Magazyn koscian.net

26 września 2012

Nieprzeciętni 2012

Pięć kolejnych osób dołączyło do grona ,,nieprzeciętnych’’ wyróżnianych co roku przez redakcję ,,Wiadomości Kościańskich’’ już od 22 lat. Wszyscy laureaci odcisnęli swe piętno na krajobrazie Ziemi Kościańskiej. Uroczystość odbyła się w miniony czwartek w Skansenie Filmowym Soplicowo w Cichowie. Atmosfera jak co roku była iście rodzinna



   
Na dobry początek zabrzmiały fanfary i hejnały w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp. Spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. samorządowcy, laureaci z poprzednich lat i przyjaciele redakcji, poprowadził Paweł Sałacki.
   
W tym roku kapituła wyróżniła ,,Za serce’’ Zdzisława Gidaszewskiego - przedsiębiorcę, filantropa, właściciela firmy transportowej Juna-Trans ze Starych Oborzysk, który pomaga ludziom w trudnych sytuacjach losowych, opiekuje się dotkniętą powodzią rodziną na Lubelszczyźnie, dba o potrzebujących w najbliższej okolicy inicjując, akcje i doraźne działania charytatywne.
   
- To się robi od siebie, a nie by się chwalić i laury zbierać – powiedział skromnie Zdzisław Gidaszewski. – Mówią, że dobroć dwa razy wraca, może i do nas wróci?
   
,,Za troskę o przyrodę’’ wyróżniono Piotra Grygiera, szefa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, wiceprezydenta Unii Leśników Europejskich, którego troska o lasy Wielkopolski wykracza poza zawodowe obowiązki, prowadzi bowiem badania nad historią leśnictwa, inicjuje akcje sadzenia drzew i opieki nad drzewami w przedszkolach i szkołach. W imieniu laureata nagrodę odebrał Jacek Kokociński, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
   
Nagrodę ,,Za kultywowanie idei spółdzielczości’’ przyznano Janowi Kozakowi, długoletniemu prezesowi Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ekonomiście, który w spółdzielczości mieszkaniowej przepracował 34 lata, a przez wiele lat zasiadał w Radzie Centralnej Związku Budownictwa Mieszkaniowego, zabiega o zachowanie i rozwijanie idei spółdzielczej, wspiera badania na temat dziejów spółdzielczości mieszkaniowej na Ziemi Kościańskiej, jest też autorem wielu opracowań, a pracę zawodową łączy z działalnością społeczną.
    - Bardzo dziękuję. To dla mnie najcenniejsza nagroda spośród wielu innych, bo najtrudniej zostać zauważonym we własnym środowisku – powiedział Jan Kozak.
   
,,Za popularyzację tradycji łowieckiej’’ wyróżniono Henryka Mąkę, leśnika, pracownika Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu, specjalistę w dziedzinie sokolnictwa, prowadzącego w Czempiniu Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych, autora publikacji o tematyce łowieckiej, który od lat kultywuje muzykę myśliwską i jest kierownikiem jedynego w kraju Zespołu Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne” przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.
   
Tytuł ,,Dobrego Gospodarza’’ trafił do rąk Doroty Lew-Pilarskiej, burmistrz Czempinia i jednocześnie społecznej przewodniczącej Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT, który skupia ponad 20 miast i gmin, zamieszkanych przez ponad 300 tys. osób, która działa na rzecz unowocześnienia i racjonalizacji systemu gospodarowania odpadami stałymi.
    - Dzisiejszy dzień jest wielkim wydarzeniem w mojej ponad dwudziestoletniej karierze zawodowej. Dziś nasz Związek Międzygminny SELEKT zrzesza już 21 wielkopolskich gmin, w których zamieszkuje 310 tysięcy osób. Jest to wyjątkowy związek pod wieloma względami. Jako jedyni w Polsce mamy własną instalację, wybudowaną w ramach partnerstwa z firmą zagraniczną, na co żadna z gmin członkowskich nie dała na ten cel gotówki, a związek nie zaciągnął złotówki kredytu. Mamy też najdalej zaawansowane prace nad wdrażaniem tak zwanej ustawy odpadowej – wyliczyła Dorota Lew-Pilarska.
   
Nagrody ,,nieprzeciętnym’’ przyznano już po raz 22., a ,,Dobrego gospodarza’’ po raz 18. Wręczył je Jerzy Wizerkaniuk, redaktor naczelny ,,WK’’. Jak co roku ,,nieprzeciętni’’ odebrali statuetki z brązu przedstawiające stronę tytułową pisma autorstwa tworzącego od lat w USA Michała Gołąbka, który po raz pierwszy był gościem imprezy, listy gratulacyjne i kaktusy - symbol siły i wytrwałości. Natomiast ,,Dobry Gospodarz’’ otrzymał rzeźbę wykonaną w czarnym dębie, autorstwa Mariana Malińskiego.
   
Były gratulacje, życzenia i kwiaty. Laureatów zaproszono do rodzinnej fotografii na tle nadgryzionego już zębem czasu baneru ,,Wiadomości Kościańskich’’. Jego szarość – jak wyjaśnił zebranym Paweł Sałacki – to dowód na bogatą historię tej nagrody.
   
Do wieczora biesiadowano racząc się obiadem przygotowanym przez soplicowską kuchnię, pieczonym dzikiem i wędlinami z Agro-Handlu Mościszki. Nie zabrakło też smakowitego tortu. (kar)

38/2012

Już głosowałeś!

Komentarze (1)

w dniu 26-09-2012 19:36:07 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

tak, p.Burmistrz to baaardzo dobry gospodarz- zamknąć dwie szkoły jednocześnie to dopiero popis gospodarzenia

tak, p.Burmistrz to baaardzo dobry gospodarz- zamknąć dwie szkoły jednocześnie to dopiero popis gospodarzenia

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 13.59.154.143

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.