Magazyn koscian.net

2009-12-17

Polska z granitu

Blisko 1500 osób uczestniczyło w uroczystości odsłonięcia pomnika Polskiego Czynu Zbrojnego w brytyjskim Narodowym Parku Pamięci. To największy pomnik, jaki wykonała kościańska firma Granit-Mar. Branżowe pismo poświęciło temu dziełu aż trzy strony

Przypomnijmy, w Kościanie wykonano stutonowe granitowe tablice i postumenty, z których w Lichfield (ok. 200 km od Londynu) w National Memorial Arboretum kilka tygodni składano pierwszy monument upamiętniający udział polskich sił zbrojnych w drugiej wojnie światowej. Park ma około 69 hektarów i znajduje się w nim około 150 pomników upamiętniających uczestników I i II wojny z całego świata. Polska – czwarta co do wielkości siła zbrojna lat czterdziestych minionego wieku – do tej pory nie miała tam żadnego monumentu. Ten, który we wrześniu tego roku postawiono, przywołuje największe siły zbrojne tego czasu. Pod trzymetrowym słupem, nad którym unosi się orzeł, stanęły cztery postaci symbolizujące: uczestnika walk o Monte Casino, marynarza z załogi okrętu „Błyskawica”, pilota dywizjonu 303, który walczył w bitwie o Wielką Brytanię oraz łączniczkę z powstania warszawskiego reprezentującą Armię Krajową.

Całość stanęła na granitowym, szerokim postumencie, a otacza to mur złożony z tablic, na których upamiętniono największe jednostki wojskowe. Mur ten symbolizuje Polskę. Wszystko co z kamienia – wykonano w Kościanie właśnie. Pomnik z brązu natomiast jest dziełem rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego z Poznania. Budowę sfinansowały: Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Stowarzyszenia Lotników Polskich i wiele innych organizacji. Do wykonania pomnika użyto 150 ton sprowadzonego z Francji szarego granitu. Kościańscy kamieniarze zaczęli go obrabiać już w lutym tego roku.

- To było chyba największe wyzwanie jakiego do tej pory się podjęliśmy. Perfekcyjnie spasować sto ton granitu, który na dodatek tak daleko musiał być transportowany... Nooo, nerwy były, bo to ogromna odpowiedzialność, ale wszystko się udało – mówi skromnie Mirosław Gryś.

Rozmiar dzieła kamieniarskiego (250 metrów kwadratowych kamiennych płyt, na których wygrawerowano około 8 tys. liter) i rozmach pomnika odbił się szerokim echem w kamieniarskim środowisku. Branżowe pismo ,,Nowy Kamieniarz’’ poświeciło pomnikowi i jego twórcom aż trzy strony (dział Ze świata, tytuł: ,,Blask Orła’’). Ujawniono między innymi, że współpraca Mirosława Grysia, właściciela Granit-Maru z artystą Robertem Sobocińskim oparta jest na wieloletniej, rodzinnej tradycji. Współpracowali już ojcowie obu panów: Henryk Gryś i Jerzy Sobociński.

Dość powiedzieć jeszcze, że 19 września pomnik w Wielkiej Brytanii odsłonięto i była to wielka uroczystość z udziałem kombatantów, przedstawicieli wojsk obu krajów, księcia Kentu, ambasadora Polski i oczywiście twórców projektu z rodzinami. Damy, z angielska, wystąpiły w kapeluszach... (Al)



Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.117.152.26

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.