Magazyn koscian.net

2005-09-07 08:38:53

Narkotyki? Nie, dziękuję! Cz. 1

Są wszechobecne w dzisiejszym świecie. Są niebezpieczne dla życia i zdrowia. Uzależniają. Prowadzą do wycieńczenia organizmu, a w końcu do śmierci

Osoby, które uzależniły się od nich przed 18 rokiem życia, mają jedynie 50 procent szansy by dożyć 30 urodzin… Mowa o narkotykach.

 Przyczyn uzależnienia od narkotyków upatruje się przede wszystkim w braku zaspokojenia potrzeb. Narkotyk pozornie daje poczucie odprężenia i wesołości. Narkomania jest chorobą, która sprawia ból fizyczny i psychiczny, a najprostszym sposobem jego uśmierzenia jest przyjęcie narkotyku dającego zapomnienie. Zaczyna się niewinnie. Z ciekawości, z nudów, dla zwiększenia percepcji, na złość dorosłym, pod presją kolegów. Pierwsza faza to eksperymentowanie, po okresie odczuwania przyjemności z odurzania się przychodzi uzależnienie, bo z czasem organizm domaga się coraz większych dawek reagując głodem narkotycznym - bólem mięśni, niepokojem, mdłościami, biegunką, halucynacjami, derilium aż do zapaści. By znów poczuć się odprężonym, wesołym, trzeba brać coraz więcej. Wpada się w błędne koło, które często kończy się śmiercią, bo każdy narkotyk w końcu zabija!

TROCHĘ STATYSTYKI
 Z policyjnych statystyk wynika, że handel narkotykami i liczba narkomanów w powiecie kościańskim nie wzrasta, ale problem wciąż jest poważny. W 2002 r. zanotowano 173 czyny łamiące ustawę o zapobieganiu narkomanii. Rok później było ich 49, dwa lata później – 96, a w ciągu siedmiu miesięcy 2005 r. – 68. W 2002 i 2003 r. policja prowadziła 9 spraw, w 2004 r. – 7. W tym roku wszczęto siedem postępowań. Podejrzanych o handel narkotykami w roku 2003 było 13, rok później 17, a w tym roku 11.

 - To wszystko sami wypracowaliśmy, bo jak do tej pory nie mieliśmy żadnego zgłoszenia w sprawie narkotyków. Nie ma w powiecie kościańskim narkomanów, którzy by się przewracali na ulicach. Kościan w porównaniu z innymi miastami powiatowymi nie jest ani więcej, ani mniej zagrożonym narkomanią miastem – stwierdza Przemysław Mieloch, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościanie podkreślając, że choć dostępność do narkotyków jest większa niż jeszcze kilka lat temu, nie ma wyraźnego wzrostu zagrożenia narkomanią.

 Z policyjnych obserwacji wynika, że do Kościana docierają wszystkie rodzaje narkotyków. Od miękkich po twarde. Jednak zdecydowana większość to trawka, znacznie rzadziej heroina. Narkotyki docierają tutaj z dużych aglomeracji.
 - Kiedyś ten, kto sprzedawał był narkomanem, dziś dilerzy raczej nie ćpają – mówi Mieloch. – Biorą po kilkanaście porcji narkotyku do sprzedaży.

 Jeszcze do niedawna narkoman kojarzył się z kimś z marginesu społecznego. Był brudny, niedomyty, bezdomny. Dziś wiele się zmieniło. Biorą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci, rzadziej osoby pracujące. Mają od siedemnastu do dwudziestu kilku lat. Najczęściej z bogatych rodzin. Natomiast sprzedawcy to osoby młode, uczące się, bez stałego zatrudnienia bądź bezrobotne, w większości same nie będące uzależnione od narkotyków. Z reguły zatrzymani przez policję handlarze to ostatnie ogniwa w łańcuchu.

 - Mieliśmy przypadek, gdzie w dobrze funkcjonującym zakładzie rzemieślniczym właściciel sprzedawał narkotyki – informuje P. Mieloch. – Nasi kościańscy dilerzy rozcieńczali sprzedawane narkotyki. Na przykład do marihuany dosypywali konopi włóknistych albo tytoniu. Z 10 porcji robili wówczas 13 lub 14 i na tym głównie zarabiali.

RODZAJE NARKOTYKÓW
 W ostatnich latach zmienił się narkotykowy asortyment. Kiedyś narkotyzowano się kompotem, dziś najbardziej rozpowszechnione, a tym samym najczęściej używanymi narkotykami w Polsce i na świecie są: marihuana, amfetamina, ecstasy, LSD, kokaina. Często zaczyna się od wąchania kleju. Zdarzają się również przypadki lekomanii. W Kościanie policja ujawniła jeden przypadek handlowania lekami uspakajającymi i psychotropowymi.

 Marihuana, potocznie zwana dżointem, skrętem, blantem, ziołem, grassem, marychą, trawą, haszem, gandzią, kolumbijką – wyrabiana jest z konopi indyjskich. Występuje w postaci suszu z liści konopi, które się pali. Przy zażywaniu preparatów konopi obserwuje się m.in. wzrost ciśnienia krwi i przyspieszone tętno, wysuszenie śluzówek jamy ustnej, czasami ataki kaszlu, przekrwienie gałek ocznych, spojówek, niekiedy obrzęk powiek, pocenie się, zwiększenie apetytu, bóle i zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, uwagi i możliwości uczenia się, zaburzenia pamięci i gorszą sprawność psychofizyczna. Marihuana działa od 1-3 godzin. Obniża próg percepcji słuchowej, powoduje wzrost wrażliwości zmysłów, pozornie odpręża, daje poczucie spokoju. Po zażyciu marihuany wzrasta optymizm i samoocena oraz poczucie absurdu.

 Amfetamina, zwana też amfą, proszkiem, spidem, fetą, setką lub witaminą A - to grupa środków psychostymulujących, powodujących długotrwałe pobudzenie. W zależności od spożytej dawki pobudzenie trwa od 2 do 3 godzin. Po zażyciu odczuwa się przypływ energii i bardzo wyraźne podwyższenie nastroju aż do euforii. Osoby, będące pod wpływem tych środków wykazują wzmożoną aktywność, której towarzyszy bezsenność. Wydają się bardziej przedsiębiorcze, maja lepszą koncentrację szczególnie w czasie nauki, odczuwają duży przypływ energii, nie czują lęku. Po 12 godzinach od zażycia amfetaminy następuje pogorszenie samopoczucia, spowolnienie psychiczne, uczucie zmęczenia i apatii. Amfetamina może być przyjmowana drogą pokarmową, dożylnie, może być palona i wdychana przez nos. Występuje w postaci bezwonnego proszku o gorzko-cierpkim smaku, ma kolor od białego do ceglastego (w zależności od zanieczyszczeń i użytych w produkcji składników).

 Ecstasy – eska, bleta, piguła, euforia. Towarzyszy jej uczucie silnej euforii. Zażywana jest doustnie w postaci tabletki lub kapsułki w różnych kolorach i kształtach z wytłoczonymi na wierzchu znakami np. ptaka, kota, młota lub napisami. Daje uczucie przypływu energii, pobudzenie seksualne, uczucie silnej więzi z otoczeniem, uczucie empatii w stosunku do innych, intensyfikuje przeżycia emocjonalne, zaostrza percepcję otoczenia przy jednoczesnym napięciu emocjonalnym, niepokoju przeradzającym się w panikę, nadwrażliwości na bodźce zewnętrzne, utracie kontroli, halucynacjach. Następnego dnia po zażyciu objawia się zmęczeniem, zawrotami głowy i mdłościami, słabą zdolnością koncentracji, sennością albo pobudzeniem i irytacją. Przedawkowanie grozi ,,złośliwym zespołem neuroleptycznym’’, czyli spadkiem ciśnienia krwi, gwałtownym wzrostem temperatury ciała, drgawkami i śpiączką, co może prowadzić do śmierci.

 LSD – kwas, papierek, kryształek, kamyczek, trip, ejsid, tejbs, listek – to środek z grupy halucynogenów. Występuje w postaci kolorowych, papierowych znaczków przedstawiających różne symbole graficzne, które są nasączone roztworem LSD. Przyjmowane są doustnie. Zażycie środka powoduje omamy wzrokowe, słuchowe i dotykowe. Efekty zależą od ilości użytego LSD i osiągają szczyt od 1-3 godzin po zażyciu środka, natomiast halucynacje mogą trwać nawet do 12 godzin. Wywołuje zmianę poczucia kształtów i barw, niewyraźne widzenie całości i ostrzejsze widzenie kontrastów, wyostrzenie słuchu, poczucie obcości własnego ciała, omamy, złudzenia i urojenia wzrokowe, zmiany nastroju i euforię, subiektywne poczucie wolniejszego upływu czasu, gonitwę myśli i zmniejszenie zdolności krytycznego osądu, czasem uczucie lekkości, bądź przeciwnie - ociężałości. Przedmioty widziane po otwarciu oczu zwykle zdają się błyszczeć i nabierają niezwykłego znaczenia symbolicznego. Po odstawieniu LSD nie ma żadnych objawów abstynencji.

 Kokaina - koka, koks, śnieg, charlie, biała dama, witamina C – ma działanie pobudzające. Występuje jako krystaliczny biały proszek. Opóźnia objawy zmęczenia, zmniejsza potrzebę odżywiania się i snu, zaburza pracę serca (na początku następuje zwolnienie, a następnie przyspieszenie akcji serca), silnie rozszerza źrenice, doprowadza do pobudzenia psychoruchowego, powoduje wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie oddechu. Większe dawki mogą spowodować drżenie mięśniowe i wzrost temperatury ciała. Po jednorazowo przyjętej dawce euforia trwa do 30 minut. Przyjmowana jest zazwyczaj wziewnie do nosa, gdzie wchłaniana przez śluzówkę natychmiast wywołuje wpływ na ośrodki przyjemności w mózgu. Długotrwałe jej przyjmowanie powoduje wycieńczenie organizmu - spowodowane brakiem łaknienia, snu i może prowadzić do psychozy (poczucie prześladowania i inwigilowania). Powoduje zaburzenia i zmiany w osobowości, w tym zanik uczuć wyższych, przygnębienie z możliwością prób samobójczych.

NARKOTYKI A PRAWO
 Zgodnie z obowiązującą ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od roku do 3 lat. Najwyższymi karami zagrożony jest handel narkotykami. Za wytwarzanie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przetwarzanie mleczka makowego lub słomy makowej karą jest pozbawienie wolności do lat 3. Uprawa maku i konopi indyjskich zagrożona jest karą pozbawienia wolności do 2 lat. Natomiast za wprowadzanie do obrotu grozi grzywna i kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, za udzielanie narkotyków, umożliwianie ich użycia lub nakłanianie - do lat 3, a za przemyt - do 5 lat.

 - Najczęstszym przestępstwem z jakim się u nas spotykamy jest sprzedaż narkotyków i częstowanie – wylicza P. Mieloch. – We wszystkich miastach na świecie policja interesuje się środowiskami narkotykowymi. My również prowadzimy takie prace operacyjne. Są one poufne, więc nic więcej na ich temat nie mogę powiedzieć.

 Samo zażycie narkotyków nie jest przestępstwem. Jednak generuje to przestępczość, bo pod ich wpływem dochodzi do rozbojów, pobić, kradzieży.

 Kościańska policja jeszcze nie dysponuje sprzętem do badania na obecność narkotyków. Wkrótce ma się to zmienić. Badanie takie jest szybkie i bezinwazyjne – wystarczy próbka śliny, która wskaże obecność narkotyku.

 - To coś w rodzaju alkomatu. Co prawda nie będziemy wiedzieli jaki to narkotyk, ale sama obecność wystarczy do pozbawienia człowieka prawa jazdy – ostrzega oficer prasowy policji.

JAK POZNAĆ?
 Rodzicu! Zwróć uwagę na to czy twoje dziecko: zmieniło styl ubierania się, szybko chudnie lub nagle przybiera na wadze, ma przewlekły katar, krwawi z nosa, ma zaburzenia pamięci i toku myślenia, przekrwione oczy, nadmiernie zwężone lub rozszerzone źrenice nie reagujące na światło, mówi bełkotliwie i niewyraźnie, nie wykazuje zainteresowania swoim wyglądem i nie przestrzega zasad higieny, jego oddech ma słodkawą woń. Ma huśtawkę nastrojów (naprzemienne ożywienie i ospałość), porzuciło dotychczasowe zainteresowania, zmieniło grono znajomych, ma kłopoty w szkole (słabsze oceny, konflikty z nauczycielami, wagaruje), izoluje się od domowników, zamyka się w pokoju na klucz, buntuje się, łamie obowiązujące w domu zasady, kłamie, wynosi z domu wartościowe przedmioty, notorycznie zgłasza zagubienie lub kradzież pieniędzy, ma kłopoty z koncentracją, nadmiernie reaguje na krytykę lub niewielkie nawet niepowodzenia. Dowodem, że twoje dziecko bierze mogą też być znalezione w domu fajki, bibułki papierosowe, małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszem, kawałki opalonej folii aluminiowej, białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, leki bez recepty, tuby, słoiki, foliowe torby z klejem, igły, strzykawki. Jeśli masz podejrzenia, że twoje dziecko bierze zrób tzw. test oczny. Jeśli spojówki są zaczerwienione, oczy łzawią, powieki opadają zakrywając od góry więcej niż 2 mm rogówki, brzegi powiek są zaczerwienione, źrenica jest nadmiernie rozszerzona (średnica ponad 6 mm) lub zwężona (średnica poniżej 3 mm) może to być sygnał, że w grę wchodzą narkotyki.

 Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko brało narkotyki znajdź dla niego wolny czas. Jak najczęściej okazuj ciepło i czułość; rozmawiaj z dzieckiem i nie unikaj trudnych tematów; słuchaj uważnie i nie lekceważ jego problemów, służ radą i bądź, kiedy cię potrzebuje; nie oceniaj i nie porównuj z innymi; nie wyśmiewaj; nie krytykuj; nie stawiaj zbyt wysokich wymagań i pomagaj uwierzyć w siebie; doceniaj starania i chwal postępy; bądź przykładem i autorytetem; ucz podstawowych wartości, pamiętając, że ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz; staraj się poznać przyjaciół swojego dziecka; staraj się wiedzieć gdzie jest i co robi twoje dziecko; wyrażaj zdecydowanie negatywną postawę wobec narkotyków.

KARINA JANKOWSKA

Już za tydzień w drugiej części napiszemy co i za ile można kupić w Kościanie.

GK nr 36/2005

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.119.248.149

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.