzięki którym mogą obniżyć swój podatek. Wyjątek stanowi rozliczenie z małżonkiem. Nawet gdy oboje składają tę samą deklarację, każdy z nich ma obowiązek złożyć ją samodzielnie.

Sytuacja ma się podobnie, jeśli podatnik chce się rozliczyć wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem. Co więcej, nawet gdy przychody opodatkowane ryczałtem to tylko część zysków uzyskiwanych przez płatnika, wciąż nie ma on szansy rozliczyć się z małżonkiem lub dzieckiem. Ryczałt wyklucza możliwość niesamodzielnego złożenia zeznania podatkowego.

Zamiast tego podatnicy mają szansę skorzystać z innych ulg takich jak:

  • na internet;
  • odliczenie składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych;
  • termomodernizacyjnej;
  • rehabilitacyjnej;
  • dla krwiodawców;
  • odliczenie darowizn.

Jak wypełnić PIT-28?

PIT-28 można wypełnić na kilka sposobów. Da się to zrobić przy pomocy e-PIT, wykorzystać plik interaktywny w e-Deklaracji lub skorzystać z programów prywatnych służących do rozliczania PIT. Alternatywą jest także wypełnienie wniosku ręcznie i złożenie go w urzędzie.

Najprostsza metoda to użycie portalu rządowego, ponieważ dokumenty na nim są uzupełniane automatycznie, a podatnik musi jedynie sprawdzić, czy wszystkie informacje zawarte w deklaracji pozostają zgodne z prawdą.

Dodatkowo po przekazaniu wniosku online znajduje się on od razu w bazie urzędu, przez co formularz da się wypełnić na ostatnią chwilę. Co ważne, jeśli wysyła się deklarację pocztą (za pośrednictwem poczty polskiej), data widniejąca jako potwierdzenie nadania jest dowodem złożenia jej właśnie w tym dniu.

 


Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.