menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum

FORUM - ostatnie wypowiedzi

Kościańskie Restauracje... Wysłany przez: zeb76 17.08.2017 godz. 15:34:28 A ja bym z chęcią zjadł soljankę z Bodegi...... Dentysta nfz... Wysłany przez: Anonymous 17.08.2017 godz. 13:13:12 osiedle jagielońskie obok kortów tenisowych... LIMARO... Wysłany przez: Anonymous 17.08.2017 godz. 11:05:51 W których sklepach na terenie Kościana można kupić pieczywo ... Jaką książkę obecnie czytacie?... Wysłany przez: Anonymous 17.08.2017 godz. 10:26:43 Obecnie czytam książkę Marcina Podlewskiego Głębia TOM1 Skok... Pellet jako ogrzewanie... Wysłany przez: Anonymous 17.08.2017 godz. 08:34:56 Pelet jest przereklamowany, mała kaloryczność = kiepskie cie... Sezon 2017/2018... Wysłany przez: Anonymous 16.08.2017 godz. 16:40:58 na kij i do warty:) do pracy na trenming dzieci i pokazac ze... Pieniądze wyrzucone w błoto! ... Wysłany przez: Anonymous 15.08.2017 godz. 16:26:44 I jak mieszkańcy, zadowoleni z wykonanych prac?... Zagubiona tablica rejestracyjna... Wysłany przez: Anonymous 15.08.2017 godz. 05:05:16 a może przejeżdżałeś przez kunowo... Kompleksowa naprawa aut pokolizijnych... Wysłany przez: Anonymous 13.08.2017 godz. 18:51:29 Tak wszystko wymieniają, że przy nawet niewielkim zderzeniu,... Mistrzowie kierownicy Kościan... Wysłany przez: Anonymous 13.08.2017 godz. 18:22:41 Z Twoją kultura nie chciałby... Taka okazja może się nie powtórzyć... Wysłany przez: Anonymous 11.08.2017 godz. 21:05:48 zapomniałeś...
17 sierpnia 2017, czwartek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

2005-10-05 09:48:26

Nowa parafia

Już w przyszłym roku, jesienią, w Kościanie powstać może czwarta parafia. W tym samym czasie ma się zacząć budowa parafialnego kościoła.

– To będzie mała parafia, a świątynia, myślę, będzie przypominała stare kościoły z wieżą – mówi proboszcz Czesław Małycha.

 Parafialny kościół nowej wspólnoty stanąć ma na pagórku przy ulicy Czempińskiej. Parafia pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od lat jest tam  właścicielem czterech hektarów ziemi.

 - Wniosek o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego w maju w roku dwutysięcznym czwartym złożył proboszcz Małycha – wyjaśnia Małgorzata Klorek, rzecznik prasowy burmistrza Kościana. - Uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego rada podjęła już dwudziestego siódmego maja, ale opracowanie takiego dokumentu jest bardzo kosztowne. Zwykle więc czekamy aż zbierze się kilka wniosków i dopiero wtedy ogłaszamy przetarg na wykonanie planu. Przetarg taki właśnie się odbył i 9 września podpisano umowę z firmą z Wrocławia. Opracuje ona plan dla siedmiu działek jednocześnie.

Wraz z planami zagospodarowania przestrzennego działki na której stanie kościół  zarysuje się przy okazji  plan zagospodarowania terenu od ulicy Czempińskiej aż po tory. Rozrośnie się tam osiedle mieszkaniowe z punktami usługowymi. Kościół zbierał też informacje od gminy Kościan w sprawie planów zabudowy terenów podmiejskich.

 - Ludzie tam mieszkający za dwadzieścia, trzydzieści lat będą coraz starsi i Kościół, będzie im bardzo potrzebny - stwierdza ksiądz dziekan Czesław Bartoszewski.

Budowę kościoła planowano, choć wówczas mgliście,  od czasów gdy Kościańska Spółdzielnia Mieszkaniowa stawiała pierwsze bloki przy wiadukcie. Był też pomysł, by  świątynia stanęła przy ulicy Poznańskiej, czyli w miejscu, gdzie dziś stoi market Biedronka. Kolejną lokalizację upatrywano w dzisiejszym sercu osiedla Konstytucji, między działkami ogrodniczymi, a blokami. W tym samym miejscu miasto przymierzało się do budowy szkoły.  Zarząd burmistrza Mirosława Woźniaka proponował kościołowi zamianę jednej z działek kościelnych (za energetyką)  na ogrody działkowe dawnego  PBRolu (,,Kościół w ogródkach’’ ,,GK’’  z 28 listopada 2001). Działkowicze zaprotestowali i z pomysłu się wycofano. W poszukiwaniu idealnej lokalizacji świątyni osiedle Konstytucji zwiedzał jeden z poznańskich biskupów.

 - Decyzja rodziła się powoli, gdy rozrastało się osiedle Konstytucji i zaczęto budowę TBS - wyjaśnia dziekan Bartoszewski.
 O tym, że nowa świątynia stanie przy ulicy Czempińskiej zdecydowano w ubiegłym roku. 
 - Budowa rozpocznie się najwcześniej jesienią przyszłego roku. Firma ma dziewięć miesięcy na przygotowanie planu, a potem trzeba załatwić kolejne dokumenty – wyjaśnia proboszcz Małycha.

 Jaki będzie nowy kościół dowiemy się więc za dziewięć miesięcy. Plan zagospodarowania przestrzennego określi i przeznaczenie terenu, i podstawowe parametry budownictwa, czyli na przykład kształty dachów, maksymalną wysokość świątyni i jej przestronność. Tymczasem zakłada się, że  będzie nieduża, a projekt odwoływać się będzie  do tradycyjnych kształtów. Kościół ma więc mieć  spadzisty dach i wieżę z dzwonnicą. Już podczas budowy zawiązać ma się nowa wspólnota parafialna, która funkcjonować ma wokół powstającej  świątyni.
 - Był już nawet pomysł, by  przywieźć do nas barak, który już służył za kościół, ale ostatecznie biskup przekazał go innej parafii – wyjaśnia Małycha.
  Pod jakim wezwaniem będzie kościół, też jeszcze nie wiadomo.
 - O wyborze decyduje ksiądz arcybiskup. Na razie nie ma żadnej propozycji. Na to jest jeszcze czas  – wyjaśnia ks. dziekan Czesław Bartoszewski. 

Nowa parafia liczyć ma na początku około trzech tysięcy dusz. Wykrojona zostanie z obecnej parafii Świętego Ducha. Granica między parafiami przebiegać ma na ulicy Północnej.  Do zajmowania się sprawami budowy ks. arcybiskup skierował wikariusza farnego ks. Pawła Pospiesznego.   (Al)

GK nr 40/2005

Powrót
Oceń artykuł: 7 5

Komentarze (0) zobacz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.158.253.134

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Kora kamienna 40/60
PRYZMAT 380 zł/tonaPLN
EKO GROSZEK PREMIUM ⩽29 000 KJ ! JAKOŚĆ I MOC !
800zł tonaPLN
Kostka granitowa biało-szara 80/110
PRYZMAT 340 zł/tonaPLN
Burger 100% wołowiny
DREWNO OPAŁOWE KLAPKI POLECAMY !
PRYZMAT 150PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie