Magazyn koscian.net

23 Lut 2016

Fani gier wszelakich

Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu od zamiłowania do gier planszowych. W 2014 r. kościaniak Marek Naskręt zorganizował pierwszy wieczór gier planszowych. Dziś grupa zwana Fanami Gier spotyka się regularnie, a od niedawana jej członkowie rywalizują w Lidze Gier Planszowych


Gry planszowe przeżywają swój renesans. To ciekawa i rozwijająca rozrywka dla każdego. Nie ma znaczenia płeć ani wiek. Są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji i komputera. Gwarantują dobrą zabawę, rozwijają wyobraźnię, umiejętności społeczne i interpersonalne, uczą podejmowania decyzji, przewidywania, ponoszenia odpowiedzialności, pozwalają odreagować codzienne stresy i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role.

W Kościanie pierwszy z cyklu wieczorów gier wszelakich odbył się półtora roku temu. Pomysłodawcą i organizatorem był Marek Naskręt. W piątkowe popołudnie w gościnnych progach Poezji Smaku w Kościanie zjawiła się spora grupa miłośników gier. Najliczniejszą stanowiły 6-latki z rodzicami.

- Podobne wieczory gier planszowych odbywają się z powodzeniem w innych miastach. Pomyślałem więc dlaczego nie w Kościanie, tym bardziej, że mam dostęp do gier wydawnictwa Cube. Decyzję podjąłem spontanicznie. Lubimy rodzinnie pograć, a często nie ma z kim. Gry planszowe wymagają spotkania się, więc przy okazji można zawrzeć nowe znajomości lub zacieśnić więzy rodzinne – tłumaczył wówczas na naszych łamach Marek Naskręt, pasjonat gier planszowych, który swą przygodę zaczynał od chińczyka. Jak sam wspomina, apogeum zainteresowania planszówkami nastąpiło kilkanaście lat temu, gdy rozpoczął pracę w Poznaniu i poznał kilku zapa
leńców prowadzących sklep z grami. - Często się spotykaliśmy i graliśmy, tym bardziej, że dostęp do gier był łatwiejszy.
Idea padła na podatny grunt i rozrosła się tak bardzo, że przerosła oczekiwania samego pomysłodawcy. Tylko w ubiegłym roku w Kościanie odbyło się około 40 wieczorów gier. Fani Gier spotykają się w budynku MOSiR-u przy Orliku na os. Konstytucji, o godz. 17. Organizowali też niedzielne spotkania z grami w Czempiniu, wspierali czempiński finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ponadto prowadzili salę gier podczas Dni Integracji w kościańskim Zespole Szkół nr 3 i włączyli się w akcję Narodowego Czytania Lalki w miejscowej bibliotece. Byli organizatorami mistrzostw Kościana w scrabble, turnieju Summoner Wars, eliminacji mistrzostw Polski Splendor i Carcassonne.

W czasie tegorocznych ferii zimowych gracze zapraszali na zajęcia do Kościańskiego Ośrodka Kultury. W Miejskiej Bibliotece Publicznej zasad Summoner Wars uczyli licealiści. Jak bowiem przekonują fani gier, łatwiej poznać zasady w czasie gry niż przedzierać się przez ich zawiłą instrukcję.

- Fascynujące są spotkania z innymi graczami, to że jest rywalizacja i emocje, możliwość sprawdzenia różnych taktyk, podejmowania decyzji, które są brzemienne w skutkach dla gry, a przy okazji można porozmawiać i pośmiać się. Po prostu miło spędzić czas - wylicza jednym tchem pan Marek, który na co dzień prowadzi własną firmę.

Grać w planszówki może każdy. Są gry dla różnych grup wiekowych. Różnią się fabułą i mechaniką. Są gry zręcznościowe, strategiczne, ekonomiczne, przygodowe, karciane, familijne, logiczne, kooperacyjne, czyli wymagające współpracy graczy. Każdy więc znajdzie coś interesującego dla siebie. Na cotygodniowych spotkaniach można się nauczyć zasad różnych gier lub doskonalić umiejętności w swojej ulubionej grze. Przychodzi po kilkanaście, a czasem po ponad 30 osób. I wciąż dołączają nowe. Gracze korzystają z dostępnych gier, z których część została przekazana przez wydawnictwa, ale też przynoszą własne.
Na cotygodniowe spotkania przychodzą i dzieci, i młodzież, i dorośli. I to nie tylko z Kościana i okolic. Są wśród nich osoby, które uczestniczyły w pierwszych wieczorach gier. Niektórzy spotykają się także w tygodniu, oczywiście by... pograć. Narodziły się nawet przyjaźnie. Zdarza się, że razem wyjeżdżają, by poznać miejsca, w których można pograć, jak Kreatywny Domek w Mosinie. Miniony weekend Fani Gier Kościan spędzili w Gostyniu, gdzie odbywał się Gostyński Festiwal Fantastyki Gostkon 2016. Byli jednymi z prowadzących games room, w którym uczyli i zachęcali do udziału w turniejach gier planszowych. Kościańscy fani gier zainspirowali działalność klubów gier w Lesznie i Kaczkowie. W planach jest otwarcie klubów w kościańskich szkołach.
- Stworzyliśmy kodeks zasad obowiązujący przy grach planszowych. Najtrudniej przestrzegać punktu zakazującego jedzenia w trakcie gry - przyznaje Marek Naskręt, zwracając uwagę, że rozgrywki trwają nawet kilka godzin. - Przy grach czas szybko mija. Rozchodzimy się po godzinie 23 lub później, rzadziej zdarza się, że siedzimy do rana. Każdy zostaje tak długo, jak ma ochotę. Jedna z zasad głosi, że nie wolno przerwać gry, bo psuje to zabawę innym.

Ulubioną grą pana Marka jest kooperacyjna Martwa Zima, w którą trudno wygrać, ale - jak przekonuje - może zagrać we wszystko, bo nie ma gry, która by go nie zainteresowała. Szanse na zwycięstwo daje tylko dobra taktyka, dostosowana do tego, co robi przeciwnik. Nie ma znaczenia, czy rywalizują ze sobą dziecko i dorosły.

- Gry planszowe uczą planowania, współpracy, podejmowania decyzji, oceniania ryzyka, cierpliwości, przyjmowania porażek. Z pewnością też rozwijają sposób chłonięcia wiedzy - przekonuje kościaniak, stwierdzając, że jeśli gracz nie ma tych umiejętności, to szybko może się ich nauczyć. - Są gry edukacyjne, które mogą nauczyć historii, jak na przykład Timeline, w której w chronologicznej kolejności należy ustawić wydarzenia historyczne. Dzieci bardzo chętnie w to grają, nawet te, które deklarowały, że nie lubią historii.

By podnieść rywalizację na wyższy poziom, Marek Naskręt wpadł na pomysł uruchomienia Ligi Gier Planszowych. Ruszyła ona z początkiem roku. Aktualnie w lidze uczestniczy 48 graczy. Udział jest bezpłatny. Aby być notowanym w rankingu wystarczy się zarejestrować, zagrać mecz ligowy w jednym z zrzeszonych klubów gier i wygrać, by zdobyć punkt. W Kościanie punkty można zdobyć grając w dowolne gry planszowe lub karciane podczas wieczorów gier. Warunek, by można było jednoznacznie wskazać zwycięzcę, a czas rozgrywki wynosił minimum 30 minut. Raz w kwartale najlepsi gracze wygrywać będą nagrody. Szczegółowy regulamin, kalendarz spotkań, listę zrzeszonych klubów i aktualną klasyfikację można znaleźć na stronie internetowej www.liga-gier-planszowych.pl.

W tym roku kościańscy Fani Gier planują udział w Festiwalu Fantastyki Pyrkon w Poznaniu. W połowie kwietnia w kościańskiej bibliotece zorganizują eliminacje do mistrzostw Polski w grze ,,Królestwo w budowie’’. Aktualności z życia klubu można znaleźć na facebookowym profilu pod adresem https://pl-pl.facebook.com/fgwkoscian.

KARINA JANKOWSKA
Gazeta Kościańska 6/2016 

Już głosowałeś!

Komentarze (2)

w dniu 26-02-2016 18:37:04 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Podziwiam zapał organizatora. Powodzenia!

Podziwiam zapał organizatora. Powodzenia!

w dniu 02-03-2016 21:08:21 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Brawo za inicjatywę.

Brawo za inicjatywę.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.188.80.123

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.