Na sygnale
23 maja 2025Kontrolowali użytkowników hulajnóg i rowerzystów

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne ukierunkowane na bezpieczeństwo użytkowników jednośladów. Ujawnili łącznie 74 wykroczenia.
W środy, 14 i 21 maja, kościańska drogówka przeprowadziła wzmożone kontrole użytkowników rowerów, hulajnóg, urządzeń transportu osobistego (UTO) i urządzeń wspomagających ruch (UWR).
Skontrolowano 72 rowerzystów, 10 osób korzystających z hulajnóg elektrycznych oraz 1 użytkownika urządzenia wspomagającego ruch. Policjanci odnotowali szereg nieprawidłowości.
Zdecydowana większość dotyczyła nieprawidłowego korzystania z drogi oraz przejeżdżania przez przejścia dla pieszych. Łącznie podczas akcji ujawniono 74 wykroczenia popełnione przez użytkowników jednośladów i urządzeń transportu osobistego – informuje Jarosław Lemański, oficer prasowy Komendy Powiatowej w Kościanie.
Działania te mają na celu nie tylko egzekwowanie przepisów, ale również edukowanie użytkowników nowych form transportu – tak, aby korzystanie z nich było bezpieczne zarówno dla nich, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Czym są UTO i UWR?
• UTO (urządzenia transportu osobistego) to m.in. elektryczne hulajnogi, deskorolki elektryczne czy segwaye – czyli pojazdy napędzane silnikiem elektrycznym, służące do przemieszczania się, zazwyczaj jednoosobowe, bez siodełka.
• UWR (urządzenia wspomagające ruch) to z kolei sprzęt niewyposażony w silnik, który wspiera poruszanie się pieszego – np. tradycyjne hulajnogi, rolki, wrotki czy deskorolki. Osoby korzystające z UWR uznawane są za pieszych i powinny poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych.
Jak nazywa się osobę jadącą na hulajnodze?
Najczęściej spotykaną formą jest hulajnogista. Językoznawcy odnotowali także formy hulajnogowiec, hulajnogarz, i hulajnogowicz. Rzadziej osobę jadącą na hulajnodze określa się hulajnożystą, hulajnożnikiem lub hulajnogerem.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
No wreszcie. Oby częściej.