Magazyn koscian.net

2009-04-15

Dotykanie historii

- W przede dniu 117. rocznicy urodzin powraca do nas ambasador wolnej Polski Kajetan Morawski – mówiła otwierając czwartkową uroczystość dyrektor krzywińskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzywiniu, Grażyna Kuźmińska. Od tego dnia Liceum Ogólnokształcące i Zasadnicza Szkoła Zawodowa oficjalnie noszą imię Kajetana Morawskiego. Wybór przypieczętował swoją obecnością syn Kajetana Morawskiego - Maciej

Uroczystość nadania imienia szkole rozpoczęła się w krzywińskim Domu Strażaka. Honorowym gościem był legendarny korespondent Radia Wolna Europa - Maciej Morawski. Zaproszono również eurodeputowanego Marcina Libickiego, posła Wojciecha Ziemniaka, samorządowców powiatu kościańskiego oraz przedstawicieli szkół, jednostek samorządowych i organizacji z gminy Krzywiń.

- Niezwykła osobowość patrona, jego wielki patriotyzm, szacunek wobec ludzi, nawet mu nieprzychylnych, a przede wszystkim poświęcenie dla Polski i służba narodowi w tragicznych jego losach sprawiają, że Kajetan Morawski będzie znakomitym autorytetem dla uczniów i nauczycieli. Poznawania własnego kraju, regionu będzie tym ciekawsze, że przewodnikiem po krętych drogach naszej historii będzie człowiek, który wobec niej zdał najtrudniejszy egzamin – całe swoje życie poświecił wolnej Polsce – argumentowała wybór Kajetana Morawskiego na patrona szkoły jej dyrektor Grażyna Kuźmińska.

Kajetan Morawski urodził się 19 kwietnia 1892 roku w pobliskim Jurkowie. Pochodził z rodziny ziemiańskiej o zainteresowaniach intelektualnych i społecznych. Od lat dwudziestych XX wieku związany był z dyplomacją. Tuż przed zamachem majowym w 1926 roku został kierownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rządzie Wincentego Witosa. Przez dwa lata (1937 – 1939) był wiceministrem skarbu. Wspierał reformy gospodarcze Eugeniusz Kwiatkowskiego. Polskę opuścił wraz z rządem w 1939 roku. Od 1943 był ambasadorem przy Francuskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego. Przez wiele lat był ambasadorem Polaków we Francji. Był również pisarzem i publicystą. Zmarł 2 listopada 1973 roku we Francji, w polskim ośrodku Lilly-en-Val.

- Myślał o Polsce do końca swojego życia. Był na obczyźnie, ale często wracał do naszej Krzywińskiej Ziemi. Z miłością opisuje te tereny. Do samego końca myślał o tej ziemi, do której wrócić nie mógł. Gdy zmarł w jego portfelu znaleziono bilet kolejowy naszej kościańskiej kolei. To była swoista jego relikwia – przypomniał burmistrz Krzywinia, Paweł Buksalewicz. - Szczególnie dla młodych jest to przykład, że czerpiąc z tradycji tej ziemi można bardzo wysoko w życiu zajść.

Następnie razem z Maciejem Morawskim na ręce dyrektor Kuźmińskiej przekazał akt nadania i mienia Liceum Ogólnokształcącemu i Zasadniczej Szkole Zawodowej.

- Chciałbym wszystkim wam podziękować, że zrobiliście mi taką wielką przyjemność mianując, patronem szkoły mojego ojca. Jest to dla mnie tym większa przyjemność, że całe życie czułem, że był on dogłębnie związany z Ziemią Krzywińską, Ziemią Nadobrzańską – mówił Morawski. Mój ojciec walczył o Europę we francuskim sosie w interesie Polski. Dlatego też mam nadzieję, że te dobrze rozbudowane kontakty między gminą La Beny Bocage a gminą Krzywiń i ta współpraca sprawi, że cały region stanie się ośrodkiem współpracy Polska – Francja.

- Ta uroczystość to jest uroczystość, która mówi o miłości, a wszystkie wielkie plany, projekty rodzą się w sercu. To jest o miłości do Ziemi Krzywińskiej, Jurkowa, ale przede wszystkim do Polski umieszczonej w Europie. I tę miłość dzisiaj czujemy mówiąc o Kajetanie Morawskim. Kajetan Morawski całe życie poświecił Polsce, na tyle na ile jego pozycja mu pozwalała – stwierdził europoseł Marcin Libicki. - Tak, jak Kajetan Morawski był legendarnym ambasadorem w Paryżu, tak Maciej Morawski jest legendarnym korespondentem Radia Wolna Europa. Gratuluję tego wyboru. To jest ta historia, której wprost dotykamy. Życzę młodzieży, żeby brała przykład z rodziny Morawskich.

Starosta kościański Andrzej Jęcz stwierdził, że wybór takiego patrona dla szkoły wpisuje się w kształtowanie w młodzieży dumy z małej ojczyzny.

- To bardzo mądry wybór, który pozwoli na to, żeby młodzież mogła z tej biografii czerpać te przymioty charakteru, które będą pozwalały na podjęcie ważnych i odpowiedzialnych ról - zaznaczył starosta Jęcz. - Obecność Macieja Morawskiego jest potwierdzeniem ciągłości pokoleń, pewnych wartości, tradycji. Oby ta obecność przelała się na postawy młodego pokolenia.

Młodzież przygotowała program artystyczny, w którym przytaczano fragmenty tekstów Kajetana Morawskiego i jego syna Macieja. W budynku szkolnym odsłonięto pamiątkową tablice z wizerunkiem Kajetana Morawskiego. (h)

GK 15/2009

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.17.162.250

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.