Magazyn koscian.net

2005-01-11 15:47:16

Co znajdziemy na koscian.pl?

Jesienią ubiegłego roku obszernie informowaliśmy o błędach popełnionych przy wdrażaniu nowej wersji samorządowego serwisu internetowego. Skala zaniedbań odsunęła wówczas w cień zawartość witryny. Po kilku miesiącach jej funkcjonowania czas się jej przyjrzeć z bliska

Osobom, które nie śledziły losów strony dostępnej pod adresem www.koscian.pl przypominamy, że kościańscy urzędnicy przystępując do zmian jej wizerunku usunęli stronę z Internetu na trzy doby, a później umieścili w jej miejsce stronę z informacjami sprzed dwóch lat. Usługę wykonania strony zlecono za 8 tysięcy złotych firmie z Przeźmierowa, nie zwracając się do kościańskich wykonawców nawet z zapytaniem o cenę. Nasze publikacje o popełnionych wówczas błędach burmistrz Jerzy Bartkowiak uznał za ,,nerwowe’’ i zapowiedział, że strona będzie w całości gotowa do końca października. I choć mamy już połowę stycznia strona nadal nie jest kompletna.

Przejdźmy jednak do analizy zawartości wirtualnej wizytówki miasta. Ci, którzy oczekują kolejnych surowych uwag pod adresem biura promocji mogą przestać czytać ten tekst, bowiem zamierzamy urzędników pochwalić. Struktura serwisu jest intuicyjna, co ułatwia poszukiwanie informacji, a wprowadzone nowości są ciekawe.

Wśród nowości warto zwrócić uwagę na dwa niewielkie moduły wyświetlające ciekawostki z przeszłości miasta. Znajdziemy je na stronie głównej w blokach ,,czy wiesz, że...” i ,,zdarzyło się w Kościanie...”.  Równie ciekawym pomysłem jest wzbogacenie działu ,,O mieście” o blok ,,Kościan regionalnie”. Znajdziemy w nim cztery kościańskie legendy i przepisy kuchni regionalnej, wśród których jest i gzik, i galart, i znane jedynie w Wielkopolsce pyzy drożdżowe.
Ponadto w dziale ,,O mieście’’ znajdziemy historię miasta, biogramy sławnych kościaniaków, pełne informacje o herbie, fladze i hymnie Kościana, podstawowe dane liczbowe, poznamy walory przyrodnicze ziemi kościańskiej i dokładną lokalizację miasta.

Dział ,,samorząd miejski’’ dostarczy nam podstawowych informacji o władzach oraz odeśle nas do poradnika interesanta wyjaśniającego jak i gdzie załatwić większość standardowych spraw urzędowych. Rozbudowania wymaga jedynie strona ,,pomoc społeczna’’, na której znajdziemy jedynie informacje o świadczeniach rodzinnych. Z pewnością warto tu dodać podstawowe informacje o świadczeniach udzielanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

W bloku ,,sport, kultura, rozrywka’’ znajdziemy strony z informacjami o klubach sportowych, sporcie szkolnym, ośrodku kultury, bibliotece i muzeum. Warto jedynie rozbudować podstronę ,,pozostałe instytucje kultury’’ bowiem znajdziemy tam informacje tylko o Teatrze 112 i chórze Arion.

Wszystkie podstawowe dane o szkołach i przedszkolach zawiera dział ,,oświata’’. Co ważne, umieszczono tam nie tylko dane szkół prowadzonych przez miasto, ale i tych podległych powiatowi oraz adresy szkół prywatnych.

Niektórych kościaniaków może trochę śmieszyć nazwa kolejnego bloku ,,poradnik turysty’’. Nie wdając się w dyskusję o turystycznej atrakcyjności miasta zaglądamy na strony, na których zgromadzono wiele przydatnych adresów lokali gastronomicznych i  okolicznych hoteli. Co prawda zawarte tam dane mają charakter bardziej reklamowy niż informacyjny, ale z pewnością są przydatne. Warto jednak rozważyć przeniesienie z tego bloku strony ,,ważne adresy’’ do bloku ,,o mieście’’. Tam bowiem najczęściej można znaleźć w innych serwisach samorządowych takie dane teleadresowe.

Nie zapomniano o potencjalnych inwestorach tworząc dla nich osobny blok z ofertą inwestycyjną miasta i danymi o instytucjach z otoczenia biznesu. Niestety, cały czas puste są strony ,,plany i inwestycje miejskie’’ oraz ,,ogłoszenia’’.

O miastach partnerskich możemy poczytać w dziale ,,międzynarodowy Kościan’’, a dla zainteresowanych programami związanymi z naszym członkostwem w Unii stworzono blok ,,programy pomocowe’’.
 Pożyteczną nowością w miejskim serwisie jest dział ,,katalog firm i instytucji’’, do którego każda firma może bezpłatnie zgłosić swoje dane teleadresowe. Obecnie w bazie znajdziemy 64 wpisy. Jedyna drobna uwaga dotyczy wyszukiwarki umieszczonej w serwisie, która nie odnajduje żadnych wpisów z katalogu firm. Warto tę usterkę usunąć.

Ponadto w serwisie znaleźć można wszystkie numery biuletynu ,,Nasze Miasto’’ oraz galerię zdjęć.

 To tylko podstawowe informacje o bardzo obszernym serwisie. Od strony merytorycznej – z uwzględnieniem drobnych uwag – należy go uznać za dobry. Dostarcza wielu cennych informacji. Z pewnością warto go rozwijać i wzbogacać o nowe treści. Trzeba  jeszcze tylko dokończyć dzieło. Pomimo zapowiedzi zakończenia prac w październiku, nadal nie działa interaktywna mapa miasta, oraz angielska i niemiecka wersja językowa.
Paweł Sałacki

GK nr 2/2005
Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.199.140

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.