Magazyn koscian.net

2005-08-02 16:12:22

Misja i powołanie

W miniony piątek funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie uroczyście obchodzili Święto Policji w 86 rocznicę utworzenia policji państwowej

Świętowano w racockim pałacu, by - jak podkreślił komendant Henryk Kasiński – nawiązać do chlubnej tradycji narodowej.

 Na uroczystości do pałacu w Racocie przybyli m.in. Jerzy Błoszyk - wicewojewoda wielkopolski,  inspektor Bogdan Borowicz - zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu, podinsp. Paweł Ludwiczak - wiceprzewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego, ks. Lech Otta - kapelan policji w Śremie oraz władze samorządowe miast, gmin i powiatu kościańskiego. Na spotkaniu obecni byli też pracownicy cywilni policji, emerytowani policjanci oraz ich rodziny.

 - Formacja ta została utworzona w odrodzonym państwie polskim ustawą z 24 lipca 1919 roku i cieszyła się szacunkiem. 6 kwietnia 1990 roku Sejm RP reaktywował policję jako umundurowaną formację służącą społeczeństwu, przeznaczoną do utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego - przypomniał komendant Henryk Kasiński. – Jesteśmy skuteczni, a społeczeństwo docenia nasze wysiłki darząc nas coraz większym zaufaniem. Zaliczamy się do najskuteczniejszych jednostek w Wielkopolsce – poinformował komendant Kasiński przytaczając dane statystyczne wykrywalności przestępstw. – Dobre wyniki pracy to nie tylko wysiłki samych policjantów, lecz całego społeczeństwa na czele z samorządami, którym serdecznie dziękuję za zrozumienie i wsparcie. To dzięki wam stajemy się sprawniejsi, przybywa nam sprzętu i poprawiły się warunki naszej pracy. Pomoc materialna jaką otrzymaliśmy od was w ciągu minionych trzech lat to prawie 400 tysięcy złotych. Z roku na rok krąg naszych sprzymierzeńców się poszerza – podkreślił komendant dziękując za współpracę strażakom zawodowym i ochotnikom, strażom miejskim, inspekcjom, służbie zdrowia, weterynaryjnej i sanitarnej, leśnikom, instytucjom i organizacjom. – Działamy przecież dla wspólnego dobra po to, by każdy mógł czuć się bezpiecznie. Niech ta owocna współpraca dla dobra społeczności lokalnej się rozwija – życzył. – Dzisiejsza uroczystość to także okazja do podsumowania kolejnego okresu pracy i uhonorowania za trudy służby.

Z okazji Święta Policji 9 funkcjonariuszy kościańskiej jednostki zostało przedstawionych do odznaczeń państwowych i resortowych, a 16 otrzymało awanse. ,,Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków służbowych’’ prezydent RP Aleksander Kwaśniewski uhonorował Brązowym Krzyżem Zasługi nadkomisarza Romualda Chudzińskiego, zastępcę naczelnika Sekcji Prewencji. Srebrną Odznakę „Zasłużony Policjant” wręczono nadkom. Grzegorzowi Bobkiewiczowi, wyróżnienie to otrzymała również mł. insp. Małgorzata Kielar, zastępca komendanta powiatowego policji (odznakę wręczono w Wolsztynie podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji). Brązową Odznakę „Zasłużony Policjant” otrzymali: Wiesław Adamczak i Andrzej Sokół. Srebrnym Medalem ,,Za Zasługi dla Policji’’ wyróżniono starostę Andrzeja Jęcza.
 - Traktuję to odznaczenie jako wyraz podziękowania dla wszystkich samorządów. Zawsze będziemy waszą działalność wspierać, dlatego że łączy nas służba narodowi i społeczności lokalnej - zadeklarował starosta i podziękował za zagwarantowanie mieszkańcom powiatu bezpieczeństwa. 
 Brązowymi Medalami ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa’’ uhonorowano: Jarosława Miedziarka, Mirosława Olejnika, Waldemara Ruszkowskiego i Macieja Kaczmarka.
Natomiast awanse otrzymali: na stopień podinspektora policji - komendant Henryk Kasiński i Roman Grabara, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego; na stopień nadkomisarza policji - Piotr Kozanecki; na stopień aspiranta sztabowego policji - Wincenty Bancerek i Bolesław Kuźniak; na stopień starszego aspiranta policji - Benedykt Jędrowiak, Dariusz Kasiński, Roman Szymański; na stopień młodszego aspiranta policji - Piotr Kasiński; na stopień sierżanta sztabowego policji - Mariusz Gabler i Rafał Kałek; na stopień starszego sierżanta policji - Paweł Ruskowiak i Maciej Banaszak; na stopień starszego posterunkowego policji - Agnieszka Matuszak, Magdalena Wawrzyniak i Paweł Skórzewski.
 Nagrody pieniężne komendant przyznał: Norbertowi Brylskiemu, Adamowi Kaźmierczakowi, Tomaszowi Mandlowi, Mirosławowi Olejnikowi, Damianowi Słomie, Konradowi Stróżyńskiemu, Rafałowi Wawerowi i Krzysztofowi Mrugowi.
 - Panie i panowie policjanci, dziękuję za trud, za zaangażowanie i sumienną służbę, postawę godną policyjnego munduru. Podziękowania kieruję też do waszych rodzin za wsparcie i zrozumienie. Emerytom i rencistom dziękuję za wychowanie godnych następców, a cywilnym pracownikom za wkład w zapewnienie należytego funkcjonowania naszej komendy – dziękował komendant H. Kasiński życząc zdrowia, pomyślności oraz sukcesów zawodowych i osobistych.
 W imieniu mianowanych, odznaczonych i nagrodzonych przemówił Roman Grabara życząc, by prestiż policyjnego zawodu był podobny do prestiżu pałacu w Racocie. Podziękował też przełożonym za docenienie ich pracy.
 - Ze swej strony chcę podziękować zwłaszcza trzem osobom.

Henrykowi Kaczmarkowi, komendantowi powiatowemu policji w stanie spoczynku, że uwierzył we mnie i mogłem się zrealizować na stanowisku naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego. To dzięki niemu mogłem społeczeństwu powiatu dawać siebie pełnymi garściami. Józefowi Lorychowi, dyrektorowi Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie, że nigdy nie odmówił pomocy i wspiera wszelkie inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wreszcie mojej żonie Dorocie, że wspierała mnie na drodze rozwoju zawodowego i dzielnie stawiała czoła trudnościom codziennego życia. Dziękuję też policjantom Sekcji Ruchu Drogowego, którzy wdrażali w życie moje pomysły – wyliczył podinspektor Grabara i zadedykował ten awans najmłodszemu synowi, za co otrzymał burzliwe oklaski i kwiaty.
 Na ręce komendanta Henryka Kasińskiego składano kwiaty, podziękowania i listy gratulacyjne. Wicewojewoda Błoszyk życzył satysfakcji ze służby, która jest jednocześnie misją i powołaniem, wymagającej stałej gotowości i hartu ducha.
 - Komendant Kasiński nieprzypadkowo otrzymał awans przed terminem. Komendant wojewódzki policji wystąpił do ministra spraw wewnętrznych, aby za bardzo dobre wyniki całej jednostki został awansowany na wyższy stopień – zdradził inspektor Borowicz życząc tyle powrotów ile wyjść do służby.

 Po południu w ogrodach racockiej Stadniny Koni rozpoczął się festyn dla policjantów i ich rodzin. Atrakcji nie brakowało. Był pokaz tresury psów policyjnych, przejażdżki bryczkami, zwiedzanie pałacu. W plenerze bawiono się do późnej nocy.

KARINA JANKOWSKA
GK nr 31/2005

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.64.235

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.