menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum

FORUM - ostatnie wypowiedzi

Patriotyzm - wzorce do naśladowania... Wysłany przez: Gusar 18.04.2015 godz. 08:58:40 Gdyby rządzili nami ludzie a nie hieny które sami wybraliśmy... przy okazji górników... Wysłany przez: john q 18.04.2015 godz. 01:14:03 Chociaż przynajmniej prze... Picie alkoholu w Kościanie... Wysłany przez: Anonymous 17.04.2015 godz. 23:55:47 Wszystkich amatorów picia pod chmurką zapraszam na Skwer JP ... Klejenie szyby samochodowej... Wysłany przez: elmer 17.04.2015 godz. 22:42:24 Tak, jak po komarze. A... rewolucja śmieciowa ???... Wysłany przez: elmer 17.04.2015 godz. 22:38:24 I właśnie dlatego, osiedla powinny płacić za śmieci niesegre... Dyrektorka Szkoły Podstawowej w...... Wysłany przez: forumowicz 17.04.2015 godz. 22:35:50 Widzę, że temat sprzed lat, jednak z tego co mi wiadomo, to ... Kościan co tu otworzyć... Wysłany przez: Anonymous 17.04.2015 godz. 22:28:37 Chinczyki opanowuja koscian... DNI KOŚCIANA 2015... Wysłany przez: Anonymous 17.04.2015 godz. 19:30:32 Czy jest konkretny program na dni Kościana -proszę o info... Klub Kuznia... Wysłany przez: Anonymous 17.04.2015 godz. 15:51:14 Fajny klub,jestem pod wrażeniem,polecam... Dobre Jedzenie w Kościanie?... Wysłany przez: Anonymous 17.04.2015 godz. 13:30:00 Bo pan ktoś to zapewne małolat jakiś z kuchni tej super rest... OTWARTE MISTRZOSTWA KOŚCIANA W SCRABB... Wysłany przez: Zubra Hardron 16.04.2015 godz. 15:37:50 Zapraszam do udziału w OTWARTYCH MISTRZOSTWACH KOŚCIANA W SC...
18 kwietnia 2015, sobota, Imieniny obchodzą:

Aktualności

2005-10-05 09:48:26

Nowa parafia

Już w przyszłym roku, jesienią, w Kościanie powstać może czwarta parafia. W tym samym czasie ma się zacząć budowa parafialnego kościoła.

– To będzie mała parafia, a świątynia, myślę, będzie przypominała stare kościoły z wieżą – mówi proboszcz Czesław Małycha.

 Parafialny kościół nowej wspólnoty stanąć ma na pagórku przy ulicy Czempińskiej. Parafia pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od lat jest tam  właścicielem czterech hektarów ziemi.

 - Wniosek o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego w maju w roku dwutysięcznym czwartym złożył proboszcz Małycha – wyjaśnia Małgorzata Klorek, rzecznik prasowy burmistrza Kościana. - Uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego rada podjęła już dwudziestego siódmego maja, ale opracowanie takiego dokumentu jest bardzo kosztowne. Zwykle więc czekamy aż zbierze się kilka wniosków i dopiero wtedy ogłaszamy przetarg na wykonanie planu. Przetarg taki właśnie się odbył i 9 września podpisano umowę z firmą z Wrocławia. Opracuje ona plan dla siedmiu działek jednocześnie.

Wraz z planami zagospodarowania przestrzennego działki na której stanie kościół  zarysuje się przy okazji  plan zagospodarowania terenu od ulicy Czempińskiej aż po tory. Rozrośnie się tam osiedle mieszkaniowe z punktami usługowymi. Kościół zbierał też informacje od gminy Kościan w sprawie planów zabudowy terenów podmiejskich.

 - Ludzie tam mieszkający za dwadzieścia, trzydzieści lat będą coraz starsi i Kościół, będzie im bardzo potrzebny - stwierdza ksiądz dziekan Czesław Bartoszewski.

Budowę kościoła planowano, choć wówczas mgliście,  od czasów gdy Kościańska Spółdzielnia Mieszkaniowa stawiała pierwsze bloki przy wiadukcie. Był też pomysł, by  świątynia stanęła przy ulicy Poznańskiej, czyli w miejscu, gdzie dziś stoi market Biedronka. Kolejną lokalizację upatrywano w dzisiejszym sercu osiedla Konstytucji, między działkami ogrodniczymi, a blokami. W tym samym miejscu miasto przymierzało się do budowy szkoły.  Zarząd burmistrza Mirosława Woźniaka proponował kościołowi zamianę jednej z działek kościelnych (za energetyką)  na ogrody działkowe dawnego  PBRolu (,,Kościół w ogródkach’’ ,,GK’’  z 28 listopada 2001). Działkowicze zaprotestowali i z pomysłu się wycofano. W poszukiwaniu idealnej lokalizacji świątyni osiedle Konstytucji zwiedzał jeden z poznańskich biskupów.

 - Decyzja rodziła się powoli, gdy rozrastało się osiedle Konstytucji i zaczęto budowę TBS - wyjaśnia dziekan Bartoszewski.
 O tym, że nowa świątynia stanie przy ulicy Czempińskiej zdecydowano w ubiegłym roku. 
 - Budowa rozpocznie się najwcześniej jesienią przyszłego roku. Firma ma dziewięć miesięcy na przygotowanie planu, a potem trzeba załatwić kolejne dokumenty – wyjaśnia proboszcz Małycha.

 Jaki będzie nowy kościół dowiemy się więc za dziewięć miesięcy. Plan zagospodarowania przestrzennego określi i przeznaczenie terenu, i podstawowe parametry budownictwa, czyli na przykład kształty dachów, maksymalną wysokość świątyni i jej przestronność. Tymczasem zakłada się, że  będzie nieduża, a projekt odwoływać się będzie  do tradycyjnych kształtów. Kościół ma więc mieć  spadzisty dach i wieżę z dzwonnicą. Już podczas budowy zawiązać ma się nowa wspólnota parafialna, która funkcjonować ma wokół powstającej  świątyni.
 - Był już nawet pomysł, by  przywieźć do nas barak, który już służył za kościół, ale ostatecznie biskup przekazał go innej parafii – wyjaśnia Małycha.
  Pod jakim wezwaniem będzie kościół, też jeszcze nie wiadomo.
 - O wyborze decyduje ksiądz arcybiskup. Na razie nie ma żadnej propozycji. Na to jest jeszcze czas  – wyjaśnia ks. dziekan Czesław Bartoszewski. 

Nowa parafia liczyć ma na początku około trzech tysięcy dusz. Wykrojona zostanie z obecnej parafii Świętego Ducha. Granica między parafiami przebiegać ma na ulicy Północnej.  Do zajmowania się sprawami budowy ks. arcybiskup skierował wikariusza farnego ks. Pawła Pospiesznego.   (Al)

GK nr 40/2005

Powrót
Oceń artykuł: 7 5

Komentarze (0) zobacz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

WŁASNA KOMPOZYCJA - 45cm
23 + dodatkiPLN
Zjazdy rodzinne Finezja Poleca !!!
ZADZWOŃ ZAPYTAJ ZAREZERWUJ 655 120 995PLN
Potrzebny ślusarz!... Dzwoń!
Sala Bankietowa LUBOSZ NOWY
Dobrze dopasowane pakiety Cyfrowego Polsatu
od 14,90PLN
Regeneracja nskórka
NASZE DANIA ZAMAWIAJ RÓWNIEŻ NA
PYSZNE.PL - FINEZJA POLECA !PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie