Magazyn koscian.net

2009-03-04

Godność i europejskie standardy

Jerzy Wizerkaniuk, redaktor naczelny ,,Gazety Kościańskiej’’ został wyróżniony przez środowisko dziennikarskie Wielkopolski za walkę o godność zawodu dziennikarza

W miniony piątek (27 lutego) w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu ogłoszono wyniki konkursów ,,Dziennikarskie Koziołki’’ i ,,Medialna 10-ka Wielkopolski’’. Wśród laureatów trzynastej edycji znalazł się redaktor Jerzy Wizerkaniuk, którego wyróżniono za walkę o godność zawodu dziennikarza.

- ,,Dziennikarskie Koziołki’’ są nagrodą szczególną, przyznawaną dziennikarzom przez dziennikarzy – mówił Stefan Kostecki prezes wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, które od roku 1996 przyznaje nagrody. – Tu nie jest ważne w jakiej redakcji się pracuje, w jakim jest się stowarzyszeniu, czy kto, kogo poleca. Liczy się osobowość, styl i charakter dziennikarza, jego praca, która nadaje dziennikarstwu status zawodu zaufania publicznego, jego profesjonalizm i przestrzeganie etycznych kanonów.

Kapituła ,,Dziennikarskich Koziołków’’ przyznała za rok 2008 dwie nagrody główne, cztery wyróżnienia indywidualne i jedno zbiorowe. Tradycyjnie nagrodzono także nestora i adepta zawodu.

Nagrody Główne otrzymali: Iwona Krzyżak (Radio Merkury Konin) - za aktywne dziennikarstwo oraz Grzegorz Sporakowski („Głos Wielkopolski”) - za osobowość dziennikarską.

Wyróżnienia ,,Dziennikarskie Koziołki 2008’’ odebrali: Jerzy Wizerkaniuk („Gazeta Kościańska”) - za walkę o godność zawodu dziennikarza, Krzysztof Ratajczak (Radio Merkury, TVP) - za kompetencję i fachowość, Wojciech Sikorski (TVP) - za newsowe dziennikarstwo telewizyjne, oraz Krzysztof Wodniczak - za osobowość dziennikarską i muzyczne pasje. Wyróżnienie zbiorowe przyznano redakcji ,,Głosu Wągrowieckiego’’. Wyróżnionym seniorem zawodu został Witold de Mezer, a adeptem Łukasz Badziak.

Laudację na cześć redaktora naczelnego ,,Gazety Kościańskiej’’ wygłosił Jerzy Mianowski, prezes Stowarzyszenia Prasy Lokalnej.

- Każdy, kto w ubiegłym roku śledził debaty związane z zakresem wolności wypowiedzi w Polsce nie mógł nie zauważyć wpływu jaki wywierał na nie redaktor Jerzy Wizerkaniuk. Choć jego działania nie są powszechnie znane ogółowi, to stały się bardzo ważne dla środowisk pracujących nad nowym kształtem prawa prasowego w Polsce. Jeden z ważniejszych głosów w tej debacie pochodził z wielkopolskiego Kościana. Warto ten fakt dostrzec, a sprawcę całego, jakże ważnego dla mediów zamieszania uhonorować – napisał w laudacji Jerzy Mianowski.

Podczas uroczystości przypomniano, że w roku 2008 Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargę redaktora Jerzego Wizerkaniuka na niekonstytucyjność zapisów prawa prasowego w zakresie obowiązkowej i obciążonej sankcjami karnymi instytucji autoryzacji.

Sędziowie Trybunału stosunkiem głosów 4:1 nie podzielili opinii redaktora Wizerkaniuka, ale wyrok ten stał się przedmiotem wielu konferencji naukowych i był punktem wyjścia dla analiz prawnych i etycznych dotyczących zakresu wolności słowa i zakresu kontroli społecznej osób piastujących funkcje publiczne.

- Sprawa zaistniała dzięki uporowi redaktora lokalnej gazety, który konsekwentnie występuje w sprawie zmian prawa prasowego na forum krajowym i zagranicznym – podkreślał Mianowski. - Do swoich argumentów przekonał Sejm RP, Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego, którzy oficjalnie poparli przed Trybunałem Konstytucyjnym jego skargę. Ponadto stanowisko Jerzego Wizerkaniuka podzielają: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Prasy Lokalnej, międzynarodowa organizacja Reporterzy Bez Granic oraz liczni naukowcy. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Odbierając nagrodę Jerzy Wizerkaniuk podkreślił, że walczy o zniesienie niespotykanego w innych krajach Europy absurdu:
- Tylko w Polsce można być skazanym przez sąd za opublikowanie tekstu opisującego prawdę, samą prawdę i tylko prawdę. Ten stan rzeczy musi ulec zmianie.

Corocznie obok dziennikarzy nagrody odbierają także osoby, które z racji wykonywanych funkcji zobligowane są do kontaktu z mediami. Dziennikarze oceniając otwartość i profesjonalizm swoich rozmówców wybierają ,,Medialną 10-kę Wielkopolski’’. Laureatami za rok 2008 zostali: Maciej Frankiewicz – wiceprezydent Poznania, Kazimierz Pałasz - Prezydent Konina, Jan Grabkowski - Starosta Poznański, Zbigniew Paszkiewicz - rzecznik poznańskiej policji, Michał Iwaszkiewicz - rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, Tadeusz Wallas - dziekan Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Jacek Bogudziński – rzecznik Imperial Tabacco Polska, Zbigniew Długi – z firmy Press Service, Zbigniew Grochal- aktor oraz Maciej Ostrowski - z firmy Plastico. (s)

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 13.58.24.213

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.