Materiały partnerów

18 czerwca 2018

Praca dziennikarza - czy to łatwy zawód?

Wiele osób marzy o zawodzie dziennikarza, wyobrażając go sobie jako ciekawe, pełne ekscytujących przygód zajęcie.
Czy jednak rzeczywiście dziennikarstwo to łatwa i przyjemna profesja? Z czym wiąże się wykonywanie tego zawodu i jakie są jego ciemne strony?

Żmudna praca

Myśląc o swej przyszłej pracy, studenci dziennikarstwa wyobrażają sobie ambitne, tworzone w odległych zakątkach świata reportaże i wywiady przeprowadzane z najbardziej znamienitymi postaciami na świecie. Niestety, wielu z nich boleśnie się rozczaruje, gdy odkryje, że zamiast ciekawych wyzwań czeka ich codzienna, żmudna praca przy komputerze.

Trudny rynek

Choć sytuacja na rynku pracy sprzyja pracownikom (dane z Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawią co do tego wątpliwości), wielu absolwentów dziennikarstwa zmaga się z brakiem pracy lub pracuje na podstawie umów śmieciowych. Portale informacyjne wprawdzie mają się dobrze, jednak tworzy się zdecydowanie mniej materiału i krótsze teksty, a czytelnictwo prasy znacznie spadło w ostatnich latach, co też wpłynęło na zmniejszenie się miejsc pracy.

Jak mówi Ewa, specjalistka z portalu Aplikuj.pl, "Oferty pracy dla dziennikarzy zdarzają się rzadko, przy czym zwykle pracodawcy proponują zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło. Poszukiwanie pracy jako dziennikarz na pełny etat może długo potrwać". Osobom lubiącym pisać zdecydowanie łatwiej dziś znaleźć pracę jako copywriter. W tym zawodzie trzeba jednak przestrzegać ścisłych wytycznych i niekiedy tworzyć teksty techniczne i czysto użytkowe, więc dla osób z ambicjami w kierunku prawdziwego dziennikarstwa może to być trudne. 

Warunki pracy

Dziennikarze rzadko pracują w stałych, wyznaczonych godzinach. Znacznie częściej muszą pozostawać do dyspozycji redakcji wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Decydując się na wykonywanie tego zawodu, musisz więc być przygotowany na nienormowany czas pracy, wyznaczany przez aktualnie rozgrywające się wydarzenia świecie. Wielu dziennikarzy narzeka również na zbyt niskie, niewspółmierne do nakładu pracy wynagrodzenie i brak przywilejów przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie o pracę, np. płatnego urlopu czy prawa do L4.

Wymierający zawód

W dobie Internetu, tradycyjne dziennikarstwo traci na znaczeniu. Według niektórych, zawód dziennikarza z czasem może nawet zniknąć! Za wymierający uznał go m.in. autor zestawienia „5 zawodów, które w przyszłości przestaną istnieć”. Czy rzeczywiście tak się stanie? Tego nie wiemy. Z całą pewnością jednak nie można tego scenariusza wykluczyć. Pisanie i tworzenie poczytnych treści jeszcze niedawno było domeną dziennikarzy. Dziś, coraz częściej palmę pierwszeństwa odbierają im internetowi twórcy bez dziennikarskiego wykształcenia.

Jakie są plusy?

Choć minusów w pracy dziennikarza jest sporo, niewątpliwie zajęcie to ma również swoje plusy. Jakie? Przede wszystkim, osobom utalentowanym i pracowitym dziennikarstwo pozwala się wybić i osiągnąć sukces. Stwarza szerokie możliwości rozwoju, spotkania wyjątkowych postaci oraz zdobycia doświadczeń, o których większość śmiertelników może jedynie pomarzyć. I choć praca dziennikarza bywa żmudna, jest również ciekawa i pełna wyzwań.

W pracy dziennikarza nie sposób się nudzić – wszak na świecie wciąż mają miejsce niespodziewane sytuacje i zdarzenia! Decydując się na wykonywanie tego zawodu, należy jednak zdawać sobie sprawę nie tylko z jego jasnych, ale także ciemnych stron. A tych – niestety – jest całkiem sporo.

Już głosowałeś!

Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.