Magazyn koscian.net

2006-10-04 10:23:52

Kościański ,,Master Plan’’

Pięć dni (25-29 września) spędzili w Kościanie Huub Droogh i Miriam Heijdra, przedstawiciele holenderskiej firmy urbanistycznej RDH

Ich wizyta związana była z pracami nad strategią zagospodarowania przestrzennego Kościana. Holendrzy rozmawiali także z samorządowcami miast i gmin powiatu kościańskiego o współpracy w tworzeniu spójnego projektu rozwoju powiatu, a na konsultacjach społecznych spotkali się z mieszkańcami i przedsiębiorcami.

 Prace nad projektem rozpoczęto we współpracy z RDH na początku 2006 r. Warsztaty poprzedziły spotkania robocze. Podpisany został też list intencyjny. Celem warsztatów planistycznych jest stworzenie opartego na współpracy oraz aktywnym udziale Kościana i wszystkich gmin powiatu kościańskiego ,,Międzygminnego, strategicznego planu rozwoju przestrzennego i gospodarczego Ziemi Kościańskiej’’ zwanego w skrócie ,,Master Planem’’. W efekcie ma powstać plan strategiczny konkretnych projektów, które będą mogły uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych. Plan ma dostarczać nowych bodźców ekonomicznych, pobudzić aktywność gospodarczą społeczności Ziemi Kościańskiej, określać wizję i kierunki rozwoju oraz funkcje, jakie miasto i gminy chcą w przyszłości pełnić w regionie, być rekomendacją współpracy samorządów oraz ich terenów dla przyszłych inwestorów i czytelnym sygnałem o preferowanych w rejonie inwestycjach, zwiększyć konkurencyjność naszego regionu i szansę na pozyskanie zewnętrznych środków finansowych. Miasto pełni rolę koordynatora projektu, do którego mogą włączyć się gminy powiatu. 

 W ciągu minionego tygodnia Holendrzy spotkali się z władzami samorządowymi wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu kościańskiego. Rozmawiali o szczegółach współpracy, która ma dotyczyć: terenów inwestycyjnych, rozwoju gospodarczego, rozwoju socjalno-społecznego, turystyki i rekreacji, rolnictwa oraz edukacji. Przedstawiono też założenia i cel prac nad planem. Realizacja projektu ma nastąpić w 2008 r.

Ciche konsultacje
 Odbyły się też konsultacje społeczne, podczas których urbaniści z RDH przedstawili plany zagospodarowania przestrzennego Kościana i powiatu kościańskiego. W poniedziałek w Kolegium UAM zasiadła spora grupa mieszkańców miasta, radnych i przedstawicieli rad osiedli. Na spotkanie przybyli także burmistrz Czempinia Dorota Lew i wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba.

 - Codziennie doświadczamy tego, że świat staje się mniejszy i rozwija się coraz szybciej. Dlatego musimy się zastanowić jak zagospodarować tereny w mieście i wokół niego, bo rozwój gospodarczy jest bardzo ważny – argumentował Huub Droogh, który pracuje w RDH od 13 lat. Firma zakończyła właśnie wdrażanie podobnego projektu w Holandii. – Kościan to miasto z potencjałem do rozwijania się - podzielił się swoimi pierwszymi wrażeniami. – Jest miastem z bogatą historią i zabytkami, szpitalami, uniwersytetem, leży w regionie, który ma szansę na szybki rozwój i - co najważniejsze - ma kontakty z zagranicznymi gminami. Macie wspaniałe krajobrazy przypominające mi Francję. Oczywiście ma też negatywy: straszące opuszczone fabryki i bezrobocie. Wspólnie z wami postaramy się znaleźć rozwiązanie tych problemów.

 Urbaniści przedstawili też kilka pomysłów, które pozwolą miastu i regionowi na rozwój. Wspomniano m.in. o rozmowach z producentem biopaliw, rozwijaniu Kolegium UAM – otwarciu nowych kierunków kształcenia. Prezentacji holenderskich planistów wysłuchano z zainteresowaniem, lecz żaden z mieszkańców nie zadał ani jednego pytania.

 - Wierzę, że będziemy współpracować z gminami powiatu i pójdziemy dalej niż list intencyjny. Dla Kościana najważniejsze są miejsca pracy, które muszą zapewnić gminy, a my jako miasto – szeroko rozumiane usługi, służbę zdrowia i szkolnictwo. Przystąpmy wspólnie do wielkiej dyskusji o przyszłości. Jeśli tego nie zrobimy, wyprzedzą nas inni. Nie można nam tej szansy zmarnować! – przekonywał burmistrz Jerzy Bartkowiak.

 Bronisław Frąckowiak, przewodniczący Rady Miejskiej Kościana stwierdził, że radni jeszcze zbyt mało wiedzą o projekcie, lecz z pewnością go zaaprobują.

 - Wśród Holendrów mam wielu przyjaciół. Myślę, że ta przyjaźń przełoży się na wymierne efekty, więc jako radny deklaruję współpracę już w tej chwili – powiedział radny Zygmunt Pawłowski.

 - My Polacy nadal myślimy, że ktoś za nas coś zrobi. A tu urbaniści z Holandii oferują swą pomoc w realizacji pomysłów mieszkańców. Musicie odpowiedzieć sobie na pytanie o słabe i mocne strony regionu. Plusem Kościana jest położenie przy głównej trasie Poznań – Wrocław, a także to, że mieszkają tu przedsiębiorczy ludzie. Wielkopolska to turystyczne Eldorado, na którym powinniśmy zacząć zbijać majątek - wyliczał wojewoda Tadeusz Dziuba zachęcając kościaniaków do dialogu, a władzom miasta i powiatu gratulując pomysłu ściągnięcia urbanistów z Holandii.

 We wtorek z urbanistami spotkali się kościańscy przedsiębiorcy, kupcy i rzemieślnicy. Konsultacje trwały dwie godziny. Po wysłuchaniu i obejrzeniu prezentacji multimedialnej posypał się grad pytań. Kościaniaków interesowały holenderskie rozwiązania w zakresie gospodarowania ściekami i odpadami, zabezpieczania przed hałasem domów znajdujących się przy liniach kolejowych, a także plany połączenia miasta Kościana i gminy Kościan.

 - Sądzę, że nie jest to potrzebne. W granicach miasta jest sporo terenów, które można wykorzystać pod inwestycje, na przykład po Cukrowni. Postaramy się, by Kościan był tak ładny, że w przyszłości gmina sama poprosi o dołączenie – stwierdził pół żartem Huub Droogh.
 Ponadto pytano o pomysły na przyciągnięcie inwestorów i przemysłu, stworzenie warunków dla rozwoju początkujących firm, możliwościach stworzenia w wieży ciśnień galerii lub kawiarni.

Konferencja na podsumowanie
 
Wizytę holenderskich urbanistów podsumowano w czwartek na konferencji prasowej. Oprócz przedstawicieli RDH wziął w niej udział burmistrz Nederlek Kees Veerhoek, zaproszono też młodzież szkolną.

 - Gminy otrzymały już dokumenty o współpracy. Kilka od razu wyraziło zgodę na przystąpienie do projektu, część woli poczekać na wybory samorządowe i potem dadzą odpowiedź. Ostateczne decyzje podejmą rady – poinformował Huub Droogh nie kryjąc zadowolenia z przeprowadzonych rozmów.

 Ten innowacyjny projekt już teraz wzbudza duże zainteresowanie samorządów. Jak poinformował burmistrz Bartkowiak projektem zainteresowani są także burmistrzowie Grodziska Wielkopolskiego i gminy Brodnica.

 Holendrzy ponownie przyjadą do Kościana na początku przyszłego roku, by kontynuować prace nad projektem. Planowany jest też wyjazd kilkudziesięcioosobowej grupy kościaniaków do Holandii. Szczegółów nie chciano zdradzić, poinformowano jedynie, że w Kolegium UAM wyznaczone zostanie miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje pomysły. Burmistrz Jerzy Bartkowiak zdradził, że podjął już decyzję o podpisaniu umowy na realizację projektu. Na najbliższej sesji Rada Miejska będzie głosowała projekt uchwały w tej sprawie. Jednak pierwsze efekty tych działań będą widoczne za 5-7 lat.

 - Niezależnie od tego, kto będzie burmistrzem Kościana praca nad projektem będzie kontynuowana. Zabezpieczymy w budżecie środki na ten cel, by nikt tego nie wycofał. To nasz obowiązek – stwierdził burmistrz Bartkowiak.

KARINA JANKOWSKA


GK 40/2006

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.199.140

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.