Edukacja
13 kwietnia 2022Upamiętnili ofiary zbrodni w Jarogniewicach
W okresie od 15 do 22 stycznia 1940 r. w lesie Jarogniewicach pochowano ciała zamordowanych 534 chorych psychicznie.
Jarogniewice to wieś, która wiąże się z dramatycznymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej. W 1940 r. ze szpitala psychiatrycznego w Kościanie, do lasu nieopodal wioski jechały samochody, w których ,w trakcie jazdy spalinami uśmiercani byli pensjonariusze placówki. Wśród nich były kobiety, mężczyźni, chorzy psychicznie, niepełnosprawni, Polacy, Żydzi, ale nawet Niemcy kierowani do Kościana z podobnych szpitali, znajdujących się na terenie III Rzeszy.
W lesie w Jarogniewicach i Wypalankach wszystkie te ofiary, znalazły miejsce pochówku w zbiorowych mogiłach. Te straszne działania były związane z akcją pseudoeutanazji, nad którą pieczę sprawował sam Heinrich Himmler.
Aby wydarzenia te nie poszły w zapomnienie, z okazji miesiąca pamięci narodowej, którym jest kwiecień, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Czempiń oraz Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, pod krzyżami wzniesionymi na mogiłach, złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze.
W krótkiej uroczystości wziął udział m.in. Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, przewodniczący Rady Miejskiej w Czempiniu Maciej Głochowiak, p.o Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu Małgorzata Biskup oraz delegacja uczniów.
Gerwazy Konopczyński