Magazyn koscian.net

07 Gru 2015

Podatkowy status quo

W przyszłym roku nie wzrosną stawki podatków od nieruchomości w Kościanie. Na dotychczasowym poziome pozostawiono także stawki podatków od środków transportowych. Decyzje zapadły podczas sesji Rady Miejskiej Kościana

Włodarz miasta zaproponował pozostawienie trzeci rok z rzędu takich samych stawek podatkowych dla nieruchomości. Wyjątkiem była stawka podatku od budynków wykorzystywanych na świadczenie usług zdrowotnych. Miasto stosowało tam stawkę w maksymalnej wysokości, a ta decyzją ministra finansów w przyszłym roku ma być niższa o trzy grosze.

- W polityce podatkowej staramy się utrzymać stabilność. Poza jednym wyjątkiem nie stosujemy najwyższych możliwych stawek – podkreślił burmistrz Kościana Michał Jurga. - Ze strony ministerstwa finansów słyszymy, że sami sobie uszczuplamy dochody. Rocznie jest to milion osiemset tysięcy złotych.

Radny Teodor Kubacki uznał, że potrzebna jest szersza dyskusja na temat stawek podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców. Zauważył, że pozostawienie stawek na dotychczasowym poziomie nie uwzględnia spadku cen. W przypadku inflacji stawki były podnoszone. Uznał, że stawki podatkowe należałoby zróżnicować. Rzemieślnik za metr kwadratowy powierzchni wykorzystywanej na prowadzenie działalności gospodarczej nie powinien płacić tyle samo co właściciel marketu.

- Może podzielić miasto na strefy? - mówił Kubacki. - Nie mogę zagłosować za podatkami, na które może nie być mnie stać. Obniżenie stawek o trzy – cztery grosze byłoby sygnałem do rozmów w przyszłości.

- Orzeczenia sądów wskazują na to, że nie powinno się różnicować podmiotów – wyjaśnił burmistrz Jurga. Stwierdził, że jest za większą swobodą samorządów w kształtowaniu podatków. - Na terenie naszego miasta działa dwa tysiące czterdzieści podmiotów gospodarczych. To są małe i średnie firmy. Nie możemy powiedzieć, że jesteśmy pustynią gospodarczą.
Za zatwierdzeniem stawek podatków w zaproponowanym przez burmistrza kształcie opowiedziało się siedemnastu radnych. Dwóch wstrzymało się od głosu. Jeden był przeciw.

Rada Miejska przystała również na pozostawienie na ubiegłorocznym poziomie stawek podatków od środków transportowych.
Burmistrz zaproponował przedłużenie do 2018 roku obowiązywanie przepisów dotyczących zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców. Takie zapisy wprowadzono w życie w drugiej połowie 2014 roku. Oferta skierowana jest do podmiotów, które nabędą mienie komunalne i zatrudnią nowych pracowników. W przypadku stworzenia trzech nowych miejsc pracy zwolnienie z podatku obowiązuje przez rok. Przy wzrośnie zatrudnienia o dwanaście osób są to dwa lata. Przy zatrudnieniu dwudziestu nowych pracowników, podatku od nieruchomości można nie płacić przez trzy lata.

Zwolnienia z podatku dotyczą także nieruchomości zajętych na prowadzenia działalności gospodarczej, w których stworzono nowe miejsca pracy. W tym przypadku okres zwolnienia również uzależniony jest od liczby nowych pracowników. Zwolnienie z podatku na trzy lata przysługuje przy zatrudnieniu 70 pracowników, dwa lata przy 50 pracownikach, a rok przy 20 nowych etatach.

Radny Zbigniew Bernard złożył wniosek o wprowadzenie do uchwały zapisu dotyczącego ograniczenia o 50% podatku od nieruchomości w przypadku zawieszenia przez jednoosobowy podmiot działalności gospodarczej. Wycofał propozycję po wyjaśnianiu burmistrza, że taki zapis musi zostać przesłany do zaopiniowania przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Włodarz gminy zapowiedział, że ta kwestia w przyszłym roku będzie przedmiotem dyskusji.

- Ta uchwała jest dobra, ale dla przedsiębiorców w Kościanie nic nie daje. Problemem jest zatrudnienie dwudziestu osób. Zróbmy coś dla tych, którzy już działają i mają siedmiu – dziesięciu pracowników. Czy nie można wprowadzić jakiejś ulgi dla nich? - pytał radny Wiktor Rudawski.

- Musimy patrzeć na stronę dochodową budżetu – przypomniał burmistrz Jurga. (h)

Gazeta Kościańska 48/2015

Już głosowałeś!

Komentarze (2)

w dniu 12-12-2015 14:16:49 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A co z tym podatkiem od sieciówek...? To chyba dość ważna sprawa. Zmienili na podatek od obrotów ale jeszcze jest długa lista życzeń. NIech FHP się tym zajmie bo Pis nie ogarnia.

A co z tym podatkiem od sieciówek...? To chyba dość ważna sprawa. Zmienili na podatek od obrotów ale jeszcze jest długa lista życzeń. NIech FHP się tym zajmie bo Pis nie ogarnia.

w dniu 14-12-2015 01:18:00 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

no niebawem będzie koniec tej sprawy. Oby FHP ich przekonało, w końcu są najbradziej kompetentni.

no niebawem będzie koniec tej sprawy. Oby FHP ich przekonało, w końcu są najbradziej kompetentni.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.222.122.185

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.