Magazyn koscian.net

17 lipca 2012

Koniec kolejki parkowej

Demontaż kolejkowej infrastruktury rozpoczął w poprzedni wtorek Roman Witkowski, założyciel kolejki parkowej w Cichowie. Na teren byłego gospodarstwa i parku w tel letniskowej miejscowości wchodził w asyście komornika i policji

 

 

Początki
   
Roman Witkowski w Cichowie pojawił się w 2005 roku. Szukał terenu, który nadawałby się na budowę pierwszej w Polsce miniaturowej kolejki parkowej. Pomysł podchwycił ówczesny burmistrz Krzywinia Paweł Buksalewicz. Na ten cel nieodpłatnie udostępnił hobbyście teren po byłym PGR w Cichowie i pobliski park dworski.
   
Budowa kolejki trwała dwa lata. Uruchomiono ją w czerwcu 2007 roku.  Na szerszą skalę jej działalność udało się rozwinąć trzy lata później. Sytuacja skomplikowała się po wyborach samorządowych w 2010 roku. Zasadom funkcjonowania kolejki przyjrzał się nowy burmistrz Krzywinia Jacek Nowak. Dopatrzył się licznych nieprawidłowości. Chodziło przede wszystkim o brak formalnych uregulowań działalności kolejki oraz brak korzyści finansowych dla gminy z tytułu jej funkcjonowania.

Konflikt
   
Burmistrz Nowak i założyciel kolejki parkowej nie doszli do porozumienia. Roman Witkowski zdecydował się na wyprowadzkę z Cichowa. Napotkał jednak na trudności. Burmistrz  uznał, że część taboru kolejkowego jest własnością gminy. Hobbysta nie zgodził się z taką oceną sytuacji. Pod pretekstem wyjazdu na wystawę w Szwajcarii, w lipcu 2011 roku z wypoczynkowej miejscowości wywiózł najcenniejszy eksponat – miniaturowy parowóz Atlantic z początku XX wieku. Zabrał ze sobą także kolejkę spalinową i wagoniki oraz elementy infrastruktury. Całą operację przeprowadził w tajemnicy. Konsekwencją tego jest sprawa karna przed Sądem Rejonowym w Kościanie. Witkowski jest oskarżony o przywłaszczenie gminnego mienia w postaci kolejki spalinowej i dwóch wagoników, które zdaniem burmistrza Nowaka są własnością gminy. Ma o tym świadczyć umowa darowizny sporządzona przez byłego współpracownika Witkowskiego.
   
Po wywiezieniu elementów kolejki parkowej z Cichowa, władze samorządowe zakazały jej założycielowi wstępu na teren gospodarstwa i parku.
    
Wyrok
   
W lutym br. Roman Witkowski do kościańskiego sądu wniósł pozew przeciwko gminie Krzywiń. Domagał się wydania kolejkowej infrastruktury. Powołał się na umowę z 2003 roku, jaką zawarł ze swoim byłym współpracownikiem. Przedstawił także kalendarium i koszty związane z budową miniaturowej kolejki. Wyrok zapadł 19 czerwca. Decyzją sądu Witkowski może zabrać z Cichowa: szyny kolejowe, szyny kolejowe małego profilu, akcesoria towarowe, obrotnicę kolejową, most kolejowy, wagoniki, urządzenia do nawęglania parowozu, znaki dotyczące przejazdu kolejowego i materiały potrzebne do utrzymania kolejki.

Egzekucja
   
Wyrok opatrzony został klauzulą natychmiastowej wykonalności. Pomimo tego Witkowskiego nie wpuszczono na teren gospodarstwa i parku w Cichowie. Konieczna okazała się wizyta komornika w asyście policji.
   
- Przed bramą gospodarstwa postawiono „ochroniarza”. Na miejsce przyjechał także wiceburmistrz Krzywinia. Wezwałem komornika. Przywiózł ze sobą kserokopię wyroku i dokumentów postępowania egzekucyjnego. Wiele rzeczy wyjaśnił – relacjonuje Roman Witkowski. - Komisyjnie przepiłowana została kłódka i spisany protokół. Robota od razu ruszyła z kopyta.
   
Hobbysta demontaż infrastruktury rozpoczął od torowiska w parku. Wykorzystuje ten sam wagonik, który używał przy budowie torów.
   
- Szkoda wylanego potu. Usłyszałem tu wiele słów uznania. Szczególnie miło było usłyszeć coś pozytywnego z ust laika – stwierdza Witkowski. -  Ta kolejka miała pecha do ludzi. Ktoś mógłby mnie zapytać: „po co się tam pchałeś, skoro kwestia gruntu była nieuregulowana?” Podobnie było w warmińsko-mazurskim, gdzie uruchamiałem kolej. Na 76 działek 5 miało uregulowany status. Z czasem udało się to unormować. Znałem ten temat. Myślałem, że tutaj też pójdzie to do przodu.
   
Gmina nie daje za wygraną. Do sądu skierowano wniosek o pozbawienie wyroku rygoru natychmiastowej wykonalności i wstrzymanie egzekucji. Zdaniem władz samorządowych istnieje ryzyko poniesienie przez gminę niepowetowanych strat.
   
1 lipca dokonano uroczystego otwarcia kolejkowego sezonu. Gmina znalazła chętnego do prowadzenia przejazdów z własną kolejką. Trzy dni później rozpoczął się demontaż torowiska.  (h)   

nr 28/2012

Już głosowałeś!

Komentarze (3)

w dniu 19-07-2012 09:19:31 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Niby koniec kolejka a tu proszę http://www.krzywin.pl/Nowa_kolejka_parkowa_w_Cichowie,8762.html

Niby koniec kolejka a tu proszę http://www.krzywin.pl/Nowa_kolejka_parkowa_w_Cichowie,8762.html

w dniu 20-07-2012 23:09:01 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Jakie tam niepowetowane straty skoro nowa kolejka już jeździ ? Wszystko będzie jak za dawnych, dobrych lat !

Jakie tam niepowetowane straty skoro nowa kolejka już jeździ ? Wszystko będzie jak za dawnych, dobrych lat !

w dniu 16-09-2012 16:22:33 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Brak jakiejkolwiek korzyści? ?Nazwać to powinien "Kolej pod skrzydłami św.Krzysztofa" i..żaden urzędas by mu nie podskoczył ze strachu o ..obrazę uczuć religijnych.

Brak jakiejkolwiek korzyści? ?Nazwać to powinien "Kolej pod skrzydłami św.Krzysztofa" i..żaden urzędas by mu nie podskoczył ze strachu o ..obrazę uczuć religijnych.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.220.176.156

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.