Wiadomości

22 stycznia 2021

Powstańcom z 1863 roku

Fot. Jacek Olejniczak

W 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego samorządowcy oddali hołd powstańcom pochowanym na kościańskim, starym cmentarzu.

22 stycznia 2021 roku , w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego samorządowcy powiatu i miasta Kościana oddali hołd powstańcom pochowanym w Żołnierskiej Kwaterze Obrońców Rzeczpospolitej na starym cmentarzu w Kościanie. Spoczywają tu:

- Czesław Olsztyński, urodził się 6 kwietnia 1842 roku w Biezdrowie koło Poznania. W 1863 roku pełnił służbę w wojsku jako ułan w Sulechowie. Zdezerterował. Walczył pod dowództwem Léona Younga de Blankenheima w bitwach pod Nową Wsią i Brdowem. Za udział w Powstaniu został skazany na 8 miesięcy fortecy. Ponownie został wcielony do armii pruskiej. Brał udział w wojnie austriacko - pruskiej i prusko - francuskiej. Zmarł 17 sierpnia 1930 roku.

- Stanisław Konopiński, urodził się 6 kwietnia 1842 roku w Żelaźnie. W 1864 roku służył w oddziale powstańców inowrocławskich, który zorganizowano po klęsce pod Ignacewem. Był więziony w Inowrocławiu i poznańskiej Cytadeli. W późniejszych latach był kierownikiem szkoły w Gierłachowie. Zmarł 11 stycznia 1931 roku.

W imieniu mieszkańców wiązanki kwiatów złożyli: Iwona Bereszyńska – Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego, Michał Jurga – Członek Zarządu Powiatu Kościańskiego, Dawid Olejniczak – Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana, Paweł Grodziski - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kościana oraz Przemysław Korbik - I Zastępca Burmistrza Miasta Kościana.

Powstanie styczniowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy wybuchło 22 stycznia w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie. Zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego. Przyjmuje się, że w szeregach powstańczych służyło około 200 tys. osób. Zginęło około 20-25 tys. powstańców. Ponad 40 tys. wysłano na katorgę. Skonfiskowano około 3 tys. majątków. Za koniec Powstania uważa się dzień stracenia na Cytadeli Warszawskiej ostatniego dyktatora powstania Romualda Traugutta i jego 4 towarzyszy w dniu 5 sierpnia 1864 roku.

Już głosowałeś!

Komentarze (1)

w dniu 22-01-2021 22:45:31 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Cześć Ich Pamięci. Walczyli o lepsze czasy. "Jeśli pamiętamy o zmarłych to Oni są wśród nas."z pamiętnika rodzinnego "Naród , który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości" JP2

Cześć Ich Pamięci. Walczyli o lepsze czasy. "Jeśli pamiętamy o zmarłych to Oni są wśród nas."z pamiętnika rodzinnego "Naród , który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości" JP2

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 13.59.100.205

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.