Magazyn koscian.net

2005-02-09 10:00:37

Mało lat, dużo promili

Pięciu gimnazjalistów kościańskiej „jedynki” ze szkolnej dyskoteki odbierali rodzice. Policja wykazała, że mieli po 0,6, 0,7 promila alkoholu.

W 2004 roku kościańska policja odnotowała 17 podchmielonych lub pijanych nastolatków. W 2003 roku - 38. Kampania społeczna ,,Twój sprzeciw ma znaczenie’’ odnosi  pozytywne rezultaty.
 
 Rekordzistka ubiegłego roku miała ponad dwa promile alkoholu i zaledwie 14 lat. Znaleziono ją nieprzytomną. Trafiła do szpitala.  W ubiegłym roku trzykrotnie złapano nastolatków na jeździe ,,pod wpływem’’  rowerem i jednego  do wytrzeźwienia zamknięto w policyjnej izbie zatrzymań. Złapani na gorącym uczynku są zwykle przestraszeni, ale zdarzają się i agresywni.

 - Powód? Ciekawość, zabawa - wyjaśnia straszy aspirant Maciej Matysiak,  pracownik zespołu do spraw nieletnich w kościańskiej komendzie policji. - Dziś młodzi nie piją wódki i właściwie nigdy nie sięgają po wino. Od trzech, czterech lat jest moda na picie piwa. Wylansowała ją telewizja. Najczęściej zatrzymujemy gimnazjalistów i najczęściej trafiają w nasze ręce ,,pod wpływem’’ tylko raz. Płacą za to i to sporo. Samo zatrzymanie, dmuchanie w balonik, potem wezwanie na policję i czasem sprawa w sądzie rodzinnym robią wrażenie. O sprawie zawiadamiamy szkołę i ta również wyciąga konsekwencje. Zwykle obniża im sprawowanie.

Pijani gimnazjaliści z Kościana raczyli się na szkolnej dyskotece piwem, które, jak zeznali na policji, kupił im ktoś dorosły.  Niektórzy podkręcili się jeszcze łykiem wódki. Dziwnie zachowujących się uczniów zauważyła jedna z nauczycielek. Zajęła się nimi Straż Miejska i wezwała policję. Dmuchanie w balonik, i okazało się, że mają po 0,6 i 0,7 promila alkoholu. Wezwano rodziców, powiadomiono szkołę. Byli to uczniowie trzeciej klasy gimnazjum. Szkolna zabawa miała miejsce dwudziestego stycznia w Kościańskim Domu Kultury.

Ósmego października ub. r.  Straż  Miejska zatrzymała szesnastolatka pod kinem w Kościanie. ,,Wyskoczył’’ na piwo w czasie przerwy między lekcjami. Był to uczeń pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego.

 - Twierdził, że zawsze sobie tam przychodzi na piwo, i że w czasie wakacji pił je tam codziennie. Kupił je w jednym ze sklepów przy ulicy Wrocławskiej. Zajęła się nim policja - wyjaśnia Maciej Szymczak, komendant Straży Miejskiej w Kościanie.

Alkomat  nie wykazał ani odrobiny alkoholu w wydychanym powietrzu nastolatka.  Badanie przeprowadzono jednak kilkadziesiąt minut  po zatrzymaniu. Wezwano rodziców, zawiadomiono szkołę... Sąd umorzył sprawę przeciwko sprzedawcy piwa.   - Szesnastolatek był wyjątkowo wyrośnięty, sam bym się pomylił - mówi Matysiak. - Warto przypomnieć, że jeśli sprzedawca nie jest pewny wieku kupującego alkohol, ma prawo go wylegitymować. Sam byłem świadkiem takiej akcji w jednym z kościańskich sklepów. Kampania społeczna odnosi skutki. Naprawdę. Sprzedawcy najczęściej odmawiają nastolatkom sprzedaży alkoholu.  Niestety, młodzi i z tym sobie poradzili. Za piwo proszą o kupno alkoholu kogoś dorosłego. Zwykle jest to nieznajomy.  Trudno go odnaleźć i trudno postawić mu  jakikolwiek zarzut poza moralnym. Paragraf o rozpijaniu nieletnich tej sytuacji nie ujmuje. Ale i w tym wypadku twój sprzeciw  ma znaczenie.

Z siedemnastu nastolatków złapanych w ubiegłym roku na byciu pod wpływem alkoholu dwoje to dziewczęta. W 2003 (na trzydzieścioro ośmioro) zatrzymano cztery podchmielone dziewczyny, a w 2002 (na siedemnaścioro) - cztery. Jeśli nieletni prowadził „pod wpływem” rower bądź inny pojazd sprawa zwykle trafia do sądy rodzinnego do wydziału spraw nieletnich. Ten może objąć nieletniego kontrolą kuratora i zakazać prowadzenia pojazdów mechanicznych do 21 roku życia. Marzenia o szybkim prawie jazdy trzeba wówczas odłożyć na później.

Warto przypomnieć, że jazda przy 0,4 promilach alkoholu jest przestępstwem, a siedemnastolatek odpowiada już przed sądem dla dorosłych.  Jeśli badanie wykaże ponad 0,5 promila alkoholu, policja ma prawo zatrzymać nieletniego w izbie zatrzymań. Na ogół robi to w sytuacji, gdy rodzice nie chcą lub nie mogą odebrać podchmielonego potomka, albo gdy nie można się z nimi skontaktować. W 2003 roku trzeźwiało w komendzie dwoje małolatów, a w 2004 jeden.

- Myślę, że za kilka lat będzie moda na nie picie i nie branie, tak jak teraz jest moda na nie palenie - ocenia Matysiak. Tymczasem, jak wskazuje, większym niż alkohol i narkotyki problemem jest rosnąca wśród młodych agresja. Policja coraz częściej interweniuje w szkołach. Agresywne są już dzieci w piątej klasie szkoły podstawowej.  (Al)
 
Szanowni sprzedawcy, właściciele sklepów!
 
W pracy spotykacie nastolatków, którzy chcieliby kupić w Waszym sklepie, pubie, dyskotece napoje alkoholowe, mimo iż jest to niezgodne z prawem. Rozumiemy, że taka sytuacja jest dla Was trudna. Odmawiając sprzedaży alkoholu nieletnim, możecie czuć się trochę niepewnie. Pamiętajcie jednak, iż Wasza zdecydowana postawa odmowna jest bardzo ważna.
 
Dlaczego?
 Picie alkoholu przez osoby nieletnie może spowodować wiele niebezpiecznych sytuacji: wypadki drogowe, utonięcia, konflikty z prawem, niechciane kontakty seksualne. Alkohol zwiększa również prawdopodobieństwo, że młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą przestępstwa.
Rozumowanie wielu dorosłych opiera się na fałszywych przesłankach:
·  „Jak ja mu nie sprzedam, to kupi alkohol u konkurencji”
·  „Jedno piwo mu nie zaszkodzi”
·  „To nie jest moje dziecko, moje nie pije alkoholu i jest bezpieczne”
W przypadku wątpliwości, co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy (Art. 15 ust. 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).
 Gdy odmawiasz sprzedaży alkoholu nieletnim:
·  Jesteś w zgodzie z prawem. Nie ryzykujesz utraty zezwolenia i kary grzywny
·  Dajesz dowód odpowiedzialności za siebie i innych
·  Zapobiegasz negatywnym następstwom spożycia alkoholu przez osoby nieletnie

Odmowa powinna być stanowcza, ale uprzejma. W kontaktach z nastolatkiem najlepiej sprawdza się spokojne powtarzanie krótkiego i zrozumiałego komunikatu. Może to wyglądać tak: „Nie mogę sprzedać Ci alkoholu bez upewnienia się, że masz 18 lat. Proszę o okazanie dokumentu stwierdzającego Twój wiek”

Odmowa sprzedaży alkoholu nieletnim powinna być jednoznaczna i może zawierać jeden z poniższych argumentów:
·  Nie sprzedam ci alkoholu, bo jesteś niepełnoletni
·  Nie sprzedam ci alkoholu, bo prawo zabrania sprzedaży nieletnim
·  Nie sprzedam ci alkoholu, bo sklep / lokal / może stracić zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Co zrobić z agresywnym klientem?
·  Staraj się nie ulegać jego perswazjom i złości
·  Nie daj się wyprowadzić z równowagi
·  Poproś o pomoc kierownika sklepu lub innego współpracownika
·  Jeżeli sprawa będzie tego wymagała - wezwij policję lub straż miejską.

GK nr 6/2005
Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.119.28.237

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.