Magazyn koscian.net

11 stycznia 2011

Integracja zdała egzamin

Pół roku temu wysiłkiem samorządów, straży pożarnej i szpitala otwarto w Kościanie nowoczesne Zintegrowane Stanowisko Dyspozytorskie obsługujące telefony alarmowe 112, 998 i 999. W jednym pomieszczeniu pracują dyspozytorzy straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Sprawdziliśmy jak system się sprawuje i kiedy wojewoda zamierza go osłabić odbierając Kościanowi dyspozytorów pogotowia


     Gdy latem uroczyście otwierano stanowisko dyspozytorskie pozytywne nastroje samorządowców powiatu kościańskiego ostudził Wojewoda Wielkopolski, który ogłosił reformę systemu ratownictwa medycznego. Zakładała ona, że od pierwszego stycznia 2011 roku stu czternastoma karetkami w Wielkopolsce zarządzać miało tylko pięciu dyspozytorów. Oznacza to, że z nowego stanowiska dyspozytorskiego w Kościanie zniknąć miał dyspozytor pogotowia. I choć znający administracyjne realia samorządowcy nie wierzyli w możliwość stworzenia nowego systemu w sześć miesięcy, to niesmak tych, którzy wydali setki tysięcy złotych na poprawę bezpieczeństwa w powiecie kościańskim pozostał.

    Administracja rządowa nie zdążyła przygotować reformy i przesunęła jej wprowadzenie na 1 lipca br. Do tego czasu Zintegrowane Stanowisko Dyspozytorskie w Kościanie działać będzie jak dotychczas. A jak działa i czy rzeczywiście podniosło sprawność służb ratowniczych sprawdziliśmy w ostatnich dniach 2010 roku.

Jak to działa?

    Przygotowania do uruchomienia Zintegrowanego Stanowiska Dyspozytorskiego w siedzibie Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie rozpoczęto w 2007 roku. Zamontowano wówczas agregat prądotwórczy dużej mocy zapewniający straży niezależne zasilanie. W kolejnych latach wyremontowano pomieszczania, a na końcu zmodernizowano sieć teleinformatyczną. Kilkanaście urządzeń, które obsługiwał dyspozytor straży pożarnej zastąpiono jednym.

    - Nowoczesna konsola z dotykowym ekranem spełnia jednocześnie rolę aparatu telefonicznego, radiotelefonu, książki telefonicznej, rejestratora rozmów  oraz umożliwia selektywne alarmowanie. Poprzez jedno kliknięcie możliwe jest włączenie syreny w dowolnej z jedenastu strażnic Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie powiatu. Dyspozytor może prawie jednocześnie wykonywać kilka czynności, do których potrzebował wcześniej kilku oddzielnych urządzeń – wyjaśnia bryg. Andrzej Ziegler, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. - Bliskie sąsiedztwo dyspozytorów pogotowia ratunkowego i straży pożarnej sprawia, że informacje przekazywane są bardzo szybko.

    Zintegrowane Stanowisko Dyspozytorskie przyjmuje zgłoszenia z numerów 998, 999 i 112. Rozmowę telefoniczną dyspozytorzy mogą przełączyć do dowolnego abonenta w kraju. Każdy numer osoby dzwoniącej jest rejestrowany (także te zastrzeżone) i dyspozytor jednym kliknięciem może ponownie połączyć się z osobą zgłaszającą zdarzenie. Konsola umożliwia także prowadzenie telekonferencji, w której uczestniczyć może kilka osób. W każdej chwili można nawiązać łączność z tłumaczem z komendy wojewódzkiej, który pomoże w rozmowie z obcokrajowcem. Równie szybko uzyskuje się połączenie z policją. Całość pracy stanowiska podlega automatycznej rejestracji.

Mniej pomyłek i szybciej


    Trudno uwierzyć, że pracę dyspozytorów usprawnił już taki drobiazg, jak wygłaszana przez automat informacja dokąd się dodzwoniliśmy i że rozmowa będzie rejestrowana. Usłyszymy ją dzwoniąc pod dowolny z trzech numerów alarmowych. Prawie całkowicie wyeliminowało to połączenia pomyłkowe. Wcześniej każdy telefon musiał być odebrany, a dyspozytor musiał wygłosić regulaminową formułkę.

    - W roku poprzedzającym uruchomienie stanowiska odebraliśmy około 60 tysięcy połączeń, z których aż 93 procent nie wymagało podjęcia działań ratowniczych. Dziś osoby, które omyłkowo wybrały numer rezygnują z połączenia zanim odbierzemy telefon - wyjaśnia Ziegler. 

    Najcenniejszą zaletą nowego systemu teleinformatycznego jest przyspieszenie reakcji służb ratunkowych.

    - Odsłuchajmy rozmowę z dnia, w którym oficjalne otwarto Zintegrowane Stanowisko Dyspozytorskie.  Świadek wypadku w Czempiniu dzwoni pod numer alarmowy. Opisuje zdarzenie i miejsce. W 11 sekundzie rozmowy słyszymy w słuchawce syrenę alarmową czempińskiej OSP, którą w trakcie przyjmowania informacji o wypadku uruchomiono jednym kliknięciem w kościańskim stanowisku dyspozytorskim. Często o powodzeniu akcji decydują minuty. Ten system pozwala nam szybciej rozpocząć działania – mówi zastępca komendanta kościańskiej PSP.

    Inny przykład: 15 sierpnia, na krajowej „piątce” samochód osobowy zderzył się z volkswagenem transporterem. Bus przewożący sześć osób przewrócił się na lewy bok. Reakcja służb jest błyskawiczna. Pracujący w jednym pomieszczeniu dyspozytorzy straży pożarnej i pogotowia ratunkowego równocześnie kierują na miejsce ratowników. Obie służby mają pełną informację o zdarzeniu i użytych środkach. Sześciu poszkodowanych trafia szybko do szpitala...

    Nowy system łączności okazał się jeszcze bardziej przydatny pięć dni później, gdy w wypadku w Śmiglu ciężko ranne zostały dwie dziewczynki. Dzięki dobrej koordynacji i łączności na miejsce szybko przybyło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

    - Przykładów skrócenia czasu reakcji i pełnej synchronizacji działań straży pożarnej i pogotowia ratunkowego mógłbym podać wiele. To dowód na to, że system działa sprawnie – dodaje Ziegler.

Wespół zespół


    Strażacy chwalą sobie techniczne nowinki i nową strukturę organizacyjną. Wcześniej samotnie pełnili długie dyżury. Dziś mogą w wolnej chwili porozmawiać z dyspozytorem pogotowia, który siedzi tuż obok. Dla ludzi z pogotowia zmiana była mniej komfortowa. Wcześniej pracowali w większych zespołach. Pogotowie działa przy szpitalnym oddziale ratunkowym. Dyspozytorzy mieli kontakt z zespołami karetek i personelem oddziału. Dziś do towarzystwa mają jednego strażaka.

    - Początki były trudne. Trzeba było opanować zupełnie nowy sprzęt i jakoś zadomowić się u strażaków – uśmiecha się Regina Szamańska, dyspozytor pogotowia.  – Przyjęto nas bardzo dobrze  i nikt nie narzeka ani na warunki, ani na atmosferę w pracy. Choć nie ukrywam, że czasem trochę nam tęskno do szpitala, w którym spędziło się kilkadziesiąt lat...

    Dziś kontakt z pogotowiem, o pracy którego decydują, ogranicza się do rozmów telefonicznych. Czasem ktoś wpadnie z ,,papierami’’, czasem dyspozytorzy odwiedzą szpital.

    - To prawda, że na początku były obawy, ale już ich nie ma. Dobrze nam się współpracuje ze strażakami – dodaje Hanna Tylińska, która przyszła zmienić na dyżurze Reginę Szymańską.

    Być może nieco trudniej niż kiedyś jest dyspozytorom pogotowia zawiadywać z tego miejsca wyjazdami transportowymi karetek, ale nie mają wątpliwości co do usprawnienia wyjazdów ratunkowych. Te, dzięki nowej technologii i wspólnej dyspozytorni ze strażą, są szybsze.

    O tym, że system działa szybciej przekonany jest także dyspozytor straży pożarnej.

    - To, że pracujemy razem pozwala przyjmować zgłoszenia prawie równocześnie. Możemy je odsłuchiwać na głośnikach i równocześnie na nie reagować. Dysponujemy taką samą wiedzą, co ułatwia koordynację działań – mówi Przemysław Ruskowiak.

Lepsze wrogiem dobrego


    System działa zgodnie z założeniami i wszyscy byliby zadowoleni gdyby nie plany centralizacji ratownictwa medycznego. Plany, które nie przekonują ani ratowników, ani samorządowców.

    Dziś w każdym powiecie Wielkopolski znajduje się dyspozytornia i karetki pogotowia. Wzywając pomocy łączymy się z najbliższą stacją pogotowia, która wysyła na miejsce zdarzenia swoją karetkę. Zdaniem wojewody system ten jest zbyt kosztowny i mało elastyczny. Od pierwszego lipca system ma zostać scentralizowany, dzięki czemu zmniejszą się koszty działania ratownictwa medycznego, a dysponowanie karetkami ma być racjonalniejsze.

    W Wielkopolsce działać ma tylko pięć dyspozytorni pogotowia. Powiat kościański obsługiwał będzie dyspozytor w Lesznie, który będzie mógł swobodnie korzystać z 13 karetek rozlokowanych w pięciu powiatach: kościańskim, gostyńskim, leszczyńskim, rawickim i śremskim.

    - Z obawą obserwujemy zapowiadane zmiany dotyczące centralizacji ratownictwa medycznego – mówił już podczas otwarcia Zintegrowanego Stanowiska Dyspozytorskiego kościański starosta Andrzej Jęcz - W nowym systemie wezwania pod numery 112, 999 i 998 odbierane będą w różnych miejscach, co oznacza stratę cennych sekund na dalsze przekazywanie informacji. Dziś, dzięki naszym staraniom, wszystkie te wezwania w powiecie kościańskim odbierane są w jednym miejscu. Rozłączenie dyspozytorów wydłuży czas reakcji na wezwanie.

    Podobny pogląd podczas otwarcia ZSD wyrażali wszyscy włodarze gmin powiatu kościańskiego. Obawami podzielił się wówczas także zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie.

    - W moim odczuciu system wydłuża drogę informacji o zdarzeniu, a więc i czas reakcji służb ratowniczych - mówił Andrzej Ziegler. - Niezwykle ważnym elementem systemu ratownictwa są dyspozytorzy, którzy powinni znać teren. Nie wiem jak poradzi sobie dyspozytor w Lesznie z nieprecyzyjnym komunikatem osoby wzywającej pomocy z terenu naszego powiatu. Nasz dyspozytor potrafi na podstawie opisu terenu wysłać ratowników we właściwe miejsce. Czy będzie to potrafił dyspozytor w Lesznie, który będzie zarządzał obszarem pięciu powiatów?

    Problem ten ma rozwiązać nowy system łączności, który automatycznie będzie identyfikował miejsce, z którego dzwoni osoba wzywająca pomocy. Tyle, że jak na razie system taki nie działa. Czy powstanie za pół roku? Latem zapewniano, że będzie działał od 1 stycznia, teraz zapewnia się, że wszystko będzie gotowe na 1 lipca. Jednak do tej pory nie ogłoszono nawet przetargów na wyposażenie pięciu dyspozytorni mających obsługiwać całe województwo. Jak będzie? – zobaczymy. Do czasu zmian w powiecie kościańskim dyspozytorzy straży i pogotowia pracować będą razem. 

    - Bez cienia wątpliwości mogę powiedzieć, że Zintegrowane Stanowisko Dyspozytorskie spełniło nasze oczekiwania i podniosło sprawność systemu ratownictwa – podsumowuje minione pół roku brygadier Ziegler.

Paweł Sałacki

Gazeta Kościańska 01/2011

Już głosowałeś!

Komentarze (16)

w dniu 11-01-2011 13:15:04 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Oczywiście znów ktoś wpadł na "debilny" pomysł, przez który mogą umierać ludzie... bo przecież nie liczy się szybkość działania, szybka organizacja i szybka pomoc! Tak jak wyżej zostało napisane ciekawi mnie, czy dyspozytor będzie w stanie znać tak dobrze lokalizację miejscowości w powiecie kościańskim i jeszcze 4 innych. Bo powiat Kościan to nie tylko Kościan i duże miejscowości, ale też małe wioski! "Z obawą obserwujemy zapowiadane zmiany dotyczące centralizacji ratownictwa medycznego" - JA TEŻ! Wojewodo! Trochę rozsądku!

Oczywiście znów ktoś wpadł na "debilny" pomysł, przez który mogą umierać ludzie... bo przecież nie liczy się szybkość działania, szybka organizacja i szybka pomoc! Tak jak wyżej zostało napisane ciekawi mnie, czy dyspozytor będzie w stanie znać tak dobrze lokalizację miejscowości w powiecie kościańskim i jeszcze 4 innych. Bo powiat Kościan to nie tylko Kościan i duże miejscowości, ale też małe wioski! "Z obawą obserwujemy zapowiadane zmiany dotyczące centralizacji ratownictwa medycznego" - JA TEŻ! Wojewodo! Trochę rozsądku!

w dniu 11-01-2011 19:05:44 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

widać po wpisach jak to ludzi interesuje:) niestety znowu paru ludków musi zejść z tego świata by ludzie zaczeli myśleć o tym że wojewoda doprowadza do destrukcji całego systemu ratunkowego w naszym Województwie.Dlaczego nie mówi się o tym że wojewoda planuje sprywatyzować całe pogotowie w Wielkopolsce.Jeszcze jedno napiszcie że te pomysły jest wdrażany tylko w województwie wielkopolskim.

widać po wpisach jak to ludzi interesuje:) niestety znowu paru ludków musi zejść z tego świata by ludzie zaczeli myśleć o tym że wojewoda doprowadza do destrukcji całego systemu ratunkowego w naszym Województwie.Dlaczego nie mówi się o tym że wojewoda planuje sprywatyzować całe pogotowie w Wielkopolsce.Jeszcze jedno napiszcie że te pomysły jest wdrażany tylko w województwie wielkopolskim.

w dniu 12-01-2011 13:01:53 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Zainteresowanie jest jakie jest... moim zdaniem-kiepski tytuł! A wiadomo, że jeśli tytuł nas nie zainteresuje to mało kto przeczyta cały artykuł. Jakoś wierzyć się nie chce, że najpierw otwierali zintegrowane centrum by za rok je zamknąć-jakaś paranoja... Moim zdaniem ten "nowy" system NIE ZDA EGZAMINU! I się nie czarujmy... kolejne pieniądze zostaną wyrzucone w błoto a pacjenci będę umierać. I nikogo wtedy nie będzie obchodzić, że pogotowie się spóźniło.

Zainteresowanie jest jakie jest... moim zdaniem-kiepski tytuł! A wiadomo, że jeśli tytuł nas nie zainteresuje to mało kto przeczyta cały artykuł. Jakoś wierzyć się nie chce, że najpierw otwierali zintegrowane centrum by za rok je zamknąć-jakaś paranoja... Moim zdaniem ten "nowy" system NIE ZDA EGZAMINU! I się nie czarujmy... kolejne pieniądze zostaną wyrzucone w błoto a pacjenci będę umierać. I nikogo wtedy nie będzie obchodzić, że pogotowie się spóźniło.

w dniu 13-01-2011 09:50:39 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Ludzie chcieliście PO hi hi to macie. Będzie Pogotowie prywatne lepsze szybciej dojedzie do potrzebującego hi hi hi. Oczywiście jeśli prywaciarz będzie miał z tego korzyść, biedne pijaczki będą zd...... pod płotem. Polska dla BOGATYCH niech żyje PO.

Ludzie chcieliście PO hi hi to macie. Będzie Pogotowie prywatne lepsze szybciej dojedzie do potrzebującego hi hi hi. Oczywiście jeśli prywaciarz będzie miał z tego korzyść, biedne pijaczki będą zd...... pod płotem. Polska dla BOGATYCH niech żyje PO.

w dniu 13-01-2011 17:33:09 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Pomysł wojewody wydaje się tak durny jak komentarz nr 4. Oczywiście w teorii taki plan może się udać, ale technologicznie nie jesteśmy do niego przygotowani.

Pomysł wojewody wydaje się tak durny jak komentarz nr 4. Oczywiście w teorii taki plan może się udać, ale technologicznie nie jesteśmy do niego przygotowani.

w dniu 14-01-2011 10:06:51 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Wiecie takie uchwały i programy piszą osoby,które nigdy nie siedział na stanowisku dyspozytora tak samo jak w policji zrobili ubrania,które wcale nie są chwalone przez policjantów ... biorą kasę za coś z czym pewnie nie mieli wcześniej wspólnego ;/

Wiecie takie uchwały i programy piszą osoby,które nigdy nie siedział na stanowisku dyspozytora tak samo jak w policji zrobili ubrania,które wcale nie są chwalone przez policjantów ... biorą kasę za coś z czym pewnie nie mieli wcześniej wspólnego ;/

w dniu 16-01-2011 08:04:35 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Co z nami biednymi ludziami będzie? VIP-y sobie poradzą a nam przyjdzie umierać przez takiego jołopa jak wojewoda.

Co z nami biednymi ludziami będzie? VIP-y sobie poradzą a nam przyjdzie umierać przez takiego jołopa jak wojewoda.

w dniu 17-01-2011 21:52:44 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Rejon Krzywinia zabiera pogotowie Leszno powoli powiat Kościański przestaje istnieć.

Rejon Krzywinia zabiera pogotowie Leszno powoli powiat Kościański przestaje istnieć.

w dniu 18-01-2011 10:10:03 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Pewnie gdyby pan wojewoda mógł to policja i straż też byłyby prywatne.W Kościanie już właściwie wszystko sprywatyzowano i efekty wszyscy widzimy.Np.cukrownia.Przetrwała wojny,a teraz legła w gruzach dzięki obcemu kapitałowi.Znów obudzimy się z "ręką w nocniku' i pogotowie będzie prywatne.Przecież każdy z nas jest potencjalnym pacjentem,więc zróbmy coś żeby bronić co nasze.

Pewnie gdyby pan wojewoda mógł to policja i straż też byłyby prywatne.W Kościanie już właściwie wszystko sprywatyzowano i efekty wszyscy widzimy.Np.cukrownia.Przetrwała wojny,a teraz legła w gruzach dzięki obcemu kapitałowi.Znów obudzimy się z "ręką w nocniku' i pogotowie będzie prywatne.Przecież każdy z nas jest potencjalnym pacjentem,więc zróbmy coś żeby bronić co nasze.

w dniu 18-01-2011 13:45:52 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Tak powiat przestaje istnieć a nasi włodarze co robią w tej sprawie? NIC wielkie NIC! W końcu już po wyborach.

Tak powiat przestaje istnieć a nasi włodarze co robią w tej sprawie? NIC wielkie NIC! W końcu już po wyborach.

w dniu 19-01-2011 13:16:54 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Jeżeli chodzi o pogotowie to pomysł pana wojewody , więc nasi włodarze mają związane ręce.Jak można pozwolić ,żeby prywatne firmy mogły składać oferty na usługi w zakresie ratownictwa medycznego?!Wiadomo ,że zaniżą stawki kosztem przyszłych pracowników i mają konkurs wygrany.Pracownicy pogotowia ,którzy służą wiele lat mieszkańcom swoich rejonów operacyjnych zasilą grono bezrobotnych.Zwycięzca konkursu ma zapewniony byt na 5 lat.Jesienią wybory.Być może zmieni się wojewoda,ale bałagan pozostanie.Smutne jest zatem to ,że PO ma wciąż takie poparcie.Może czas to zmienić?

Jeżeli chodzi o pogotowie to pomysł pana wojewody , więc nasi włodarze mają związane ręce.Jak można pozwolić ,żeby prywatne firmy mogły składać oferty na usługi w zakresie ratownictwa medycznego?!Wiadomo ,że zaniżą stawki kosztem przyszłych pracowników i mają konkurs wygrany.Pracownicy pogotowia ,którzy służą wiele lat mieszkańcom swoich rejonów operacyjnych zasilą grono bezrobotnych.Zwycięzca konkursu ma zapewniony byt na 5 lat.Jesienią wybory.Być może zmieni się wojewoda,ale bałagan pozostanie.Smutne jest zatem to ,że PO ma wciąż takie poparcie.Może czas to zmienić?

w dniu 20-01-2011 20:43:05 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

najwazniejszym problemem od roku do cholera wie kiedy????? jest tupolew!!!!!!narazie maja nasi wspaniali politycy rece pelne roboty odsluchiwaniem i czytaniem raportow he he wiec nie mamy co sie martwic o pogotowie itd......

najwazniejszym problemem od roku do cholera wie kiedy????? jest tupolew!!!!!!narazie maja nasi wspaniali politycy rece pelne roboty odsluchiwaniem i czytaniem raportow he he wiec nie mamy co sie martwic o pogotowie itd......

w dniu 22-01-2011 01:08:25 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Boże chroń nas od tego idioty wojewody!!!!

Boże chroń nas od tego idioty wojewody!!!!

w dniu 25-01-2011 10:50:50 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Jezu! To pogotowia w Kościanie nie będzie?

Jezu! To pogotowia w Kościanie nie będzie?

w dniu 25-01-2011 12:06:57 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Pogotowie będzie ,tylko żeby je wezwać trzeba będzie dodzwonić się do Leszna i tam zapadnie decyzja co do przyjazdu karetki.Niestety jest też możliwe ,że pogotowie będzie prywatne bo takie chyba są założenia pana wojewody.

Pogotowie będzie ,tylko żeby je wezwać trzeba będzie dodzwonić się do Leszna i tam zapadnie decyzja co do przyjazdu karetki.Niestety jest też możliwe ,że pogotowie będzie prywatne bo takie chyba są założenia pana wojewody.

w dniu 27-01-2011 12:05:04 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Ok.80 tys.mieszkańców powiatu a zainteresowanie tematem mizerne.Pamiętajmy ,że każdy z nas jest potencjalnym pacjentem czego nikomu nie życzę.

Ok.80 tys.mieszkańców powiatu a zainteresowanie tematem mizerne.Pamiętajmy ,że każdy z nas jest potencjalnym pacjentem czego nikomu nie życzę.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.194.57

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.