Magazyn koscian.net

2003-04-23 09:32:06

Gaz już oficjalny

W poniedziałek, 25 lutego, w Kokorzynie otwarto jedną z największych kopalń Zielonogórskiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu - Kopalnię Gazu Ziemnego Kościan. Jest to największa kopalnia gazu w Polsce i najnowocześniejsza w Europie, najbardziej ekologiczna. W poniedziałkowej uroczystości uczestniczył wicepremier i minister infrastruktury Marek Pol, a także: Andrzej Nowakowski - wojewoda Wielkopolski, Waldemar Witkowski - wicewojewoda Wielkopolski, Michał Kwiatkowski - prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. w Warszawie oraz władze samorządowe miast i gmin powiatu kościańskiego

Kościańskie zasoby gazu ze złóż Kościan (15 odwiertów) i Brońsko (15 odwiertów) przekraczają 25 miliardów metrów sześciennych, co daje blisko 20 lat eksploatacji! Złoże odkryto w 1995 r. W lipcu 2001 r. rozpoczęła się budowa kopalni gazu, a jej rozruch nastąpił 16 stycznia roku 2002. Ostatni, trzeci etap budowy, zakończy się w roku 2003.
 - Eksploatacja złóż gazowych rozpoczęła się od uruchomienia czterech, z piętnastu głowic: Sierakowo, Czarkowo, Nacław i Nielęgowo. Wydajność wydobycia gazu wynosi obecnie 50 tysiący metrów sześciennych na godzinę. Po uruchomieniu wszystkich odwiertów kościańska kopalnia osiągnie wydajność 200 tysięcy metrów sześciennych gazu na godzinę i wyprodukuje półtora miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie - poinformował Stanisława Niedbalec, dyrektor naczelny Zielonogórskiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu.
 - Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie wydarzenie dokonuje się właśnie w Kościanie. Otwieramy dziś największą kopalnię gazu w tej części Europy, budowlę szczególną ze względu na wielkość złoża. To źródło energii, z którego będziemy korzystali przez najbliższe 26 lat - podkreślił wicepremier Marek Pol. - W imieniu rządu RP dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do odkrycia i eksploatacji tego złoża, bo dzięki waszej pracy jesteśmy krajem bezpiecznym energetycznie.
 - Z budową kopalni gazu i posiadaniem taniego źródła ener-gii wiążemy duże szanse i nadzieje na rozwój gospodarczy naszej gminy, liczymy również na ożywienie gospodarcze - powiedział wójt gminy Kościan Henryk Bartoszewski.- Miliony lat temu powstało złoże, które jest bogactwem tej ziemi, a znajduje się ono 2300 metrów pod ziemią. Z optymizmem patrzę w przyszłość, bo wiem, że już wkrótce z kościańskiego gazu będą korzystać mieszkańcy naszego powiatu. Nie ma ku temu żadnych technicznych przeszkód!
 Zielonogórski Zakład Gónictwa Nafty i Gazu podpisał w kwietniu 2001 r. długoterminowy kontrakt na dostawę gazu do Elektrociepłowni ,,Zielona Góra’’ S.A. Trafi tam około 370 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
 Nowo otwartą kopalnię gazu poświęcił ks. Czesław Bartoszewski. Uroczystość zakończyła konferencja prasowa i zwiedzanie kopalni, po której gości oprowadzał Józef Koźbiał, kierownik Kopalni Kościan-Brońsko.
 
 KARINA JANKOWSKA

Gazeta Kościańska nr 159 z 27 lutego 2002 roku

 

Już głosowałeś!

Komentarze (1)

w dniu 03-12-2008 14:14:26 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

i tak będzie drożał, jak Euro

i tak będzie drożał, jak Euro

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.20.224.107

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.