Materiały partnerów

01 lutego 2022

Rynek pracy w Poznaniu - Jak będzie wyglądał w 2022?

Ofert pracy cały czas nie brakuje w Poznaniu. Poznań jako stolica Wielkopolski jest centrum życia biznesowego, gospodarczego, finansowego regionu. Hasło praca Poznań daje więc w wyszukiwarce nieskończoną listę wyników, nie dla wszystkich jednak branż. Kogo będzie potrzebować Poznań. Praca będzie dla specjalistów, ale nie tylko. Sprawdź!

Praca w Poznaniu — ile wynosi bezrobocie?

Powiatowy urząd pracy w Poznaniu nie ma byt wiele pracy. Obecnie bezrobocie wynosi tutaj niecałe 2%. Jest to sytuacja lepsza niż w całym województwie wielkopolskim, gdzie to bezrobocie jest jednak nieco wyższe. W sektorze przedsiębiorstw, branży budowlanej, transportowej, obróbce drewna dalej zauważalne są poważne braki kadrowe. Miejsc pracy jest naprawdę sporo, natomiast nie jest oczywiście tak, że w absolutnie każdym sektorze można łatwo i szybko znaleźć pracę i to jeszcze na zadowalających warunkach. Warto jednak cały czas szukać i obserwować rynek pracy, ponieważ mienia się on bardzo dynamicznie, jak przekonują specjaliści z GoWork.

Przeciętne wynagrodzenie w Poznaniu

Na terenie powiatu poznańskiego żyje się naprawdę dobrze. Średnie wynagrodzenie w Poznaniu wynosi około 6000 zł brutto. Wielu mieszkańców Poznania zarabia zdecydowanie więcej. Standardem staje się umowa o pracę, choć umowa zlecenie w niektórych branżach to nadal często pojawiające się rozwiązanie. Aktualnie panująca na rynku pracy sytuacja zachęca jednak pracodawców do tego, by swoim pracownikom oferować stabilne i pewne zatrudnienie, ponieważ jest to jeden z argumentów, które często decydują o tym, czy pracownika udaje nie pozyskać. 

Pracownik fizyczny czy asystentka? Na kogo czeka praca w Poznaniu?

Specjalista ds. transportu, inżynierii lądowej, budownictwa to jedne z najbardziej pożądanych obecnie w rekrutacji zawodów. Powiat poznański cały czas cierpi na braki kadry w kilku konkretnych branżach, co sprawia, że hasło Poznań specjalista daje wyniki przede wszystkim wskazujące na:

  • pracę dla sektora inżynieryjno-drogowego oraz budowlanego. Poszukiwani są: betoniarze, brukarze, dekarze, blacharze. Pracę bez problemu znajdą zbrojarze, monterzy maszyn i urządzeń. Oferty pracy kierowane są do monterów instalacji budowlanych, bardzo potrzebni są operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych. Operatorzy koparek i innych urządzeń dźwigowo-transportowych są bardzo pożądani, podobnie jak monterzy maszyn i urządzeń. W końcu potrzebni są cały czas także pracownicy dla budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych, a także stolarze. 
  • pracę w obszarze służby zdrowia. To bolączka całego kraju, w Poznaniu również placówki medyczne cały czas zgłaszają niedobory kadrowe. Dotyczy to zarówno lekarzy różnych specjalizacji, jak i pielęgniarek. Brakuje położnych, osób do opieki nad pacjentami niepełnosprawnymi, ratowników medycznych. Osobne braki kadrowe zgłaszają domy opieki społecznej. 
  • pracę w obszarze edukacji. W szkołach nie brakuje wszystkich nauczycieli, ale bardzo wyraźnie widać problemy z uzupełnieniem kadry o nauczycieli języków obcych, przedmiotów zawodowych. Nieustannie brakuje pełnej obsady w przedszkolach.
  • pracę w motoryzacji — potrzebni są blacharze, lakiernicy, mechanicy maszyn i urządzeń. Brakuje inżynierów mechaników. 
  • pracę w logistyce, a więc jednej z branż rozwijających się najbardziej dynamicznie. Poszukiwani są przede wszystkim kierowcy (zarówno do samochodów ciężarowych, jak i ciągników siodłowych), brakuje magazynierów, dostawców, zaopatrzeniowców. Na oferty pracy liczyć mogą także spedytorzy i logistycy.
  • pracę w marketingu, sprzedaży, reklamie i PR. Branża ta oparła się pandemii i teraz potrzebuje jeszcze większych zasobów ludzkich. Stale poszukiwani są handlowcy, graficy, account managerowie i inni. 

Na atrakcyjne oferty pracy z województwa wielkopolskiego liczyć mogą również ci, którzy chcieliby pracować w administracji publicznej. Rynek finansów również stale poszukuje ludzi do pracy na różnych szczeblach kariery. O pracę nie muszą się martwić także osoby, które specjalizują się w projektowaniu, wdrażaniu usług cyfrowych.

 

Czy pracę w Poznaniu znajdzie każdy?

Obecna sytuacja na rynku pracy stawia pracownika w dość dobrej sytuacji. Może on liczyć na ciekawe oferty, możliwość rozwoju zawodowego, atrakcyjne wynagrodzenie. Nie jest jednak tak, że nową pracę od ręki znajdzie każdy. Są niestety branże, które obecnie są nasycone pracownikami i nie wskazują na potrzebę uzupełniania kadry. To oznacza problemy przede wszystkim dla absolwentów takich kierunków jak politologia, socjologia. Problemy z szybkim znalezieniem pracy mogą mieć obecnie także absolwenci filozofii, kulturoznawstwa. Co ciekawe, problem ten dotyczyć może także absolwentów ekonomii. Widać również nasycenie w obszarze zawodów takich jak sekretarka/sekretarz czy asystent/asystentka. Pracownik administracyjny czy biurowy również może nie znaleźć nowej pracy tak szybko, jak przedstawiciele innych, wymienionych wyżej zawodów. Nie jest jednak tak, że ofert pracy w tych zawodach nie ma zupełnie, jest ich jednak zdecydowanie mniej.

 

undefined


Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.