Magazyn koscian.net

2008-02-20

Przepite drogi...

W Kościanie w ubiegłym roku sprzedano alkoholu za blisko 18 milionów złotych! Największym wzięciem cieszą się wśród mieszkańców miasta piwa i wódki. Wina lubimy mniej

Jeśli założyć, że piwo kosztuje średnio 2,8 zł, to sprzedano w całym ubiegłym roku trzy miliony jedenaście tysięcy pięćset dziewięćdziesiąt cztery butelki. To są 123 piwa dla każdego statystycznego kościaniaka - czyli i niemowlęcia, i nastolatka, i brzuchatego czterdziestolatka, i jego żony, mamy i teściowej. Taki statystyczny Kościaniak wypija więc ponad 10 piw miesięcznie.

Jeśli założyć, że wina kosztują średnio (dodając średniej klasy wytrawne i tanie owocowe) 12 złotych, to w całym ubiegłym roku w Kościanie sprzedano sto siedemdziesiąt tysięcy butelek (po niespełna siedem butelek na mieszkańca).

Jeśli zaś założyć, że wódki i inne wysoko procentowe alkohole średnio kosztują 21 złotych, to w Kościanie ,,obalono’’ trzysta pięćdziesiąt tysięcy sześćset osiemdziesiąt pięć półlitrówek. Na każdego (statystycznego) kościaniaka przypada ponad 14 flaszek rocznie.

Idźmy dalej, za wydane w całym ubiegłym roku 17 836 882 złote na wszelkie alkohole można by kupić 8 334 991 bochenków chleba (średnio 2,14 złotego za jeden - dane z ,,Życia Warszawy’’ z 14 lutego 2008 roku), co daje 340 bochnów na jednego (statystycznego) kościaniaka, czyli prawie po jednym na dzień.

- Mamy szesnaście kilometrów dróg gruntowych. Koszt wybudowania jednego kilometra to milion złotych - wyliczał dla ,,GK’’ burmistrz Kościana Michał Jurga. Tyle samo, jak policzył włodarz, z odsetkami kosztowała budowa basenu w Kościanie. Za pieniądze, które wydaliśmy w Kościanie na alkohol, można by więc w dwa lata zbudować i drogi, i basen, i jeszcze zostałoby blisko cztery miliony złotych na sport, ścieżki rowerowe, remonty szkół, albo przedszkoli.

Wydatki na alkohol z roku na rok są wyższe. W 2006 roku wydano w Kościanie na napoje z procentami o ponad milion złotych mniej, niż w 2007 - ,,tylko’’ 16 767 512 złotych. Piwa, wina, nalewki, wódki i inne trunki sprzedaje się w mieście w 63 punktach. Na sprzedaż detaliczną piwa Urząd Miejski w Kościanie wydał 62 zezwolenia, na handel winami - 58, a na alkohole 18 i więcej procentowe - 51. Trunkami handluje też 29 punktów gastronomicznych (59 zezwoleń: piwo - 29, wino - 15, wódka - 15).

Na wydanych zezwoleniach miasto zarobiło w 2006 roku - 374 tys., a w 2007 już 393 tys. złotych. Pieniądze te w całości przeznaczane są na pomoc dla ofiar alkoholizmu i profilaktykę związaną z tą chorobą. Coraz częściej dotyka ona dzieci. I tu apel do wszystkich dorosłych - reagujmy, gdy widzimy, że dzieci kupują alkohol. Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem, które trafia przed oblicze sądu karnego. Kto sprzedaje alkohol nieletnim natychmiast traci zezwolenie na handel trunkami. Nie wolno też sprzedawać alkoholu na kredyt, ani pod zastaw. Nie wolno też sprzedawać go osobom, po których widać, że już są nietrzeźwe. Sprzedający ma prawo legitymować osoby, co do których ma wątpliwość, czy są pełnoletnie. (Al)

,,Gazeta Wyborcza’’ z 14 grudnia ubiegłego roku podała, że rocznie przepija się w Polsce 17 miliardów złotych. 7 miliardów (330 milionów półlitrówek!) wydaje się na wódkę, a 10,2 miliardów złotych na piwo. Na chleb wydajemy 7,5 miliardów złotych, na słodycze 5 miliardów.

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.141.199.122

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.