Magazyn koscian.net

18 Cze 2019

Laureaci nagród „Wiadomości Kościańskich”

Po raz dwudziesty dziewiąty redakcja ,,Wiadomości Kościańskich’’ ogłosiła laureatów swojej dorocznej nagrody ,,Za nieprzeciętność’’. Statuetkę z brązu, obrazującą tytułową stronę ,,Wiadomości Kościańskich’’, przyznaje się za nieprzeciętne dokonania mające znaczący wpływ na życie społeczne, gospodarcze i kulturalne Ziemi Kościańskiej

Gwarantem wartości wyróżnień przyznawanych przez Redakcję ,,WK’’ jest grono ich laureatów. Wszystkich łączy jedna cecha: są nieprzeciętni w tym co robią, i każdy z nich odcisnął swoje pozytywne piętno w krajobrazie Ziemi Kościańskiej.

Antoni Szulc i Anna Hryniewicz-Szulc ze Śmigla - „Za promowanie kultury na różnych płaszczyznach”.
Antoni Szulc jest malarzem, ceramikiem, instruktorem plastyki i nauczycielem kilku pokoleń dzieci, młodzieży i dorosłych amatorów plastyki w śmigielskim Centrum Kultury. Przez wiele lat opiekował się miejscowymi wiatrakami, a w jednym z nich był gospodarzem galerii malarstwa. Organizator i zarazem uczestnik licznych plenerów malarskich. Jest pomysłodawcą utworzenia w 1989 roku miejsca kulturalnych spotkań w kaplicy poewangelickiej w Śmiglu, gdzie do 2015 roku miały miejsce cieszące się dużym powodzeniem kameralne koncerty muzyczne, spektakle teatralne oraz wernisaże malarstwa, rzeźby i fotografii.
Anna Hryniewicz-Szulc jest absolwentką toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika na Wydziale Sztuk Pięknych. Od 2008 roku kieruje Warsztatami Terapii Zajęciowej w Kościanie, pracując z osobami niepełnosprawnymi. Swoje prace malarskie wykonuje w różnych technikach, a w jej twórczości charakterystyczne są obrazy olejne w ciepłych barwach, z tajemniczym światłem. Jest specjalistką w malowaniu akwarelą na jedwabiu w technice własnej tzw. „collage jedwabne”. Zajmuje się też batikiem, ceramiką i dekoracjami malarskimi na meblach. Jest autorką wielu własnych malarskich wystaw w kraju i za granicą. O jej twórczości nakręcono film emitowany przez telewizję TVN-Style.

Marek Chwistek ze Wschowy – „Za obiektyw”.
Z wykształcenia leśnik i kulturoznawca. Przez wiele lat był kustoszem XVII-wiecznego cmentarza, przekształconego w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, a jego zasługą jest realizacja szeregu inicjatyw rewaloryzacyjnych, ratujących ten unikalny obiekt przed postępującą degradacją i, co równie istotne, popularyzacja jego historyczno-kulturowych wartości. Fotografia jest jego pasją od czasów studenckich, a od kilkunastu lat fotografuje profesjonalnie. Najchętniej przyrodę, ale nie unika fotoreportażu czy portretowania. W dorobku ma wiele wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Jest autorem ponad 20 albumów, m.in.: „Falując na wietrze”, „Kalisz Miasto Europy”, „Kraina miedzi”, „Wrocław. Miasto starej i nowej Europy”, „Przemęcki Park Krajobrazowy” czy „Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego”. W twórczości towarzyszy mu nieustający zachwyt nad tym, co odkrył w dzieciństwie – nad pięknem sztuki i przyrody, ale także ludzi, którzy po tej przyrodzie się kręcą i różne sztuki wyczyniają.

Romuald Pawlik i Teresa Pawlik z Kościana - „Za przedsiębiorczość”.
Właściciele spółki FOLPLAST, założonej w 1990 roku przez Ryszarda Pawlika i Romualda Pawlika. Z niewielkiej rodzinnej firmy przeobraziła się w prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, zatrudniające dziś ponad 200 osób, i sprzedające 40 procent swojej produkcji na zagranicznych rynkach. FOLPLAST Sp. z o.o. Spółka Komandytowa korzysta z szerokiej gamy przetwarzanych surowców, które pozwalają na produkcję najwyższej jakości opakowań. W asortymencie firmy są opakowania używane do produkcji materiałów budowlanych (wiodący producent w Polsce), ale też opakowania spożywcze i do higieny osobistej. Spółka w ostatnich sześciu latach zrealizowała kilka projektów unijnych, pozwalających na produkcję folii na nowoczesnych, wielowarstwowych liniach wytłaczarkowych, a ambicją właścicieli jest przynależność do wąskiego grona liderów branży. Nieustanie więc modernizują systemy produkcyjne i poszukują innowacyjnych rozwiązań. FOLPLAST był dwukrotnie wyróżniany nagrodą branżową Polimer Prosperity dla czołowych przedsiębiorstw branży tworzyw sztucznych w Polsce. Spółka plasuje się na wysokich miejscach w rankingu Pulsu Biznesu i Forbesa. Firma wspiera lokalne inicjatywy społeczno-kulturalne, a od wielu lat jest sponsorem klubu Piłki Ręcznej MKS Tęcza Kościan.

Jan Ludwiczak z Olszy k. Śremu - „Za całokształt poczynań biznesowych i sponsorskich”.
Rodowity kościaniak, po renomowanym Technikum Rolnictwa w Grzybnie, który całe swoje zawodowe życie związał z rolnictwem. Przez kilkanaście lat prezesował Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Gierłachowie. Natomiast od 30 już lat jest prezesem Agro-Handlu w Mościszkach, spółki uchodzącej dziś za potentata na rynku mięsnym. Firma jest producentem smacznych wyrobów mięsnych wielokrotnie nagradzanych na licznych targach branżowych w kraju i za granicą. Oprócz wielu nagród i tytułów jakimi wyróżniono rozwijającą się wciąż spółkę (np. Złoty Certyfikat Solidna Firma, Lider Jakości Żywności…) jej prezes jest posiadaczem m.in. Kryształowej Piramidy za Menadżera Roku i Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu. Znany jest również z licznych poczynań sponsorskich na niwie sportowej i społecznej. Jako działacz i darczyńca przez wiele lat był społecznym prezesem Fundacji Pomocna Dłoń. Sponsorował wielu żużlowców, a przez 10 lat był strategicznym sponsorem piłkarskiego Klubu Obra Agro-Handel Kościan, który do dziś finansowo wspomaga. Znaczące kwoty łoży też na Klub Jeździecki Agro-Handel, którego jest twórcą i właścicielem, a który od kilkunastu już lat w rankingach Polskiego Związku Jeździeckiego jest najlepszym Klubem w Polsce.
W 2003 roku powołał i jest prezesem Fundacji Orła Białego, której celem jest krzewienie idei przedsiębiorczości, wspomaganie lokalnych inicjatyw społecznych, kulturalnych i sportowych, promowanie firm oraz ludzi biznesu, kultury, sportu i lokalnego samorządu. Każdego roku na cele charytatywne przeznacza kilkaset tysięcy tys. złotych.

Ponadto po raz XXV redakcja „WK” przyznała wyróżnienie za działalność samorządową „Dobry Gospodarz”. Tym jubileuszowym laureatem został Maciej Kasprzak, były wiceburmistrz Kościana.
Z urodzenia Poznaniak, z zamieszkania Leszczyniak, z serca Kościaniak. Absolwent administracji Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2007-2019, jako Zastępca Burmistrza Miasta Kościana, odpowiadał m.in.: za pozyskiwanie środków finansowych, strategię rozwoju miasta, ochronę środowiska, gospodarkę terenami zielonymi, promocję miasta i turystyki. Był także odpowiedzialny za kontakty z mediami, przygotowanie imprez kulturalnych i edukacyjnych oraz reprezentację miasta. Trudno wyliczyć wszystkie pomysły i przedsięwzięcia oraz inwestycje, w które się zaangażował i z sukcesem zrealizował. Na przykład zabytkowa kościańska wieża ciśnień przez wiele lat niszczała niezagospodarowana. Przywrócona do życia, dzięki przebudowie, stała się architektoniczną perełką. Znajduje się tam teraz obserwatorium astronomiczne i jedna z najwyższych w Polsce, wewnętrzna ścianka wspinaczkowa oraz wystawa poświęcona historii wodociągów. Sercem projektu była przebudowa zabytkowego dachu w sposób umożliwiający jego obrót dokoła własnej osi. Jest to rozwiązanie prototypowe, wieża została pięknie oświetlona i często jest uwieczniana na fotografiach w pocztówkach i kalendarzach. Za realizację tego projektu Kościan otrzymał prestiżowe nagrody. Jako jedyny obiekt z Wielkopolski w 2015 r. wyróżniony został w Konkursie Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, został finalistą konkursu „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Unii Europejskiej”, a Narodowy Instytut Dziedzictwa umieścił go wśród dobrych praktyk. Dużo serca włożył też w rewitalizację Parku Miejskiego im Kajetana Morawskiego. Pracom tym towarzyszyła przebudowa pobliskiego Kościańskiego Kanału Obry oraz budowa jazu łączącego park z terenami gminnymi. Także to przedsięwzięcie, podobnie jak poprzednie, sfinansowane z pozyskanych dotacji również zostało finalistą konkursu „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Unii Europejskiej”. Podobnych sukcesów ma laureat więcej, że wymieńmy tylko przebudowę kościańskiego bulwaru, obejmującą też modernizację kanału Obry i Ulgi, czy techniczne zaplecze dla turystyki kajakowej oraz coroczną Grę Miejską „Kryptonim Wolność”, organizowaną ku pamięci Powstania Wielkopolskiego. (TM)

Już głosowałeś!

Komentarze (2)

w dniu 26-06-2019 08:55:19 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Pamietamy o wyroznieniu Komorowskiego i...do dzis nie wiadomo za co

Pamietamy o wyroznieniu Komorowskiego i...do dzis nie wiadomo za co

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.138.124.143

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.