Edukacja

13 listopada 2019

Literackie nagrody

Rozstrzygnięto 30. edycję konkursu literackiego ,,Młodych Piór’’, ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kościanie.

By upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczestnicy pisali prace na temat ,,A więc wojna!’’. Podczas sobotniej uroczystości ogłoszono wyniki, wręczono nagrody laureatom, a także podsumowano biblioteczny cykl ,,Dziedzictwo mojego miasta’’

- Pierwszy konkurs odbył się w 1988 roku z okazji II Dni Kościana. Zmieniały się tematy konkursów, rodzaje literackie, jurorzy i uczestnicy, którzy zmagali się ze słowem pisanym, nie zmieniły się nasze intencje - chcieliśmy, aby tematyka była związana z naszą Małą Ojczyzną, Kościanem i regionem – podkreśliła Joanna Markiewicz, kierownik bibliotecznego Oddziału dla Dzieci.

Zanim ogłoszono wyniki, licznie zgromadzeni w bibliotece uczniowie, rodzice i nauczyciele wysłuchali prelekcji Tomasza Woźniaka, historyka związanego z IPN, który opowiedział o pierwszych dniach wojny 1939 r. na Ziemi Kościańskiej. Klaudia Przewoźniak i Hugo Zborowski, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, recytowali wiersz Zbigniewa Herberta ,,Pan od przyrody’’, a Alicja Kowalska z Państwowej Szkoły Muzycznej zagrała na flecie z akompaniamentem Katarzyny Wojtkowiak.

- Trudno nam zrozumieć i pojąć bestialskie zachowania ludzi w czasie okupacji, czy bohaterstwo walczących, którzy nie poddawali się, potrafili walczyć do upadłego za swoje idee. Pokolenie wojenne może wiele nas nauczyć. Taką bolesną lekcję przeszłości doskonale oddało wielu uczestników konkursu w swoich pracach – oceniła Agata Przewoźniak, przewodnicząca komisji konkursowej, a jej członek Leszek Kędzierski dodał: - W pracach pojawiają się realia II wojny światowej, nadzieja na przyszłość, niezgoda na terror, troska o najbliższych, różne formy walki i oporu, a ich bohaterowie nie są obojętni na zło.

Na tegoroczny konkurs wpłynęły 33 prace. W kategorii klas V-VI pierwszą nagrodę przyznano Agacie Tęczy, drugą Maciejowi Cisełowi, a trzecią Albertowi Nowakowi (wszyscy z SP4 Kościan). Wyróżnienia otrzymali: Martyna Korzeniewska z SP w Czaczu, Inga Pawlak z SP w Starych Oborzyskach i Aleksandra Adamczak z SP w Racocie. W kategorii klas VII-VIII nagrodzono: Dagmarę Sajewską z SP4 Kościan (I miejsce), Alana Kunza z SP w Starych Oborzyskach (II miejsce), Jana Kaczmarka z SP w Czempiniu (III miejsce), Adama Majorka z SP4 Kościan, Natalię Szuster z SP3 Kościan, Karola Cieślaka z SP4 Kościan, Annę Szymczak z SP1 Kościan i Zofię Piotrowicz z SP w Czempiniu (wyróżnienia).

Nagrody laureatom wręczyli: Iwona Bereszyńska – przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego, burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz, Dawid Olejniczak – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kościana.

O historii Kościana i jego zabytkach rozmawiali uczestnicy bibliotecznego cyklu zajęć pt. ,,Dziedzictwo mojego miasta’’, którego celem jest edukacja regionalna. To już piąty rok realizacji tego autorskiego projektu Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie. Jest on skierowany do uczniów klas I-IV i ma ich zainteresować miejscową historią i zabytkami, wzbudzić szacunek do dorobku przeszłych pokoleń, poszerzać wiedzę o kulturze i sztuce regionu. Wszystko po to, by udowodnić, że historia wcale nie jest nudna i warto odkrywać zagadki przeszłości. W tegorocznych zajęciach uczestniczyło ośmiu uczniów z kl. III c z kościańskiej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mariana Koszewskiego wraz z wychowawczynią Ingą Kasprzak: Agata Czarnopyska, Leon Gronostaj, Sawa Kunc, Dagmara Marciniak, Tymoteusz Pawlicki, Igor Stachowiak, Tomasz Szwajerek i Oliwia Włodarska. Zajęcia były pozalekcyjne. Odbyło się siedem spotkań. Prowadziła je bibliotekarka Justyna Gęślak, a Łukasz Urbaniak z Muzeum Regionalnego w Kościanie zabrał trzecioklasistów w podróż szlakiem pamięci ofiar II wojny. (kar)

Już głosowałeś!

Komentarze (1)

w dniu 14-11-2019 23:47:59 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Albercie, gratuluje! Mozesz byc dumny z siebie. Ciesze sie, ze moglam Cie poznac i dowiedziec sie dzieki Tobie tylu ciekawostek o Titanicu oraz o Twoim krewnym - prof astronomii. Pozdrawiam i czekam na Twoje kolejne sukcesy. R

Albercie, gratuluje! Mozesz byc dumny z siebie. Ciesze sie, ze moglam Cie poznac i dowiedziec sie dzieki Tobie tylu ciekawostek o Titanicu oraz o Twoim krewnym - prof astronomii. Pozdrawiam i czekam na Twoje kolejne sukcesy. R

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.88.227

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.