menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
12 grudnia 2017, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

01 Sie 2017

Gaz do Odolanowa

Przez powiat kościański przetacza się właśnie strategiczny dla Polski rurociąg gazowy Północ-Południe. - Wczoraj oglądałem postępy prac w okolicy Jurkowa i Czerwonej Wsi. Rury już leżą na wierzchu. Do końca roku wszystko może tu być gotowe – mówi Jacek Nowak, burmistrz Krzywinia. Dla gmin Kościan i Krzywiń oznacza to dodatkowe pieniądze.

Rurociąg budowany jest z Lwówka do Odolanowa i ma mieć w sumie 168 kilometrów. Przetoczy się przez gminy: Lwówek, Kuślin, Opalenica, Grodzisk Wielkopolski, Granowo, Kamieniec, Kościan, Krzywiń, Osieczna, Krzemieniewo, Poniec, Krobia, Pępowo, Kobylin, Zduny, Cieszków, Milicz, Sulmierzyce i Odolanów.  Inwestycja kosztować ma blisko 850 milionów złotych, z czego ponad połowa kosztów pokrywana jest z funduszy Unii Europejskiej. W 2013 roku Komisja Europejska przyznała tej inwestycji status projektu o znaczeniu wspólnotowym. W grudniu 2015 roku zakończono prace projektowe. Prace budowlane  ruszyły zimą tego, a zakończyć mają się w czwartym kwartale 2018 roku.

    - Moja pierwsza myśl, że będzie budowany ten gazociąg była taka, że może przy okazji uda nam się zgazyfikować gminę, ale niestety to niemożliwe. Jesteśmy za małym odbiorcą. Za to spodziewamy się dodatkowego dochodu podatkowego – wyjaśnia Jacek Nowak, burmistrz Krzywinia.

    Przyjmując wartość kosztorysową inwestycji to do wszystkich samorządów, przez które przetoczy się giga rurociąg trafiać ma około 17 milionów złotych rocznie. Średnio wypada więc po przynajmniej 500 tysięcy złotych na gminę, a to niebagatelna kwota. Wszystko zależeć jednak będzie od rozmiarów inwestycji w danej gminie i od tego, czy nie zmieni się prawo.

    - Nie lubię dzielić skóry na niedźwiedziu  i nie chcę pobudzać apetytów. Jak będzie wszystko wyliczone, wtedy na pewno to ogłosimy – mówi spokojnie wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła.

    Na terenie obu gmin rurociąg będzie miał po kilkanaście kilometrów długości. W gminie Krzywiń przetoczy się polami w okolicach: Teklimyśli, Czerwonej Wsi, Kuszkowa, Jurkowa i Wymysłowa.

    - Wczoraj oglądałem postępy prac w okolicy Jurkowa i Czerwonej Wsi. Rury już leżą na wierzchu. Do końca roku wszystko może tu być gotowe – mówi Jacek Nowak, burmistrz Krzywin

    W gminie Kościan prace budowniczych rurociągu są najdalej posunięte w okolicy Gryżyny. Tam trwa już zasypywanie gigantycznej instalacji. Rurociąg nakreślono tam przy wsiach Kokorzyn, Kobylniki, Nacław, Czarkowo, Nielęgowo, Gryżyna, Osiek, Januszewo.

    Właściciele gruntów, w których zakopany jest, lub lada miesiąc będzie, rurociąg, otrzymać mają odszkodowania za czas w jakim stracili władzę nad swoją własnością i ewentualne za straty (na przykład plony) jakich doznali.  Po zakończeniu inwestycji mają też otrzymywać regularne świadczenia  za tak zwaną służebność. Procedury naliczania odszkodowań już trwają.  (Al)

Gazeta Kościańska 30/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (3) zobacz

  • 0 (0)

  czytelnik, w dniu 02-08-2017 13:26:08 napisał:

  szanowni geodeci - KOSCIAN zapadl się pod inwestycje , a może tylko zapomnieliście GO wpisac na mape

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Szum, w dniu 02-08-2017 15:39:09 napisał:

  Komentarz do tych działań: wjazd bez dokumentów i zgody na działki rolników i osób prywatnych, zle wybrana ziemia pod wykop, chwasty rosnące na całym wykopie, brak przykrycia ziemi geowloknina, do tego nie porobiono przejazdów na pola - rolnicy maja odcięte kawałki ziemi do których nie mogą dojechać w żaden sposób, problem z odszkodowaniami i kasa, bałagan w papierach, które docelowo mają być przedmiotem wyceny Skoro gmina zarobi na gazociągu to może choć mała część zostanie wreszcie przeznaczona na wsie, przez które ten gazociąg przechodzi?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  rozkochany w gminie, w dniu 08-08-2017 19:17:41 napisał:

  nu nie dziwta się ludziska - wojt nimo czasu na takie pirdy myrdy , no ważniejsze sprawy do załatwienia w miescie . musi ze swoja wiara zapolac swiczki pod sadym zez PYRA i SZTABKA

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.226.132.197

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

WĘGIEL ORZECH GAT.I KL.22
JUŻ DOSTĘPNY 580 zł.PLN
ORZECH - SUPER JAKOŚĆ ! NAJLEPSZA CENA
DUSZYŃSKI 770zł/tonaPLN
Kamień bazaltowy brązowy 11/16
PRYZMAT 220 zł/tonaPLN
Witaminka
1,18PLN
Nowy PUB w Śmiglu. Zobacz menu>>>
ORZECH WYSOKOKALORYCZNY ≤ 30MJ
980zł/tonaPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

 • Sprzedam
  Sprzedam samochód Syrene 105 oplacana garazowana cena 7000 więcej
 • mieszkanie
  sprzedam mieszkanie 2 pokojowe , kuchnia, łazienka, ubikacja - 47 więcej
 • Alufelgi 16"
  Sprzedam Alufelgi 16" 16x7J 5x112 ET 35 Otwór centralny 70mm Stan widoczny na foto. więcej
zobacz wszystkie