Magazyn koscian.net

2009-10-14

Podtrzymują tradycje

Od 85 lat śpiewają, podtrzymując muzyczne tradycje swoich dziadków i ojców. Mowa o kościańskim chórze męskim Arion. Z okazji jubileuszu wyróżniającym się chórzystom wręczono odznaczenia, wyróżnienia i dyplomy. Spotkanie okolicznościowe odbyło się w minioną niedzielę w Kościańskim Ośrodku Kultury

Przypomnijmy, że Arion powstał 4 października 1924 r. z inicjatywy organisty, kompozytora i pierwszego dyrygenta Stanisława Józefa Wojciechowskiego, lekarza Józefa Dirbacha, doktora Emanuela Twórza i Franciszka Stróżyka. Chór koncertował w Polsce i poza granicami kraju, prezentując bogaty repertuar pieśni patriotycznych, żołnierskich, ludowych, a także kolędy i pastorałki. Wykonywał pieśni skomponowane przez Stanisława Moniuszkę, Wacława Lechmana, Ignacego Paderewskiego, Karola Kurpińskiego, Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina. Arioniści wystawiali operetki i opery, organizowali wieczornice. W 1927 r. kościańscy chórzyści śpiewali przed prezydentem Ignacym Mościckim, a w 1993 r. przed papieżem Janem Pawłem II. Do 1951 r. dyrygentem chóru był Stanisław Wojciechowski, a przez kolejne trzydzieści sześć lat zespół prowadził Tadeusz Kościów. To pod jego batutą Arion odnosił sukcesy artystyczne zdobywając nagrody i wyróżnienia na festiwalach i zawodach śpiewaczych. Chór ma na swoim koncie srebrną Maskę Orfeusza, Srebrną Lirę i Nagrodę Twórczą Miasta Kościana. Od 1987 r. Arion prowadziła Joanna Szwarc, z którą chór po raz pierwszy koncertował w Niemczech. Dwa lata później kierownikiem artystycznym i dyrygentem został Zygmunt Cichocki. Dziś dyrygentką chóru jest Dorota Maćkowiak. Funkcje prezesów zarządu Arionu pełnili kolejno: Franciszek Stróżyk, Władysław Kmiećkowiak, Antoni Żurczak, Stefan Kubacki, Brunon Rother, Albin Borowski, Józef Kubicki, Bronisław Frąckowiak, Wiktor Walorek. Przez 26 lat patronat nad chórem sprawował kościański Metalchem. Jesienią 2003 r. Arion został zarejestrowany jako stowarzyszenie.

W niedzielny poranek w kościańskiej farze odprawiono mszę w intencji założycieli, dyrygentów, zmarłych i żyjących członków chóru i ich rodzin. Po południu w KOK-u zorganizowano spotkanie okolicznościowe, w którym uczestniczyli m.in. poseł Wojciech Ziemniak, władze samorządowe powiatu ze starostą Andrzejem Jęczem, Kościana z burmistrzem Michałem Jurgą, gminy Kościan z Janem Szczepaniakiem, przewodniczącym Rady Gminy Kościan, Tadeusz Paprocki – prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie, przedstawiciele zaprzyjaźnionych chórów z Kościana, Śmigla, Czempinia i Czarnkowa.

- 85 lat to sporo. Chciałoby się powiedzieć trwajcie, a w ślady dziadków niech idą synowie i wnukowie, by męska chóralistyka w Kościanie nie zaginęła. Dziś na Ziemi Leszczyńskiej są tylko cztery męskie chóry. A szkoda – stwierdził Tadeusz Paprocki, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie, w dowód uznania za wieloletnią, aktywną działalność muzyczną odznaczając Stowarzyszenie Chór Męski Arion Złotą Odznaką Honorową z Laurem.

Prezes Paprocki odznaczył też chórzystów. Honorową Odznaką Złotą z Wieńcem Laurowym uhonorowano: Bernarda Derdę, Bronisława Frąckowiaka, Celestyna Klupsza, Józefa Kubickiego, Jerzego Olejnika; Honorową Odznaką Złotą z Laurem Kazimierza Kaczora; Honorową Oznaką Złotą Lechosława Ratajczaka, Honorową Odznaką Srebrną Dorotę Maćkowiak, Honorową Odznaką Brązową Edwarda Ludwiczaka i Janusza Maćkowiaka. Honorowe dyplomy przyznano: Zdzisławowi Szłapce, Zygmuntowi Domańskiemu, Janowi Frąckowiakowi, Piotrowi Frąckowiakowi, Tadeuszowi Maciejewskiemu, Zbigniewowi Mazantowiczowi, Wojciechowi Morawskiemu, Romanowi Potokowi, Edwardowi Szudrze, Robertowi Tomczakowi i Janowi Winklerowi. Wszystkim chórzystom wręczono okolicznościowe statuetki. Odebrali je także władze samorządowe miast, gmin i powiatu kościańskiego, instytucje wspierające, sympatycy i członkowie wspierający.

- Te wyróżnienia będą dla nas jeszcze większym motorem, by chodzić na lekcje i śpiewać naszej Wielkopolsce. Bardzo dziękujemy - powiedział w imieniu odznaczonych Zdzisław Szłapka.

Chór jubilat dał krótki koncert, wykonując ,,Czerwone jabłuszko’’, ,,Wróć do Sorrento’’, ,,Jestem taki zimny drań’’, ,,Bela bela donna’’ i ,,O sole mio’’. Następnie goście obejrzeli fragment filmu pt. ,,Arion’’, wznieśli toast i odśpiewali chóralne ,,Sto lat’’. Była też okazja do podziękowań, gratulacji, składania życzeń, kwiatów i upominków. (kar)


Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.21.240.212

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.