Magazyn koscian.net

2007-02-27 14:30:49

Pieszy na drodze

W drugiej części poradnika przygotowywanego we współpracy z Komendą Powiatową Policji przypominamy zasady obowiązujące pieszych

O tym jak pieszo poruszać się po mieście i poza nim uczy się już w przedszkolach, a mimo to wielu dorosłym wydaje się, że dadzą sobie radę bez stosowania się do przepisów drogowych.
 - To prawda. Łatwiej spotkać dziecko, które przed przejściem przez jezdnię spogląda najpierw w lewo, potem w prawo i ponownie w lewo, niż dorosłego stosującego tę zasadę – mówi Przemysław Maćkowiak z sekcji ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościanie.

 W ubiegłym roku kościańska policja odnotowała dwanaście wypadków z udziałem pieszych – w tym dwa śmiertelne. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku piesi uczestniczyli już w pięciu wypadkach. Często piesi są nie tylko ofiarami wypadków, ale i ich sprawcami. 

 – Najczęstszym błędem pieszych jest nagłe wtargnięcie na jezdnię, a taki błąd można przypłacić życiem – przestrzega Maćkowiak.
 Mamy też i odwrotną sytuację, gdy kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego, że to piesi mają pierwszeństwo i to na całej szerokości ulicy. Mowa o wyodrębnionych ,,strefach zamieszkania’’. W Kościanie znajdziemy takie strefy między innymi na części Rynku, Placu Niezłomnych, ulicy Rzemieślniczej i Strzeleckiej. W strefie zamieszkania pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Kierujący zobowiązani są do ustąpienia pierwszeństwa pieszym i mogą się poruszać z maksymalną prędkością do 20 km na godzinę.

 Po przebudowie głównych ulic w Kościanie okazało się, że wielu pieszych nie wie także co w przechodzeniu przez jezdnię zmieniają wybudowane na przejściach wysepki.
 - W takim przypadku jezdnię pokonujemy dwoma etapami. Gdy dotrzemy na wysepkę musimy się znów zatrzymać i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pojazd – wyjaśnia Przemysław Maćkowiak
 Pamiętajmy, że gdy pieszy znajduje się już na przejściu dla pieszych, to ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jezdnię można pokonać także poza przejściem, jednak pod warunkiem, że odległość do przejścia jest większa niż 100 metrów.

 Przypomnijmy także, że przepisy dla pieszych dotyczą także rolkarzy. Jadąc na wrotkach lub hulajnodze jesteśmy w myśl ustawy o ruchu drogowym traktowani jak piesi, więc obowiązuje nas przepis mówiący że: ,,pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.”
 W praktyce ,,pieszy na rolkach’’ stwarza pewne zagrożenie ponieważ porusza się po chodniku z większą od innych prędkością.
 - Jazda na rolkach po chodniku nie stanowi wykroczenia. Policja interweniuje tylko, przypadkach, gdy rolkarz swoim zachowaniem stwarza zagrożenie dla innych osób. Jak zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek i tak poruszać się po chodniku lub poboczu, aby nie narażać innych na niebezpieczeństwo – wyjaśnia Przemysław Maćkowiak.   (s)

Podstawowe zasady obowiązujące pieszych:
- Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub z drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może iść jezdnią, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
- Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Piesi idący jezdnią są zobowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
- Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
- Pieszy przechodząc przez jezdnię jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdując się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Przechodzenie przez jezdnię jest dozwolone także poza przejściem pod warunkiem, że odległość do przejścia jest większa niż 100 metrów.
- Pieszemu zabrania się:
a) wchodzenia na jezdnię  bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych i spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej  widoczność drogi,
b) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
c) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
d) przebiegania przez jezdnię,
e) chodzenia po torowisku,
f) wchodzenia na torowisko, gdy zapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie,
g) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

GK 9/2007

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.118.252.87

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.