Magazyn koscian.net

2004-06-01 15:19:35

Gorzej, ale najlepiej

Potrafią czytać ze zrozumieniem, gorzej idzie im logiczne rozumowanie, wyciąganie wniosków i pisanie, a zwłaszcza poprawność językowa.

To wnioski, jakie można wysnuć po przeanalizowaniu wyników sprawdzianu szóstoklasistów. Z roku na rok wyniki sprawdzianu są coraz gorsze. W roku 2002 szóstoklasiści zdobyli 28,7 punktów na 40 możliwych, rok później - 28 pkt, a w tym roku zaledwie 25 pkt.

 Przypomnijmy, że sprawdzian dla szóstoklasistów jest powszechny i obowiązkowy. A przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły. Po raz pierwszy uczniowie klas szóstych pisali go trzy lata temu. Egzamin ma sprawdzić wiedzę i umiejętności - czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Nie chodzi więc o zaprezentowanie wiedzy encyklopedycznej, tylko o wykorzystanie wiedzy i umiejętności zdobytych przez sześć lat nauki. Tegoroczny sprawdzian przeprowadzono 1 kwietnia. W ciągu 60 minut należało odpowiedzieć na 25 pytań. Tegoroczny zestaw sprawdzianu zatytułowany był ,,Chleb’’, a wszystkie zadania przygotowane zostały przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zawierał on zadania zamknięte (testowe), w których trzeba było wybrać prawidłową odpowiedź i zadania otwarte, w których samodzielnie należało napisać odpowiedź. Ponadto szóstoklasiści musieli napisać dwa własne teksty - własnymi słowami musieli opisać historię przedstawioną w wierszu Anny Kamieńskiej pt. ,,Kamienny chleb’’ oraz napisać krótkie ogłoszenie o wystawie.
 Średnia punktów uzyskanych przez uczniów szkół w powiecie kościańskim wynosi 25,3, czyli dokładnie tyle, ile średnia Delegatury Kuratorium Oświaty w Lesznie. W Wielkopolsce najwyższą średnią uzyskały szkoły z Leszna (27,5 pkt), wyprzedzając tym samym placówki z Poznania i Kalisza. Wśród dziesięciu najlepszych szkół w regionie jest pięć, które od ubiegłego roku plasują się w czołówce, m.in. kościańska Szkoła Podstawowa nr 3 (współczynnik łatwości sprawdzianu, który wyznacza stosunek uzyskanej liczby punktów do ich maksymalnej liczby wyniósł - 0,72%), uzyskując najlepszy wynik spośród szkół powiatu kościańskiego - średnia 28,85 pkt.
 - Mamy o  pięć punktów więcej niż województwo, a współczynnik łatwości 0,72 to powyżej oceny dobrej - pochwaliła się Elwira Pawełkiewicz, dyrektor kościańskiej ,,trójki’’. - To zadowalający wynik. Zamiast wprowadzać program naprawczy będziemy pracować nad zwiększeniem efektywności nauczania.
 - Uczniowie skarżyli się, że test był w tym roku wyjątkowo trudny. Największe problemy mieli z wykorzystaniem wiedzy w praktyce i z pytaniami otwartymi. Wdrożymy program naprawczy, by w przyszłym roku wyniki były lepsze - zapewniła Małgorzata Ratajczak, dyrektor kościańskiej ,,jedynki’’ informując, że szkolna średnia wyniosła blisko 27 punktów. 
 Z gminy Kościan najlepsza okazała się podstawówka ze Starego Lubosza, z gminy Czempiń - SP w Czempiniu, z gminy Krzywiń - SP w Bieżyniu, a z gminy Śmigiel - SP w Bronikowie. Tegoroczne wyniki potwierdzają, iż szkoły wiejskie wcale nie są gorsze od miejskich.
 - Jestem dumna, że nasza szkoła zdobyła średnią wynoszącą 27 punktów, czyli o dwa punkty wyższą niż średnia województwa. W przeciwieństwie do innych szkół moi uczniowie dobrze poradzili sobie z wykorzystaniem wiedzy w praktyce, ale korzystanie z informacji wypadło najgorzej - poinformowała Iwona Gaertig, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Luboszu.
 W ubiegłym roku średnia powiatu wyniosła 28,4 pkt, a współczynnik łatwości sprawdzianu - 0,71%. Szkoły miejskie w Kościanie uzyskały wówczas średnią 30,4 pkt (0,74%), gmina Czempiń - 28,6 (0,72%), gmina Kościan - 27,5 pkt (0,69%), gmina Krzywiń - 27,4 pkt (0,59%), a gmina Śmigiel - 26,9 pkt (0,57%). W tym roku natomiast wyniki są następujące: Kościan - 0,68%, gmina Kościan - 0,61%, gmina Krzywiń - 0,59%, gmina Czempiń - 0,65% i gmina Śmigiel - 0,61%.
 Podobnie jak przed rokiem, uczniowie klas szóstych najlepiej poradzili sobie z umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Słabiej wypadło pisanie, a zwłaszcza poprawność językowa. Mniej niż połowa z uczniów potrafi logicznie rozumować i wyciągać wnioski.
 - To prawda, że wyniki sprawdzianu są słabsze niż w latach ubiegłych. W naszym regionie jest to spadek o 1,8 punktu, ale w innych delegaturach sięga on nawet 4,5 punktu. Kościańskie szkoły są dobre - zapewnił ,,GK’’ Krystian Maćkowiak, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Lesznie. - Szkoły podległe naszej delegaturze zajęły pierwsze miejsce w Wielkopolsce. Oznacza to, że w naszych szkołach edukacja jest ciągle na dobrym poziomie. Czekamy teraz na wyniki egzaminu gimnazjalistów i mam nadzieję, że znów będziemy w czołówce.
KARINA JANKOWSKA

Ranking szkół powiatu kościańskiego wg współczynnika łatwości egzaminu
1. SP nr 3 Kościan  - 0,72%
2. SP Czempiń,  SP nr 4 Kościan
    i SP w Starym Luboszu  - 0,68%
3. SP nr 1 z Kościana  - 0,67%
4. SP Bronikowo  - 0,66%
5. SP Bieżyń, SP Borowo i SP Turew  - po 0,65%
6. SP Czacz, SP Gołębin Stary
    i SP Stara Przysieka Druga  - po 0,64%
7. SP Stare Oborzyska  - 0,63%
8. SP nr 2 w Kościanie i SP Krzywiń  - po 0,62%
9. SP Lubiń  - 0,61%
10. SP Stare Bojanowo  - 0,60%
11. SP Bonikowo i SP Racot  - po 0,58%
12. SP Głuchowo i SP Śmigiel  - po 0,57%
13. SP Kiełczewo  - 0,55%
14. SP Jerka  - 0,54%

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.17.162.250

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.