Magazyn koscian.net

08 stycznia 2014

Oparli się pokusom

Trudny, ale realny – mówi o budżecie na 2014 rok burmistrz Kościana Michał Jurga. Część radnych miała uwagi do projektu przedłożonego przez włodarza gminy. Ostatecznie wszyscy opowiedzieli się za jego przyjęciem


   
Projekt budżetu na 2014 rok był przedmiotem obrad Rady Miejskiej Kościana. Jego główne założenia przestawił burmistrz Michał Jurga, który zaznaczył, że przygotowywanie planu dochodów i wydatków z roku na rok jest coraz trudniejsze. Jest to związane z rosnącymi wydatkami. Kolejnym elementem utrudniającym konstruowanie budżetu jest zmiana przepisów dotyczących zadłużenia gmin. 1 stycznia 2014 roku to data wejścia w życie nowych zapisów dotyczących finansów jednostek samorządowych. Dla każdej gminy wyliczany będzie indywidualny wskaźnik zadłużenia.
   
Dochody miasta w 2014 roku zaplanowano na poziomie blisko 72,9 miliona złotych. 60% tej kwoty będą stanowiły wpływy podatków i opłat – 42 miliony złotych. Druga co do wielkości pozycja  po stronie dochodowej to subwencja ogólna w wysokości 18 mln złotych. Wydatki będą nieco wyższe niż dochody. Wyliczono je na poziomie 73,2 miliona złotych. W ich strukturze, w stosunku do roku 2013, niewiele się zmieni. Miasto najwięcej wyda na oświatę 41% ogólnej kwoty. 18,5% przeznaczy na opiekę społeczną. Natomiast kwota 5,7 mln złotych to wydatki majątkowe. Na liście inwestycji zaplanowanych na 2014 są m.in.: remont ulic Wielichowskiej i Szkolnej (wspólnie z powiatem), przebudowa ulic Fabiańczyka i Okrężnej, modernizacja sygnalizacji na głównym skrzyżowaniu ulic w mieście, budowa oświetlenia ulicy Kraszewskiego, budowa placu przed domem pogrzebowym i dokończenie ogrodzenia cmentarza komunalnego, przebudowa mostków na Kościańskim Kanale Obry, budowa parkingu i przebudowa części chodnika na ul. Bączkowskiego, budowa parkingu za cmentarzem, przebudowa kotłowni w budynku przy ul. Bernardyńskiej 2 oraz modernizacja miejskiego monitoringu. Na inwestycje przeznaczone zostaną jeszcze środki z rezerwy inwestycyjnej. W tym paragrafie zapisano kwotę 1,5 mln złotych.
   
- Dochody i wydatki kształtują się na poziomie przekraczającym siedemdziesiąt milionów złotych. W naszej ocenie jest to kwota, która sytuuje nas na dobrym poziomie, uwzględniając obecne realia gospodarcze. W naszej ocenie budżet jest realny do wykonania – mówiła w imieniu Klubu Radnych Forum Demokratyczne Joanna Albińska. Do burmistrza skierowała kilka uwag dotyczących zarówno planowanych dochodów, jak i wydatków.
  
 Klub Radnych Forum Demokratyczne zwrócił uwagę na dochody zaplanowane ze sprzedaży mienia komunalnego w wysokości 5,4 mln złotych oraz brak przejrzystego i efektywnego planu działania w dłuższej perspektywie czasu w tym zakresie. Radni wyrazili zadowolenie z kontynuacji rozbudowy infrastruktury drogowej zgodnie z przyjętym planem i we współpracy z powiatem kościańskim.
   
- Popieramy rozbudowę monitoringu, jednak zauważamy, że ta propozycja jest nadal niewystarczająca, żeby ten monitoring działał efektywnie i skutecznie. Ubolewamy nad tym, że w 2014 roku nie uda się zrealizować planów budowy przedszkola wraz ze żłobkiem. Kolejny już raz w budżecie nie została także ujęta przebudowa infrastruktury drogowej przy przedszkolach na ulicy Moniuszki. Obecnie jej stan jest chyba najgorszy, jeżeli chodzi o otoczenie miejskich placówek oświatowych – odniosła się do listy proponowanych inwestycji Albińska. - W polityce oświatowej oczekujemy od pana burmistrza konstruktywnych działań. W naszej ocenie nie można koncentrować się na pesymistycznym przekazie. Chcielibyśmy wdrożenia działań, które zracjonalizują wydatki, przyczynią się do poprawy infrastruktury w szkołach i przedszkolach, a przede wszystkim wzbogacą ofertę kierowaną do dzieci.
   
Radna poinformowała, że projekt budżetu został zaakceptowany przez klub i może liczyć na poparcie.
    - Projekt budżetu był przedmiotem obrad klubu. Chcemy podziękować za przedłożenie trudne, ale przepojone wielką odpowiedzialnością za miasto. Zdajemy sobie sprawę, że to ostatni rok kadencji. Mogłaby powstać pokusa, żeby dokonać czegoś niezwykłego, co pozostałoby na długo, ale byłoby związane z rozwiązaniem finansowym, które mieszkańcy odczuwaliby przez długie lata – mówił radny Teodor Kubacki z Klubu Radnych Porozumienia Ziemia Kościańska. - Czujemy, że jest to uchwała wspólnie przez nas wypracowana. Środki inwestycyjne to optymistyczna strona budżetu. Myślę, że uda się zaspokoić potrzeby, które wspólnie uznamy za pilne i potrzebne. Wynegocjujemy takie rozwiązania, które pozwolą wykorzystać z pożytkiem półtora miliona złotych z rezerwy inwestycyjnej.
   
Burmistrz Jurga odnosząc się do uwag Klubu Radnych Forum Demokratyczne podkreślił, że dochody ze sprzedaży mienia komunalnego zaplanowano nie na 5,4 a 3,5 miliona złotych.
   
- Zainteresowanie nieruchomościami jest, ale nie ma jeszcze tej kropi nad „i” - mówił włodarz miasta. - Ubolewamy nad tym, że nie uda nam się wybudować przedszkola i żłobka. Poważnie traktujemy opiekę przedszkolną. Jest nią objętych 92 procent dzieci.
   
Radny Bronisław Frąckowiak zwrócił uwagę na finansowanie przebudowy ul. Wielichowskiej wyłącznie z budżetów powiatu kościańskiego i miasta. Jego zdaniem samorządy przegapiły szansę na pozyskanie środków z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
   
- Środki ze „schetynówek” zostały potwornie obcięte – stwierdził burmistrz Jurga. - Jeżeli chodzi o drogi lokalne, stopniowo wypełniamy plan. Realizujemy tyle, na ile nas stać. 

Ostatecznie budżet na 2014 rok uchwalono jednogłośnie.  (h)

GK 52/ 2013

Już głosowałeś!

Komentarze (2)

w dniu 09-01-2014 08:03:29 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Wszyscy za przyjęciem?Tak już było w sejmie przed 1989 też wszyscy byli za!!!

Wszyscy za przyjęciem?Tak już było w sejmie przed 1989 też wszyscy byli za!!!

w dniu 26-01-2014 14:45:49 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

do kom. wyżej: jak budżet jest rozsądny, to czego się czepiać? Co jak co, ale przyznać trzeba, że finanse miasta są przez burmistrza Jurgę dobrze prowadzone, miasto spłaca długi, a w 2012 roku zamiast minimalnego deficytu mieliśmy nadwyżkę, gdzie w niektórych miastach jest odwrotnie - planuje się nadwyżkę, a w rzeczywistości jest deficyt.

do kom. wyżej: jak budżet jest rozsądny, to czego się czepiać? Co jak co, ale przyznać trzeba, że finanse miasta są przez burmistrza Jurgę dobrze prowadzone, miasto spłaca długi, a w 2012 roku zamiast minimalnego deficytu mieliśmy nadwyżkę, gdzie w niektórych miastach jest odwrotnie - planuje się nadwyżkę, a w rzeczywistości jest deficyt.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.222.116.146

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.