Magazyn koscian.net

2003-04-23 10:21:33

Kościan mlekiem płynący

Obrzańska Spółdzielnia Mleczarska w Kościanie jest chyba jedną z niewielu kościańskich firm, która działa i rozwija się nieprzerwanie od blisko 120 lat.

Mleczarnia powstała w 1884 r. Na dobre imię kościańskiej spółdzielni pracują aż cztery zakłady: w Kościanie, Pyrzycach, Brzegu i Śmiglu. Zatrudnionych jest w nich ponad 400 osób. W ubiegłym roku uruchomiono także Zakład Handlu i Transportu, w którym pracę znalazło kilkadziesiąt osób. Działa pięć sklepów firmowych: dwa w Kościanie, dwa w Brzegu Głogowskim i jeden w Pyrzycach. W asortymencie zakładu są: mleka spożywcze, śmietany i śmietanki, masło, sery twarde, smażone i topione, serki homogenizowane, napoje mleczne (kefiry, jogurty, maślanki), desery mleczne i twarogi.
 
 ROŚNIE ZAKŁAD
 Kościańska spółdzielnia zaczynała od produkcji mleka w butelkach, masła i kazeiny. Dziś jest jedną z większych przetwórni mleka w Polsce. W ciągu ostatnich kilku lat spółdzielnia przejęła także zakłady produkcyjne w Pyrzycach, Brzegu i Śmiglu. W ubiegłym roku przy ul. Składowej w Kościanie otwarto Zakład Handlu i Transportu Obrzańskiej Spółdzielni Mleczarskiej. Do użytku oddano 800-metrowy magazyn chłodniczy. Obiekt powstawał w dwóch etapach. Najpierw przejęto część terenu od Spółdzielni Usług Transportowych, a w 2000 r. dwa magazynyy od wytwórni Reemtsma Polska S.A. Na 2-hektarowym obszarze znajduje się baza transportowa, magazyny, warsztaty, stacja paliw oraz dział handlowy. W przyszłości powstanie tu hala produkcyjna. Budowa nowego magazynu trwała zaledwie pięć miesięcy i finansowana była przez mleczarnię, przy udziale dopłat od kredytu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do odremontowania został jeszcze jeden budynek, w którym powstanie zaplecze magazynu produktów trwałych, przechowywanych w temperaturze 25 stopni. Utworzono pięć dodatkowych miejsc pracy.
 - To kolejny krok ku poprawie jakości naszych produktów, w sposobie ich przechowywania i zachowania łańcucha produkcyjnego. Nie mamy się czego wstydzić! - podkreśla prezes Henryk Bendziński
 .
 IDZIEMY DUŻYMI KROKAMI NAPRZÓD
 Produkty mleczarskie (mleko UHT, śmietanki i śmietany) z Kościana można kupić już w całej Polsce. Codziennie z kościańskiej mleczarni do sklepów w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, czy Zielonej Górze dostarczane są kefiry, jogurty, sery.
 - Choć nie stać nas na to, by być z całą gamą produktów we wszystkich częściach kraju, mamy mocną pozycję na polskim rynku - mówi z dumą prezes Bendziński. - Póki co, nie mamy uprawnień eksportowych do Unii, jednak w bieżącym roku chcemy uzyskać wszystkie te uprawnienia dla zakładów w Kościanie i Pyrzycach.
 W planach jest eksportowanie wyrobów produkowanych we wszystkich zakładach kościańskiej OSM. Jednak jak podkreśla prezes Bendziński wymaga to nakładów finansowych, dlatego uprawnienia uzyskuje się kolejno.
 - Od dwóch lat przygotowujemy się do wprowadzenia produkcji zgodnej z wymogami HACCP, lecz nie jest to taka prosta sprawa. Zakład wymaga modernizacji, bowiem budynki pamiętają jeszcze lata przedwojenne, a w nowych systemach produkcji drogi poszczególnych działów nie mogą się krzyżować - zdradza prezes. - Idziemy dużymi krokami naprzód!
 Kościańska mleczarnia wyposażona jest w najnowocześniejsze linie produkcyjne. Proces technologiczny sterowany jest komputerowo i praktycznie cała produkcja odbywa się w obiegu zamkniętym. Jednak człowiek jest najważniejszy i jak podkreśla H. Bendziński, atutem spółdzielni jest dobra, utożsamiająca się z firmą załoga.
 - Jesteśmy rzetelną firmą, produkujemy mleko i jego przetwory wysokiej jakości, mamy dobrze wyposażone zakłady i ludzi, którzy pracują na dobre imię spółdzielni - wylicza Bendziński.
 Największym problemem firmy jest brak powierzchni produkcyjnej. Stąd też poszukiwania nowych pomieszczeń i przejmowanie podupadających firm.
 - Eksperci z branży mleczarskiej, którzy nas odwiedzają, podkreślają, że na tak skromne warunki pracy produkujemy bardzo dużo różnych i to dobrych wyrobów - mówi.
 Na montaż czeka nowoczesna linia produkcyjna do wyrobu soków, mleka, gęstych produktów (jedyna w Polsce!), dzięki której będzie możliwe poszerzenie asortymentu, o m.in. gotowe posiłki.
 - Planowaliśmy, że ta uniwersalna linia stanie w przejmowanym zakładzie Poznaniu lub w Pyrzycach po zdemontowaniu innej linii - zdradza prezes. - Nie możemy ograniczać się wyłącznie do produkcji mleczarskiej, bowiem mleko nie jest dochodowe, choć jest wyrobem pierwszej potrzeby.
 W marcu Obrzańska Spółdzielnia Produkcyjna weźmie udział w targach catheringowych, które odbędą się w Warszawie i zaprezentuje na nich nowe produkty.
 Ubiegłoroczna produkcja wzrosła o 20% w stosunku do roku 2000. W 2001 r. przerobiono ponad osiemdziesiąt milionów litrów mleka, w tym planuje się nawet wzrost o kolejne 10 milionów.
 - Rozwój jest najważniejszą rzeczą, bo tylko dzięki temu możemy funkcjonować i zarabiać - podkreśla prezes.
 Firma wykorzystuje do komunikacji wewnętrznej sieć internetową, dzięki czemu przepływ informacji między oddalonymi od siebie o kilkadziesiąt kilometrów oddziałami jest bardzo szybki.
 
 DĘBIEC NIE CHCE DO KOŚCIANA
 Negocjacje z Poznańską Spółdzielnią Mleczarską Dębiec rozpoczęto w październiku 2001 r. PSM do niedawna była największym producentem przetworów mlecznych w byłym województwie poznańskim. Pod koniec lutego br. pomimo zaproszenia przez Radę Nadzorczą PSM Dębiec załoga nie dopuściła do spotkania z Henrykiem Bendzińskim, prezesem OSM Kościan. Prezes Bendziński stwierdził, że to bardzo trudny temat.
 - Poznańska spółdzielnia jest bardzo zadłużona. Zarząd, rada nadzorcza i rolnicy są za przyłączeniem do Kościana, a prezes i załoga skłania się ku firmie Rolmlecz z Radomia - skomentował Henryk Bendziński. - Pracownicy zachowali się wobec mnie bardzo nieładnie, szkoda mi ich, ale nie wiedzą co czynią. Najbardziej żałuję rolników, choć przyznać muszę, że część z nich przeszła do naszej spółdzielni.
 Andrzeja Soniło, prezesa PSM Dębiec odwołano.
 - Jak bankrut może rządać czegokolwiek? - zastanawia się prezes Bendziński.
 Najprawdopodobniej już wkrótce Zarząd OSM podejmie decyzję o budowie nowego zakładu przy ul.Składowej.
 
 NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
 - Przywiązujemy dużo uwagi do image naszej firmy. Znak towarowy jest znany i charakterystyczny - stwierdza prezes.
 W tegorocznej regionalnej akcji konkursowej Obrzańska Spółdzielnia Mleczarska w Kościanie została wyróżniona Znakiem Towarowym ,,WIELKOPOLSKA JAKOŚĆ’’. Nagrodę przyznano za promocję zdrowego żywienia na bazie jakości produkowanych przetworów mleczarskich, potwierdzając tym samym spełnienie wymagań i kryteriów Lidera Jakości. Certyfikaty ,,WIELKOPOLSKA JAKOŚĆ’’ przyznawane są przez Regionalny Komitet Jakości Unii Wielkopolan. OSM ma także na koncie statuetkę Hita, Hipolita i dwa puchary ministra rolnictwa za wysoką jakość wyrobów.
 
 KARINA JANKOWSKA
 
 Z ostatniej chwili:
 Jak się nieoficjalnie dowiadujemy Rolmlecz z Radomia stracił zainteresowanie Poznańską Spółdzielnią Mleczarską Dębiec.

Gazeta Kościańska nr 162 z 20 marca 2002 roku

Już głosowałeś!

Komentarze (1)

w dniu 03-12-2008 14:46:08 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

są bezkonkurencyjni; nie tylko cenowo

są bezkonkurencyjni; nie tylko cenowo

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 52.15.231.106

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.